Vysokou míru nebezpečí meteorologové ohlašují pro dvě noci i dva dny: od nedělní 18. hodiny do rovněž 18. hodiny v úterý. Hluboká tlaková níže postupující z Islandu nad Skandinávii a naše území přinese velmi silný jihozápadní, postupně až západní vítr – místy s nárazy kolem 90 kilometrů za hodinu.

Je nutné počítat s poničením stromů i lesních porostů, s přerušením dodávek elektřiny, škodami na budovách i s problémy v dopravě. Už jen chůze ve větru bude obtížná – nehledě na nebezpečí zranění uvolněnými, padajícími nebo unášenými předměty a zlomenými větvemi. Meteorologové v té souvislosti dokonce varují před ohrožením životů.

Také motoristy (a vlastně i cestující, a to jak v autobusech, tak ve vlacích) čeká dopravní peklo. „Komplikace z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu,“ upozornili v pátek 7. února meteorologové. Určitě se vyplatí sledovat dopravní zpravodajství, ale i obecné informace ve sdělovacích prostředních.

Konkrétním doporučením meteorologů tentokrát není jen obvyklá rada, že je třeba zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky a podobně. Rozumné je omezit pobyt venku, stejně jako jízdy autem. Pokud už je vyjet nutné, tak pomalu – a řídit s maximální opatrností.

A další opatření? „Nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení,“ radí meteorologové.