Nejvíc nakažených v přepočtu na sto tisíc obyvatel je podle jejích údajů na Kladensku, kde přepočet dosahuje hodnoty 550, dále pak v okresech Příbram (435) a Rakovník (358). Nejnižší přepočtenou hodnotu vykazuje Praha-východ (aktuálně 215) – nicméně právě v souvislosti s tímto okresem současně Pecková upozornila na nejvyšší prevalenci (podíl nemocných bez časového ohraničení; v rámci celé pandemie). V tomto porovnání dále zaujímají přední pozice Kladensko a Berounsko, připomněla Helena Frintová z krajského úřadu.

Zlepšení je vidět týden od týdne

Aktuální stav hejtmanka shrnula čtyřmi slovy: situace se výrazně zlepšuje. Ve srovnání s předchozím jednáním krizového štábu, které se uskutečnilo 22. dubna, se aktuální počet nemocných snížil o 38 procent a denní nárůst o 29 procent. Počet covid-pozitivních pacientů dokonce klesl na polovinu – o 48 procent. A jednotky intenzivní péče jsou nyní obsazeny jen na úrovni 17 procent kapacity ve srovnání s nejtíživějším obdobím v průběhu zimy.

Takzvaná incidence (počet nových případů) za posledních sedm dní dosahovala v přepočtu na sto tisíc obyvatel 104; ve čtvrtek se zastavila na hodnotě 98. V absolutním počtu denní nárůst podle páteční statistiky hygieniků dosahoval 145 nových případů v celém kraji; žádný z okresů však nepřevýšil dvacítku. „Ke dni 5. 5. bylo na území kraje 4571 aktuálně nemocných s covid-19,“ připomněla Frintová údaj, který už hygienici také nezveřejňují.

Ohnisek nákazy krajská hygiena podle Peckové ohlásila pouze šest – přičemž třikrát se jednalo o výskyt ve školách. Dále hejtmanka upozornila na dvě zdravotnická zařízení a jednu věznici. Frintová následně upřesnila, že se jedná o Psychiatrickou nemocnici Kosmonosy – odloučené pracoviště Sadská, Lázně Poděbrady a vězeňské zařízení ve Velkých Přílepech, která je ženskou pobočkou věznice v pražské Ruzyni.

Změna v nemocnicích i na záchrance

Výrazně ubylo i covidových pacientů v nemocnicích, uvedl středočeský radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). S tím, že lůžkovým zdravotnickým zařízením to umožňuje přechod na běžný provoz – s návratem k elektivní péči; včetně plánovaných operací. „Proti zimním měsícům je situace velmi stabilizovaná,“ konstatoval Pavlík. Upřesnil, že v pátek dopoledne bylo ve středních Čechách hospitalizováno 140 lidí s koronavirem; o dva týdny dříve jich bylo 286. Z toho kvůli těžkému průběhu onemocnění nyní leží 37 osob na jednotkách intenzivní péče (před dvěma týdny 83) – a z nich je 20 napojeno na umělou plicní ventilaci (před 14 dny 44).

Množí se však výskyt pacientů s postcovidovým syndromem – tedy takových, kteří se potýkají se zdravotními komplikacemi i poté, co se s koronavirem vypořádali, avšak dál je trápí rozmanité zdravotní komplikace. Pavlík v té souvislosti upozornil na pracoviště v oblastní nemocnici v Mladé Boleslavi, kde již běží péče plicní – a připojují se kardiologie i další obory. Primář interny mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice Martin Polák poznamenal, že plicní ambulance takto funguje už delší dobu. „Ostatní odbornosti budou nabíhat,“ připomněl. S tím, že nyní nemocnice pracuje na dolaďování postupů při péči o tyto pacienty. Řeší se, co vyšetřovat a jaké odběry provádět, upřesnil.

Péči o pacienty „po koronaviru“ mají podle Pavlíkových slov do budoucna nabízet minimálně všechny oblastní nemocnice – vedle té mladoboleslavské tedy ještě Benešov, Kladno, Kolín a Příbram. Ambulanci postcovidové péče pro lidi, kteří se vypořádali s koronavirem, avšak stále se necítí fit, už také otevřela třeba soukromá Nemocnice Na Pleši u Nové Vsi Pod Pleší při pomezí Příbramska a Prahy-západ.

Stabilizovaná situace je nyní také v domovech seniorů. „Z celkového čísla 63 pozitivních osob je pouze 27 klientů. Pobytové sociální služby se vracejí k běžnému chodu,“ shrnula Frintová aktuální poměry. Pecková i Pavlík dále ocenili pomoc vojáků i hasičů, bez jejichž přispění by se boj s koronavirem v uplynulých týdnech značně komplikoval. Vítaná byla podle hejtmančiných slov pomoc fyzická, ale jejich příchod se také stal velkou psychickou podporou pro týmy v nemocnicích i v zařízeních sociálních služeb. V pátek zůstávalo v rámci kraje nasazeno 11 příslušníků armády. Působili ve třech nemocnicích (Kutná Hora, Mladé Boleslav, Kladno) a v jednom domově seniorů (Čáslav). Ukončit už bylo možné armádní misi v benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie.

Koronavirový nápor už mají podle Pavlíkových slov za sebou také středočeští záchranáři. Jejich výjezdy se už nejen vrátily k dlouhodobému průměru, který dosahuje 350 zásahů denně, ale dokonce klesly pod něj: nyní je jich 300–305. Přičemž covid-pozitivních pacientů v současnosti bývá 16 za den.

Nárůst počtu nakažených za 24 hodin
- Kutnohorsko: 19
- Kladensko: 18
- Praha-východ: 16
- Kolínsko: 16
- Mladoboleslavsko: 15
- Praha-západ: 13
- Mělnicko: 12
- Příbramsko: 12
- Berounsko: 9
- Nymbursko: 8
- Rakovnicko: 4
- Benešovsko: 3

Zdroj: KHS Středočeského kraje; údaje ze 7. 5. 2021