(aktualizovat)

20:00 -

Jaké jsou výsledky voleb po sečtení 99% hlasů ve středních Čechách?

ČSSD 21.81%, KSČM 20.58%, ODS 18.33%, TOP+STAN 11.68%

Tímto náš online končí. Detailní analýzy a zprávy budeme průběžně zveřejňovat na našem webu a dále v pondělních novinách. Pěkný večer!

19:55 - PRAHA /štáb KSČM/

Vedení KSČM by si mohlo připíjet, místo toho si ale naplánovalo poradu.

-------------------------------------------------------------------------

19:13 - BENEŠOV - DEFINITIVNÍ POSTUPUJÍCÍ DO 2. KOLA SENÁTNÍCH VOLEB

Do druhého kola senátních voleb postupuje Karel Šebek za ODS a Luděk Jeništa za TOP 09.

Karel ŠebekLuděk Jeništa

-------------------------------------------------------------------------

19:45 - Mladá Boleslav

Dva základní pocity z výsledků krajských voleb ve středních Čechách má Raduan Nwelati, jednička na volební kandidátce ODS. „Z výsledku jsem zklamán, to je pochopitelné. Především ale musím říct, že tyhle volby jsou vítězstvím komunistů, a to nejen ve středních Čechách, ale v celé republice." Čtěte exkluzívní reakci pro Deník.

Roman Smetana

19:15 - PRAHA /štáb ODS/

Konečně i ve štábu ODS došlo k senzaci. V přestrojení za zvukaře a skryt v paruce pronikl až k premiérovi Roman Smetana, řidič autobusu, který je odsouzený za přimalování tykadel na volební plakáty politických stran!

"Patřím do vězení?" zeptal se zaskočeného premiéra. "Zeptejte se soudu," odpověděl premiér. "Já bych Vás za to do vězení neposlal. Mě se to líbilo a zejména mým dětem," odpověděl premiér s tím, že pro něj je soukromý majetek svatý. "Byl to neprozřetelný postup," poučil tykadláře premiér a odešel.

-------------------------------------------------------------------------

19:13 - MLADÁ BOLESLAV - DEFINITIVNÍ POSTUPUJÍCÍ DO 2. KOLA SENÁTNÍCH VOLEB

Do druhého kola senátních voleb postupuje Jaromír Jermář za ČSSD a Adolf Beznoska za ODS.

Největší počet hlasů získal senátor Jaromír JermářAdolf Beznoska.

Poměrně v klidu a bez emocí prožíval volební vítězství v prvním kole senátních voleb Jaromír Jermář (ČSSD) nad svými soky, zejména na Adolfem Beznoskou (ODS) se kterým se setká ve druhém kole. Jermář prožil odpoledne v sídle mladoboleslavské ODS s hrstkou svých příznivců, kteří se podíleli na jeho kampani a kteří ho doprovázeli při cestách za voliči. „Žádné emoce, žádné oslavy. Jednak mám rýmu, ale pak především je to první kolo. Takže mne čeká týdne setkání s voliči, pak teprve se ukáže, zda je čas jásat," podotkl Jermář. V kanceláři v Husově ulici se pil ovocný džus, káva, kdo přišel, mohl si vzít celozrnnou housku, anglickou slaninu a dva druhy salámů.

-------------------------------------------------------------------------

19:10 - Kutnohorsko 

Hejtmanka Středočeského kraje Zuzana Moravčíková získala druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů na kandidátce ČSSD. Přestihl ji o přibližně tři stovky hlasů pouze lídr kandidátky Josef Řihák. Moravčíková byla zvolena do funkce hejtmanky záhy po vypuknutí aféry Davida Ratha. Ve obnovených stranických primárkách však neuspěla a spolustraníci ji na kandidátce odsunuli až na sedmé místo.

19:05 - Kutnohorsko

Na Kutnohorsku přišlo k volebním urnám 36,12 % voličů. Zvítězil tandem ČSSD 27,34 % a KSČM 23,85 %. ODS vybojovala pouhých 11,75 % a druhá vládní strana TOP 09 a Starostové10,93 %.

19:00 - Mladoboleslavsko

Jak volili lidé na Boleslavsku? V tuto chvíli sice ještě zbývá sečíst asi pět procent hlasů, ale i tak víme, že volební účast byla necelých čtyřicet procent, přesněji 39,98. Okres se ale vyjádřil jasně, pokud by volili krajské zastupitelstvo Mladoboleslaváci, poslali by na kraj Občanskou demokratickou stranu, získala skoro třicet procent

Předseda vlády České republiky Petr Nečas hovoří s novináři před volební místností v Rožnově pod Radhoštěm při příležitosti voleb do krajských zastupitelstev a Senátu Parlamentu ČR; Rožnov pod Radhoštěm, Základní škola 5. května 1700, pátek 12. října 2012

18:55 - PRAHA /štáb ODS/

Mantra ODS, kterou vytrvale opakují její představitelé - vládní strana vždy prohrává krajské volby. Předseda Petr Nečas vzpomíná, kdy analogickou situací prošla ČSSD (2000, 2004) a konečně i ODS v roce 2008. A nepřímo přiznal prohru, když řekl "a nyní znovu".

Obliba levicových stran podle něj vyplývá z vládní pozice, kdy vláda musí prosazovat nepopulární kroky.

"Výsledky ukazují, že ze situace profitovaly protestní strany - KSČM a regionální uskupení s protivládním programem.
Ve vedení ODS se volební debakl podle Nečase neprojeví. Vedení strany odpovídá "jen" za výsledky parlamentních voleb, uvedl. Nečas mluvil o "sebevražedném algoritmu" tedy o situaci, kdy by měl po každém neúspěchu strany padnout její předseda. "To neplatí jen pro mne, ale i pro všechny další předsedy," uvedl.

Voličům do druhého kola senátních voleb Nečas vzkazuje, aby dále podporovali kandidáty ODS tam, kde jsou ještě ve hře. Pokud vypadli, pak by měli podpořit pravicového kandidáta.

18:50 - PRAHA /štáb KDU-ČSL/

Petr Pithart: "KDU-ČSL dosáhla skvělého výsledku. Vracíme se zpět do velké politiky"

18:45 - Kladno

Komise všech sedmapadesáti volebních okrsků už sečetli hlasy všech voličů. A jak Kladeňáci volili? Odpověď je: málo. Volební účast je pouhých 29, 87 procent, nebo-li z 55 130 lidí jich šlo k urnám pouze 16 451. Nejvíce hlasů získala strana ČSSD. Poté ODS a KSČM. Výsledky jsou známé také za Slaný. Zde vyhráli občanští demokraté.

18:25 - Praha

Martin PotůčekNeúspěšný kandidát Prahy 8 do Senátu za ČSSD, KDU-ČSL a Stranu zelených Martin Potůček se rozpovídal exkluzívně pro Pražský deník. Proč se nedostal i přes výraznou podporu politických stran ani do 2. kola? "Rozhodně to neberu tak, že něco nevyšlo. Já ani můj tým jsme neudělali ostudu. Zatímco protikandidáti vedli kampaň tak, že jen oblepili Prahu svými plakáty, já rok a půl vedl intenzivní kontaktní kampaň. Nelituji toho, poznal jsem díky ní tisíce skvělých lidí."

Strávený čas vysokoškolský profesor rozhodně nepovažuje za ztracený. "Utvrdil jsem se v tom, že sociální věda bez praktické zkušenosti není úplná." (Profesor Potůček vyučuje veřejnou politiku, pozn. red.)

18:20 - Praha /štáb KSČM/

Teprve patnáct minut před zahájením tiskové konference to začíná ve volebním štábu KSČM skutečně "žít". Stranické osazenstvo již nemá kamenný výraz, živěji reaguje. Rej novinářů umocňuje dojem, že tady "o něco jde".

18:10 - Praha /štáb KSČM/

"Praha není trvale pravicová," říká Jiří Dolejš, který překvapivě postoupil do druhého kola senátních voleb na Praze 8. Čtěte exkluzívní rozhovor.

17:40 - PRAHA /štáb KDU-ČSL/

V sídle lidovců panuje nadšení a dobrá nálada. Tak dobré výsledky v krajských volbách napříč republikou lidovci nečekali. Ve středních Čechách ale větších úspěchů nedosáhli. 

17:27 - Příbram

Co říká na úspěch ve volbách Josef Řihák, lídr ČSSD do krajských voleb? „Teď už je to sranda, koukám na to, ale jsem hrozně nervózní, abychom to udrželi, aby to dobře dopadlo. Je to velká zodpovědnost," poposedá si Josef Řihák. Že mají komunisté takový úspěch, Řiháka příliš nepřekvapuje, byl by rád, kdyby KSČM porážela pořád právě ČSSD. „Když to vezmu, je to půl na půl v té levici. Lidi jsou hrozně naštvaní za to, jak ta vláda se k nim poslední dobou chovala," říká Řihák naší reportérce.

Josef Řihák sleduje volební výsledkyJosef Řihák sleduje volební výsledky

17:07 - Komunisté mají našlápnuto do krajské vlády

Vypadá to na další čtyři roky vlády levice. I částečné výsledky voleb do středočeského krajského zastupitelstva nicméně naznačují, že už nemusí jít o menšinovou vládu ČSSD s podporou komunistů, ale KSČM si nepochybně řekne i přímo o podíl na moci. Tedy o účast v radě kraje i o posty náměstků hejtmana – a zrodí se tak oranžovo-rudá koalice. Voliči k tomu dali komunistům mandát; ti dosáhli výrazně vyššího úspěchu než v minulých volebních obdobích. KSČM zjevně nepřišli podpořit pouze její tradiční příznivci, obyčejně v docházce k volbám disciplinovaní, ale i další lidé nespokojení se současnou situací v zemi. Po sečtení tří čtvrtin všech odevzdaných hlasů jsou výsledky následující: ČSSD má 22,5 procenta, komunisté o procento méně, ODS následuje se 17,29 procenty a posledními hráči, kteří nevypadli ze hry, jsou TOP 09 a Starostové pro Středočeský kraj s 11,1 procenta. Další volební subjekty se již zdají být bez šancí, že budou dění na hejtmanství ovlivňovat ze zastupitelských lavic, jelikož nepřesáhnou stanovenou pětiprocentní hranici. Zkušenosti ukazují, že konečné výsledky by se měly lišit již jen nepatrně.

-------------------------------------------------------------------------

17:03 - PRAHA 12 - DEFINITIVNÍ POSTUPUJÍCÍ DO 2. KOLA SENÁTNÍCH VOLEB

Do druhého kola senátních voleb postupuje Tomáš Grulich za ODS a František Adámek za ČSSD.

Tomáš GrulichFrantišek Adámek

-------------------------------------------------------------------------

17:00 - PRAHA 4 - DEFINITIVNÍ POSTUPUJÍCÍ DO 2. KOLA SENÁTNÍCH VOLEB

Do druhého kola senátních voleb postupuje Eva Syková za ČSSD a Tomáš Töpfer za ODS.

Eva SykováTomáš Töpfer

-------------------------------------------------------------------------

16:51 - Mladá Boleslav

Primátor Raduan Nwelati a lídr ODS do krajských voleb se stále neobjevil. V restauraci, kde sedí jeho příznivci, jsou puštěny velkoplošné obrazovky. Kromě průběžných výsledků zde lidé sledují i Velkou pardubickou.

16:35 - PRAHA /štáb TOP 09/

V Top 09 neskrývají zklamání z předběžných výsledků. Většina těch, kteří tu v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí sledují průběžný stav voleb před velkými obrazovkami, kroutí hlavou.

Pro novináře a další hosty je tu připravené velmi příjemné zázemí, postarané o jejich občerstvení, stejně tak o možnost pracovat pro redakce online. Vedle doplňovaných švédských stolů je tu pult s vínem a nealkoholickými nápoji, na baru potom espreso, malináda a pivo, jak jinak než značky Schwarzenberg.

„Kníže" je vstřícný a fotografům pózuje na schodech se svou dýmkou. Průměrná volební účast v senátních volbách je podle výsledků 30 procent, u přítomných to opět vyvolává nespokojenost.

-------------------------------------------------------------------------

16:21 - PRAHA 2 - DEFINITIVNÍ POSTUPUJÍCÍ DO 2. KOLA SENÁTNÍCH VOLEB

Do druhého kola senátních voleb postupuje Libor Michálek za Piráty a Stanislav Křeček za ČSSD.

Libor MichálekStanislav Křeček

-------------------------------------------------------------------------

16:35 - PRAHA /štáb KSČM/

Kandidát do Senátu Jiří Dolejš, který postoupil do 2. kola senátních voleb za Prahu 8, nechápe údiv sociálních demokratů.

"Nechápu, proč by sociálních demokraté měli být šokováni. Já si myslím že s panem profesorem Martinem Potůčkem (kandidoval za ČSSD, pozn.red.) jsme oslovili podobnou množinu voličů, oba máme za sebou akademickou dráhu, oba věřím, že reprezentujeme i věcné řešení a ne jenom protestní hlasy. Pan profesor je nestraník, mohl si tedy dovolit otevřít svou náruč i lidoveckým voličům. Zatím není sčítání u konce. Zajímavé bude, do jaké míry se mu podaří využít elektorátu Zelených, s nimiž je v trojkolalici. Jinak máme velmi korektní vztahy, není tam problém v komunikaci, ani si neděláme naschvály," řekl reportérce Deníku.

16:32 - Mladá Boleslav

Příznivci Raduana Nwelatiho, primátora Mladé Boleslavi a kandidáta na hejtmana za ODS, sedí v restauraci Koliba, která nabízí i zajímavý raut. Nicméně restaurace je uzavřena veřejnosti. Nálada zdejších příznivců se odvíjí od průběžných krajských výsledků a ty pro ODS zatím nevypadají vůbec dobře. Sám lídr kandidátky Nwelati našemu redaktorovi nezvedá telefon.

-------------------------------------------------------------------------

16:21 - PRAHA 8 - DEFINITIVNÍ POSTUPUJÍCÍ DO 2. KOLA SENÁTNÍCH VOLEB

Do druhého kola senátních voleb postupuje Jiří Dolejš za KSČM a Daniela Filipiová za ODS.

Jiří DolejšDaniela Filipiová

-------------------------------------------------------------------------

16:20 - PRAHA /štáb ODS/
Do štábu ODS dorazili i zahraniční novináři, kuchaři otevřeli teplý bufet a podává se i plzeňské pivo. Hlady a žízní tu tedy nezemřeme. Snad jen z hladu po informacích. Z vedení ODS se zatím ještě nikdo nedostavil. Asi ještě nedoběhla Velká pardubická… Konečně ani přítomnost politiků už na výsledcích voleb změnit nic nemůže

16:15 - PRAHA /štáb KSČM/

Do volebního štábu dorazil předseda KSČM Vojtěch Filip. Byl přivítán především velkým zájmem novinářů.

16:10 - PRAHA /štáb ODS/
Senátor Jiří Oberfalzer se domnívá, že úspěchem ODS by bylo obhájení stávající 13 mandátů v Senátu. Zatím to podle něj vypadá na osm.
Za Prahu 8 boduje do Senátu Jiří Dolejš (KSČM). Podle Oberfalzera je v Praze posun doleva evientní. Je to tím, že vládnoucí strana je vždy v nevýhodě, lidé jí přičítají vinu i za věci, které ovlivnit nemůže.

16:09 - Kladensko

Slaný - Na Slánsku a Velvarsku volili lidé v pátek a v sobotu také třetinu Senátu za Slánsko a Litoměřicko. Průběžné hlasování I. kola senátních voleb je následující. Jediný kandidát ze Slánska je Standa Berkovec za koalici STAN a TOP 09, který v tuto chvíli zaujímá třetí pozici.

16:05 PRAHA /štáb ODS/
Průběžná čísla krajských voleb zabarvují republiku do oranžové a rudé barvy. Zatím… S výjimkou kraje západočeského, kde je kandidátem na post hejtmana Jiří Pospíšil.
"Jsou to jen předběžná čísla, zatím žádná panika," říká Pavel Drobil, volební manažer ODS. V senátních volbách má ODS podle něj zatím slušnou pozici. "Ukázalo se, že elektorát TOP 09 je velmi podobný voličům ODS, což znamená oslabení obou stran," uvedl Drobil a popřál Jiřímu Pospíšilovi úspěch.

16:00 - PRAHA /štáb ČSSD/

Podle senátora Zdeňka Škromacha může za vysoké skóre KSČM v krajských volbách hlavně nízká volební účast.

15:58 - PRAHA /štáb KSČM/

Komunisté mají zatím 4 vítězství v krajích. Ve volebním štábu však dobré umístění straníky příliš nevzrušuje, sledují průběžné výsledky.

15:47 - PRAHA /štáb ČSSD/

Proč KSČM v Praze tolik posiluje? Podle lídrů ČSSD je to dáno tím, že jsou Pražané znechucení posledními aférami velkých stran.

15:45 - Kladensko

Menší vesnice na Kladensku a Slánsku už mají volební hlasy sečteny a podtrženy. V Neuměricích, Kvílicích, Pcherách a Plchově nejvíce věří komunistům. V Pavlově a Dolanech zase Sdružení nestraníků. V Makotřasech dostali ČSSD a ODS stejný počet hlasů. Nejvíce Kutrovických vložilo svou důvěru do rukou ČSSD. V Malých Kyšicích a Kyšicích vhodilo do urny nejvíce lidí obálku se stranou ODS.

-------------------------------------------------------------------------

15:45 - PRAHA - PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY KRAJSKÝCH VOLEB

Velká číselná bitva mezi stranami, které spolu skutečné bitvy nevedou. Tak do krátce před tři čtvrtě na čtyři odpoledne vypadalo po sečtení čtvrtiny hlasů odevzdaných do voleb středočeského krajského zastupitelstva. O prvenství se přetahují sociální demokraté s komunisty: vítěze dělí od druhého místa jen pár desetinek nad hranicí 23 procent, kolem níž obě strany stále oscilují. Až s odstupem následují s necelými 17 procenty občanští demokraté. Trochu nahoru, blíže k hranici 10 procent, se derou zástupci TOP 09 a Starostů pro Středočeský kraj. Žádná další strana by podle dosavadního sčítání nepřekročila pětiprocentní hranici potřebnou po vstup do zastupitelstva.

-------------------------------------------------------------------------

15:40 - PRAHA /štáb ODS/

Ve volebním štábu ODS panuje zatím klid. Novináři toho využili k dotazům, zda už je šampaňské u ledu. Personál štábu to pochopil jako dobrý vtip.

15:35 - PRAHA /štáb TOP 09/ 

Politici TOP 09 vypadají poměrně unaveně. Nervózně působí i místopředseda strany Miroslav Kalousek. Vyjadřovat k výsledkům se ale politici příliš nechtějí, sečteno je prý zatím příliš málo hlasů.

15:30 - PRAHA /štáb KSČM/

V pražském sídle ÚV KSČM čekají na volební výsledky své strany předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik, první místopředseda KSČM Petr Šimůnek a europoslanci Vladimír Remek a Jiří Maštálka. Dlouhé chvíle během čekání na výsledky voleb si komunisté zpříjemňují koláčky, chlebíčky a kávou. Průběžné zpravodajství České televize sledují na obrazovkách ve dvou místnostech. Dorazili i někteří volební lídři a přišlo několik poslanců strany. "Výsledky jsou předběžné, zatím jen z malých obcí. Chce to ještě dvě tři hodinky, než bude jasné více," kostatoval středočeský volební lídr strany Pavel Jetenský, který si utírá čelo, ale tvrdí, že nervozitu nepociťuje. "Ty můžeš být v klidu, ty ve Středočeském kraji vedeš", padají poznámky na adresu Jetenského.

-------------------------------------------------------------------------

15:25 - PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY SENÁTNÍCH VOLEB - Kdo by postoupil do 2.kola?

Praha 12 : Tomáš Grulich (ODS) 20,3 % , František Adámek (ČSSD) 16,6 %

Praha 4 : Eva Syková (ČSSD) 24,87 %, Tomáš Töpfer (ODS) 23,55 %

Praha 8 : Jiří Dolejs (KSČM) 22,31%, Daniela Filipiová (ODS) 21,99 %

Praha 2 : Libor Michálek (Piráti) 24,67 %, Stanislav Křeček (ČSSD) 17,70 %

Mladá Boleslav : Jaromír Jermář (ČSSD) 31,31 %, Adolf Beznoska (ODS) 23,98%

Benešov : Karel Šebek (ODS) 20,84 %, Luděk Jeništa (TOP 09) 15,19 %

-------------------------------------------------------------------------

15:10 - PRAHA /štáb ODS/

Jan Zahradil pro ČT1 uvedl, že za úspěch by strana považovala "nějaké" hejtmanské křeslo a udržení stávající pozice v Senátu. Odmítl, že by se měly případné neúspěchy ve volbách promítnout dovnitř ODS. "Odtud se stabilita strany neodvozuje," uvedl. Rovněž připustil, že případná koaliční jednání v krajích se zahájí už dnes večer.

15:02 - Kladensko

Malá obec u Unhoště zná jako první výsledky voleb do krajského zastupitelstva. Ze sta voličů si cestu k urně našlo pětačtyřicet lidí, ovšem tři hlasy byly neplatné. A jak volili Pavlovští? Nejvíce procent získalo Sdružení nestraníků. Těm věří 23, 80 procent hlasujících. Poté lidé volili nejvíce KSČM a ČSSD.

15:00 - PRAHA /štáb ČSSD/

Podle poslance Jeronýma Tejce se začnou koalice na krajích tvořit již večer. Velký šok zatím vzbuzují výsledky chodící ze senátního obvodu Praha 8. V mnoha okrscích vyhrává komunistický kandidát Jiří Dolejš!

Jiří Dolejš

14:55 - PRAHA /štáb ODS/
Poslanec Jan Zahradil vnímá, že krajským volbám lidé přikládají velký význam, jsou to pro ně důležité volby. Volbám senátním přikládá velký význam i on sám, doufá, že povolební složení Senátu pomůže "protlačit" dosud odmítané zákony a kroky.
Jeho odhad výsledků voleb? "Zprvu budou chodit čísla z malých obcí, která nejsou pro konečný výsledek příliš podstatná. Musíme si na první čísla dávající podklad pro odhad konečných výsledků," uvedl Zahradil. Zahradil rovněž věří, že vláda volby přežije a předčasné volby nám nehrozí.

-------------------------------------------------------------------------

14:47 - PRAHA - PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY KRAJSKÝCH VOLEB

Zatím sečteno jen 0,2 procenta. Ve středočeském kraji zatím vede KSČM s 41,26 %. Následují ČSSD 25,39 %, ODS 12,69 %, TOP 09 7,93 %. Další zatím nepřekročili potřebnou pětiprocentní hranici.

-------------------------------------------------------------------------

14:44 - PRAHA /štáb ODS/

Stále nic, i ČT 1 zatím zpovídá jen analytiky a politology, žádné výsledky dosud zřejmě nedošly. Přítomní novináři pijí kávu, pojídají sendviče a nejnověji na bufet dorazil i štrůdl. Čekání bude zřejmě dlouhé.

14:41 - Kutnohorsko - PRVNÍ VÝSLEDKY

Jako první sečetli volební komisaři na Kutnohorsku hlasy v obci Bludov. Volila 15 voličů z 26. Šest hlasů zde získala ODS, šest ČSSD, 1 KSČM a dva TOP 09. 

14:40 - PRAHA /štáb ODS/

"Jeden kraj by byl málo," prohlásil volební manažer ODS Pavel Drobil. "Počet případně získaných krajů, tedy volebních vítězství závisí také na tom, jak voliči vyhodnotili předchozí čtyřletou vládu ČSSD.Za výsledek krajských voleb odpovídají zejména tamní volební štáby a na práci, kterou vkrajích vykonaly," uvedl Pavel Drobil, dosud jediný představitel ODS, který se před novináři objevil.

14:35 - Kolínsko

Komise v okrsku č. 27 a 28 ve Štítarech v Kolíně sčítá hlasy.

Vysypávání urny a počítání hlasů v okrsku č. 27 a 28 ve Štítarech v Kolíně.Vysypávání urny a počítání hlasů v okrsku č. 27 a 28 ve Štítarech v Kolíně.

14:32 - PRAHA /štáb ČSSD/

Mezi novináře zatím zavítal jen senátor Zdeněk Škromach a poslanec Jeroným Tejc. Právě dorazil i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Deníku sdělil, že věří ve vítězsztví ve všech krajích. Pochybnosti má jen u kraje středočeského. K senátním volbám se šéf ČSSD zatím nevyjádřil.

14:30 - PRAHA /štáb KSČM/

Komunisté příliš nevěří předvolebním výzkumům a počítají spíše s o něco horšími výsledky. Atmosféra je v sídle KSČM poklidná, pro přítomné je zajištěno drobné občerstvení a politici se volně pohybují mezi novináři.

14:15 - PRAHA /štáb ODS/

Jak právě oznámila ČT, představitelé ODS Miroslava Němcová a další sledují přenos z Velké pardubické. Nebudou mít dnes snad adrenalinu málo?

14:08 - PRAHA /štáb ODS/

Televizní štáby hlídkují u výtahu a čekají stále ještě na příchod špiček ODS, píšící novináři zatím sledují vyílání ČT 1. Panuje zde klid před bouří? Koho smete a koho vynese nahoru? To se zatím ještě neví. Musíme vyčkat.

14:05 - PRAHA /štáb ČSSD/

Volební studio je v sídle ČSSD pro novináře překvapivě uzavřeno. Zástupci médií čekají na první tiskovou konferenci.


VOLEBNÍ ČAS, SOBOTA  8-14 HODIN

14.03. - Příbramsko - Volby skončily a v Jincích na Příbramsku přišel skutečně za celé dva dny jeden člověk k volbám. „To by nás zajímalo, jak by reagoval program, kdybychom neměli žádného voliče. Tenhle jediný nás možná zachránil od problému s programem na sčítání hlasů," říkali žertem volební komisaři v budově újezdního úřadu v Jincích, kam mohlo jít volit 27 občanů žijících na území Vojenského újezdu Brdy.

14:00 - Zavřely se dveře volebních místností. Nyní budou komisaři sčítat hlasy. Budeme vám přinášet průběžné výsledky.

13:58 - Příbramsko - Libor Benda, zástupce přednosty újezdního úřadu v Brdech a člen volební komise, ukazuje na mapě Vojenského újezdu Brdy, jak mají někteří voliči daleko do volební místnosti. Vzdušnou čarou z osady u bývalé obce Kolvín do Jinec je to 21 kilometrů. Jenže cesta v členitém terénu Brdské vrchoviny je ve skutečnosti dlouhá asi 30 kilometrů.

Libor Benda, zástupce přednosty újezdního úřadu v Brdech a člen volební komise, ukazuje na mapě Vojenského újezdu Brdy, jak mají někteří voliči daleko do volební  místnosti. Vzdušnou čarou z osady u bývalé obce Kolvín do Jinec je to 21 kilometrů.

13:52 - Praha - Volit do Senátu byla i reportérka Pražského deníku. Na Praze 2 je složení voličů hodně pestré. Chodí prvovoliči, nejčastěji v doprovodu svých rodičů. Volební lístek už ale vhodila i babička, jejíž věk přesáhl sto let.

Zdejší komise věří, že by mohla mít spočítané hlasy za dvě hodiny. Volební účast je asi třicetiprocentní.

13:50 - Nymburk - V osmém volebním okresku před čtyřmi lety volilo přes 40 procent oprávněných voličů. Letos to bude jen něco málo přes třicet. I volební komise je vcelku zklamaná - účast odhadovali její členové vyšší.

13:45 - Kladensko - Do konce krajských voleb zbývají jen minuty. Už nyní je jasné, že cestu k urnám si našlo málo lidí. Například v Brandýsku odhadují volební účast na dvacet procent. „Čekali jsme aspoň třicet," shodla se komise. Také v jídelně Základní školy v Buštěhradu byl po oba dny spíše klid. „Odhadujeme tak pětadvacet procent. Více jsme ani nepředpokládali, že bude. Lidí stále ještě chodí, ale spíše ojediněle," řekla Kladenskému deníku členka volební komise. Stejné je to i ve Stochově. „ Volit přišlo 256 lidí z 922. Teď už chodí jen velmi málo," uvedla komise sedící přímo na městském úřadu.

Podobné to bylo i ve Slaném. Člen volební komise okrsku 17 ve 3. ZŠ ve Slaném, Géza Tóth, který nevynechal za poslední roky prakticky žádné volby, Kladenskému deníku řekl: „V pátek byla účast slabší, lidí chodilo méně, zhruba 16 procent. Sobota byla lepší. Už v poledne jsme byli na dvaceti procentech. Kolem třinácté hodiny dokonce přišlo najednou tolik voličů, že jsme to ještě nezažili. Je hezky, takže i to byl možná důvod," řekl slánský komisař.

13:30 - Kladensko - Slaný, volební okrsek č. 17 pro krajské a senátní volby. Lidí přišlo v sobotu vcelku dost.

Slaný, volební okrsek č. 17 krajské a senátní volby. Lidí přišlo v sobotu hodně.

13:05 - Mladoboleslavsko - Na fotce je nejmladší a nejpůvabnější volební komise v mladoboleslavském okrese. Najdete ji v Sýčině u Dobrovice. Volební účast je zde pravděpodobně i díky komisařkám krásných 38 procent. Slečny se pochlubily, že se před nimi jeden z voličů včera odpoledne začal svlékat. Prý v domění, že je na lékařské prohlídce. Dámy ho ovšem zastavily.

Volební komise v Sýčině u Dobrovice

12:45 - Mladoboleslavsko - Dva hlavní kandidáti na post senátora v Mladé Boleslavi, sociální demokrat a stále ještě úřadující senátor Jaromír Jermář a náměstek mladoboleslavského primátora Adolf Beznoska (ODS), se v sobotním poledni pohybovali v klidu své domácnosti. Čtěte naši reportáž.

Senátor Jaromír Jermář by si svou senátní misi rád zopakoval.Adolf Beznoska.

12:36 - Příbramsko - Až do sobotního dopoledne musela čekat na příchod prvního voliče volební komise v Jincích na Příbramsku, kam přicházejí volit obyvatelé brdského vojenského újezdu. To, že zde bude účast slabá, se předem očekávalo; v rozlehlých vojenských výcvikových prostorech to není nic neobvyklého. Někteří občané to mají k volební urně i třicet kilometrů. Volební komise se dočkala odevzdaného hlasu až po půl jedenácté druhého dne konání voleb.

12.35 - Příbramsko - Sluncem prohřátá volební místnost v budově Gymnázia Komenského v Příbrami je po obědě chvíli prázdná. Sedí tu šest žen různého věku a pořád si mají co povídat. Probírají volby, děti a vnoučata, recepty, zkrátka, co přijde na jazyk. V téhle sestavě se při volbách sešly už poněkolikáté, až na Žanetu Bendovou. Ta je v komisi úplně poprvé. V sobotu sem přišlo víc mladých lidí. "V pátek pršelo a lidem se asi moc nechtělo ven. Účast mi přijde tak nastejno, jako při minulých volbách," hodnotí zapisovatelka Marie Stehlíková. K sobotnímu poledni napočítala 37procentní volební účast.

12.20 - Příbramsko - Do ticha téměř opuštěné chodby v budově městského úřadu v Příbrami proniká hlas úřednice. Telefonuje kolegyni a zásobuje ji několika úkoly na příští týden. Otevřeno v sobotu normálně nebývá, ale tentokrát je to výjimka. Lidé, kteří na poslední chvíli zjistili, že nemohou k volbám kvůli ztracené nebo neexistující občance nebo pasu, si mohou ještě do dvou hodin v sobotu přijít pro náhradní doklad. Výsledkem navýšených úředních hodin jsou zatím tři žadatelé. "Dneska jsem dělala jednu občanku, dvě v pátek vyřizovala kolegyně," usmívá se za výdejním okénkem vedoucí oddělení občanských průkazů Marcela Vívodová. Zanedbatelný zájem o doklady ve dnech voleb ale prý neznamená, že by se tu úřednice nudila. "Mám tu pořád spoustu práce, takže jsem nakonec ráda, že jsem si mohla vyřešit pár restů," poznamenala Marcela Vívodová.

12:15 - Mladoboleslavsko - V malé obci Jivina stojí i v době oběda fronta voličů. "Volit považuju za samozřejmé, a navíc musím zkontrolovat, jak to tady vypadá," řekl starosta obce Tomáš Pytloun, který dorazil těsně před polednem.

12:10 - Praha - Na Chabařovické ulici se volí senátor za obvod Praha 8. Dosavadní senátorka Alena Palečková svůj mandát neobhajuje. Zůstane křeslo v rukou ODS (za kterou kandiduje senátorka Daniela Filipiová), nebo posílí v Senátu levice? Zdejší volební místnost dnes nabírá druhý dech - mohlo by přijít více voličů, jak včera. To chodili hlavně senioři, dnes už lístek do volební urny vhazují i mladí lidé. "Je jedno, zda jde o volby senátní, komunální, či sněmovní. Hlavní je, že máme možnost něco změnit a vyjádřit se," řekl naší reportérce jeden z voličů.

Končící senátorka za Prahu 8 Alena Palečková

11:45 - Mělník - V Mělníku, kde je asi šestnáct tisíc voličů, byla tři hodiny před koncem voleb volební účast na pětadvaceti procentech. Potvrdil to vedoucí správního odboru města David Kučera. Při volbách do krajského zastupitelstva před čtyřmi lety přitom byla účast téměř čtyřicet procent. Aby takové účasti město dosáhlo i letos, musely by do dvaceti mělnických okrsků přijít do čtrnácti hodin ještě přes dva tisíce voličů.

11:25 - Kladensko - Nejkurióznějším volebním místem na Kladensku je pravděpodobně fara ve Stochově. Dříve lidé z této malé obce volili v místní staré škole, ale museli zde chodit do schodů, což jim mnohdy činilo problémy. Od roku 2010 tak hází voliči volební lístky přímo ve zdejší budově fary, která je přístupnější i pro ty méně pohyblivé.

10:55 - Mladoboleslavsko - V obci Ptýrov o 180 obyvatelích odvolilo už asi 30 procent oprávněných voličů. V osm ráno dokonce před zdejší volební místností stála dlouhá fronta lidí.

10:20 - Mladoboleslavsko - Volby se konají i v obci Klášter Hradiště nad Jizerou. Pochází odsud senátor Jaromír Jermář (ČSSD), který obhajuje svůj senátorský mandát. Prozatím je zde volební účast asi třicetiprocentní, podle odhadů by nakonec mohlo k volbám přijít asi čtyřicet procent voličů.

9:55 - Mladoboleslavsko - Bělá pod Bezdězem zatím hlásí nepříliš vysokou účast občanů. Svůj hlas zde vhodilo jen asi 15 procent oprávněných voličů.

9:47 - Rakovník - Ve Skryjích zloděj ukradl v noci prapor visící na budově volební místnosti jež je na místním obecním úřadě. Předsedkyně volební komise Jarmila Pajerová popsala: „Večer lilo jako z konve a prapor byl celý nacucaný vodou. Přemýšleli jsme, že ho sundáme, ale jsou volby. " Článek o této kuriozitě čtěte na Rakovnickém deníku.

9:35 - Příbramsko -  Zajímalo nás, jak budou volit v sobotu hospitalizovaní pacienti příbramské nemocnice. "Nikdo z pacientů si nepožádal o donášku volební urny, takže naši pacienti zřejmě volit nebudou," řekla v sobotu dopoledne Deníku mluvčí příbramské nemocnice Monika Boušková.

9:20 - Nymburk - Mnozí lidé si nechali možnost volit na sobotní ráno. V nymburském gymnáziu a Základní škole Tyršova, kde jsou volební okrsky 2, 3, 4 a 14, šla hned po osmé hodině volit další várka voličů. „Necháváme to na sobotu, protože v pátek večer vždycky sedneme s manželem k volebním lístkům a pořádně promyslíme, koho budeme volit. Pátek je navíc velmi náročný den v práci a vracíme se oba dost pozdě," uvedla Nymburačka Jana. Víte, co se děje v noci z pátku na sobotu s volebními urnami? Podle zapisovatelky volební komise ze 4. nymburského okrsku zůstávají urny s volebními lístky uzamčené ve volební místnosti. „Ta se při našem odchodu uzamkne a zapečetí. Místnost je pod dohledem zabezpečovacího zařízení," doplnila. Kdysi, když ještě neexistovala zabezpečovací zařízení, jezdily prý celou noc policejní hlídky.

8:43 - Rakovník - Nejvýznamnější představitelé z řad rakovnických politiků odvolili již včera. Čtěte článek Rakovnického deníku.

8:30 - Lidé mohou volit až do 14:00, pak začnou volební komisaři jejich hlasy sčítat a posílat ke zveřejnění na volebním serveru. Celkové výsledky senátních voleb a podstatné výsledky krajských voleb by mohly být známy v pozdních večerních hodinách.

8:00 - Praha - Po celé České republice se právě otevírají volební místnosti. Během dopoledne vám přineseme to nejzajímavější z druhého volebního dne. Od 14 hodin pak budeme přinášet postupné výsledky voleb a reakce politických představitelů.

PÁTEK

22:10 - Vážení čtenáři, děkujeme vám za sledování prvního dne voleb na našich webových denících. Online reportáž bude pokračovat zítra. Volební místnosti budou otevřeny od 8 do 14 hodin. Poté vám budeme postupně přinášet průběžné výsledky a ohlasy politiků. Přejeme dobrou noc.

22:05 - Kutná Hora - Průměrná průběžná volební účast na Kutnohorsku se po prvním volebním dni pohybovala kolem dvaceti procent. V obcích však hluboko pod touto hranicí. S výjimkou Paběnic, kde k urně dorazilo již 32 procent voličů. Nejméně lidí však přišlo odevzdat svůj hlas ve Zbraslavicích - 12 procent, následoval okrsek 4 ve Zruči nad Sázavou se 13,3 procenty, Kácov s 15, 5 procenty, Tupadly s 16,18 procenty a Žleby se 17,7 procenty. Nejlépe na tom podle očekávání byla Kutná Hora. V okrsku patnáct dorazilo 25 procent voličů, v okrsku čtyři 27, 25 procent a v okrsku devět 26 procent voličů.

22:00 - Končí první volební den. Volební urny se teď zapečetí a zamknou. Pečetí se dočkají i vstupní dveře do místnosti.

21:55 - Kladno - Když nemohou voliči k urně, musí urna k nim. S takovým heslem se v pátek vydali do kladenské nemocice zástupci komise volebního okrsku číslo 14. Jejich cesta směřovala pouze k pěti voličům. "Do nemocnice jsem šel s urnou už při volbách do Parlamentu, ale to volilo mnohem více lidí," řekl Kladenskému deníku místopředseda komise Jan Holek.

Fotky z voleb v kladenské nemocniciFotky z voleb v kladenské nemocnici

21:35 - Mladá Boleslav - Podle předběžných údajů ze 17 největších vybraných volebních okrsků v Mladé Boleslavi přišlo do 21 hodin odevzdat svůj hlas zhruba 23,70 procenta voličů. Čtěte, jak se Boleslavský deník vydal sledovat dění do jednotlivých volebních místností. 

21:32 - Příbram - Největší nával voličů, především seniorů, zaznamenali členové volební komise v Brodské ulici v Příbrami, kam jsme zavítali deset minut před devátou hodinou večerní. "Napočítali jsme 27 procent volební účasti. Tentokrát jasně převažovali starší voliči. Několik mladých lidí dorazilo kolem 17. hodiny, ale při otevření volební místnosti byl za dveřmi zástup lidí důchodového věku," zhodnotila páteční volby členka volební komise Jarmila Potůčková. Volební účast ve volebním okrsku číslo 10 v Příbrami na Zdaboři byla ve 21 hodin 24,5 procenta.

21.15 – Nymburk – Volební okrsek č. 2 na nymburském gymnáziu hlásí prozatímní volební účast 22,5 procenta. Kolegové ze 3. Okrsku, kteří jsou o několik tříd vedle, zatím registrují kolem 18 procent voličů, kteří využili možnost přijít v pátek. „Náš okrsek je slabší, patří sem například ulice V Kolonii," vysvětlila okrsková předsedkyně volební komise.

Chcete vědět další zajímavosti? Čtěte článek Nymburského deníku.

21:00 - Příbram - V příbramském volebním okrsku číslo 18 byla po 18. hodině volební účast 21 procent. „Mladí lidé s dětmi přicházeli volit až později a bylo to tak tak půl na půl," prozradila v pátek Deníku zapisovatelka z 18. volebního okrsku v Příbrami Marie Stehlíková. Nyní by mohla účast dostahovat zhruba 25 procent.

20:55 - Mělník - Páteční účast ve volbách prý ovlivnil večerní déšť. „Lidem už se nechce ven," říká členka volební komise na kralupské radnici Jana Trčková před dvacátou hodinou, kdy v okrsku s 1523 voliči zatím volilo pouze 148 lidí. „Moc lidí už asi nepřijde," odhadla, „lidé chodili hned kolem druhé, když se vraceli z práce, pak kolem páté po návratu ze zaměstnání v Praze, kam dojíždějí, pejskaři se tu zastavili kolem sedmé a pár lidí přišlo ještě před večerními zprávami."

20:22 - Mělník - V Zálezlicích na Mělnicku, známých jako české Troubky se v půl šesté, tři a půl hodiny po zahájení voleb, dostavilo k volbám necelých dvanáct procent voličů, lidé se pomalu trousili, jak se vraceli z práce, kam většina z nich dojíždí do vzdálenějších měst. Ve čtvrt na devět, tedy patnáct minut poté, co volby do krajského zastupitelstva byly přesně v polovině, hlásila zálezlická volební komise sedmnáct a půl procenta. „Snad do dvaadvacáté hodiny dosáhneme dvaceti procent," věří předsedkyně volební komise Lucie Čížková.

19:55 - Nymburk - Volební komise v poděbradském Polabci zasedla letos v prostředí nově vybudované školky. Ta je zvláštní tím, že je součástí světa kostiček a svou barevností a uspořádáním se řadí mezi nejhezčí ve Středočeském kraji. Hned za stolem volební komise je barevný domeček a další hračky, které děti odpoledne opustily. „Je to příjemné být v tak barevném světě," shodli se členové komise. Shodli se na tom i příchozí voliči, kteří svůj pocit vyjádřili úsměvem.

V poděbradské části Polabec na Nymbursku usledla volební komise poprvé v nové mateřské školce.

19:20 - Benešov - Nezdá se to, ale příprava volebních místností není jednoduchá práce. Zvláště, pokud musíte zabezpečit i svou domácnost. Přečtete si naši reportáž. V ní se dočtete, že jedna ze zdejších členek volební komise stihla navařit polévku s játrovými knedlíčky, koprovku, svíčkovou, čtyři šišky domácích houskových knedlíků, a ke kávě buchtu s vaječným koňakem a bábovku. To aby doma rodina nezemřela hlady.

Soňa Vanhoecke upozorňující na nedochvilnost kolegů z volební komise v DDM v Benešově

18:55 - Praha - Volební místnost v Chabařovické ulici zeje prázdnotou. Už půl hodiny nepřišel žádný volič. Podle členů komise je to způsobeno tím, že o senátní volby obecně nebývá mezi lidmi zájem a také tím, že v Praze je ošklivé počasí. Prší a je chladno. Komisaři se nudí a snaží se zabavit čtením knížky nebo telefonáty s blízkými. Podle odhadu reportérky Pražského deníku zatím neodvolilo ani 10 procent voličů. Víte, kdo se může stát senátorem na Praze 8

18:50 - Mladá Boleslav – V malé obci nedaleko Mladé Boleslavi sedí v komisi čtyři mladí lidé. „My jsme se tu sešli s Honzou už asi pošesté, jsme sehraná parta," prozradil Petr Boček z volební komise v Jizerním Vtelnu. A jak si krátí čas? Kromě četby novin si někteří přinesli třeba učebnici angličtiny.

„Máme ale hlavně takovou tradici, že hned na začátku uzavřeme sázky, kolik lidí přijde volit," prozradil Jan Říha. A to je pak pořádné napětí, protože až do poslední chvíle není jasno, kdo vyhraje. „Je to ale skoro jedno, protože ten, kdo se „sekl" nejvíc, zaplatí láhev šampaňského, kterou po volbách vypijeme společně," prozradil pointu Petr Boček. 

V Jizerním Vtelnu se tedy sympaticky slaví jakýkoliv volební výsledek.

18:45 - Mladá Boleslav - Podle předběžných údajů ze 17 největších vybraných volebních okrsků v Mladé Boleslavi přišlo do 18 hodin odevzdat svůj hlas zhruba 19,43 procenta voličů.

18:35 - Kutná Hora - Dalším zajímavým místem konání voleb je památka zapsaná na seznamu UNESCO. Vlašský dvůr v Kutné Hoře je jednou z turisty nejvíce navštěvovaných památek v České republice. Totéž však nelze říci o zájmu voličů. Do volební místnosti ve zdejším Preghausu si občané v pátek nacházeli cestu spíše sporadicky. Podívejte se i na další fotky z voleb v Kutné hoře.

I Vlašský dvůr v Kutné Hoře volíI Vlašský dvůr v Kutné Hoře volí

18:10 - Benešov - Říká vám něco název Sayrayt? Jde o Bohem zapomenuté místo, které je přesto na mapě voleb. Podívejte se, jakými cestami se tam vydal náš zpravodaj, aby přinesl exkluzívní reportáž.

Řádně měl odvolit i Sayrayt,  voliči se ale k urně nehrnuliŘádně měl odvolit i Sayrayt,  voliči se ale k urně nehrnuli

17.45 - Příbram - Ve volebním okrsku v Brodské ulici v Příbrami zatím odvolilo 17 procent oprávněných voličů.

17:34 - Hostivice - „Kdyby byl na svobodě, volila bych ho znovu; David Rath pro naše město hodně udělal." To Deníku řekla paní Doubravová – jedna z voliček v Hostivici na Praze-západ. Města známého jako bydliště někdejšího hejtmana Středočeského kraje Ratha, který však tentokrát na žádném hlasovacím lístku nefiguruje. Kvůli podezření z korupce sedí už od poloviny května v litoměřické vazební věznici. Čtěte, jak probíhají volby v bývalé baště Davida Ratha!

17:25 - Praha -  V budově Základní umělecké školy v Klapkově ulici v Praze-Kobylisích volil do Senátu prezident Václav Klaus a jeho manželka Lívia. "Díval jsem se na názvy politických stran a názvy osob, které tady kandidují, to mně dalo jasný návod a proto jsem ani vteřinku neváhal," řekl novinářům.

Prezident Václav Klaus společně s manželkou Livií odevzdal svůj hlas ve volbách do Senátu na Základní umělecké škole na Praze 8 Kobylisy v pátek 12. října.

17:25 - Připomeňme si, jak dopadly krajské volby před čtyřmi lety. Vítězná ČSSD získala 35,16 procent hlasů před ODS (32,81%). Třetí ve středočeském kraji skončili komunisté (13,75%), do krajského zastupitelstva usedli také zástupci Nezávislých starostů pro kraj (5,73%).

17:10 - Příbram - V Oblastní nemocnici Příbram tentokrát nikdo z pacientů neměl zájem o to volit a tudíž do nemocnice nemusí nikdo z volebních komisařů s přenosnou schránkou na volební lístky.

17:04 - Příbram - Jednaosmdesátiletá Alena Horáková z Příbrami také přichází s obálkou. Ani jednou volby nevynechala od svých osmnácti let. „Myslím, že můj jediný hlas asi nic nezmění, ale možná se nás sejde víc," poznamenala.

Alena Horáková z Příbrami také přišla v pátek k volbám. „Volím pravidelně od 18 let, celý svůj život. Není to ze zvyku – chtěla bych, aby to bylo u nás lepší. Mám tři priority: zdravotnictví, staří lidé a mladé maminky s dětmi,“ říká Alena Horáková, které

16:45 - Mělník - Fronta netrpělivých voličů, kteří stojí v dlouhé řadě před volební urnou. To asi v jiné volební místnosti, než mělnickém centru seniorů, které po páteční patnácté hodině navštívily dvě členky volební komise s přenosnou urnou, nezažili. Hana Ramešová a Marie Šnajdrová se tam vydaly za 112 obyvateli. Někteří ze seniorů přišli dokonce k volbám ve společenských šatech. Prý, jak se sluší, když se jde volit. Jedna z dam rozdávala ostatním voličům zlaté čokoládové penízky. Otázce, zda to je dárek k volbám, se smála. „Volit chodím, ale takhle uvědomělá tedy nejsem," poznamenala Miroslava Škaldová a vysvětlila, že právě v pátečním volebním dni slaví s manželem Jaroslavem po společných pětapadesáti letech smaragdovou svatbu. Většina seniorů by od krajských zastupitelů chtěla, aby mysleli i na staré lidi a jejich podmínky k životu. „Měli by se snažit, aby naše stáří bylo důstojné a stejně jako všichni politici začít dělat něco pro to, abychom nepřišli o naše důchody," řekl Antonín Ostroha.

Centrum seniorů v Mělníku navštívily členky volební komise s volební urnou.Centrum seniorů v Mělníku navštívily členky volební komise s volební urnou.

16:35 - Beroun - A další perlička z Berouna. Mladí lidé asi moc dění kolem sebe nesledují. Jak jinak vysvětlit, že byla naše redaktorka v MHD svědkem toho, jak si dvě studentky všimnou vlajky na jedné ze škol. Jedna z dívek se zeptala, proč visí na budově vlajka. Druhá, ta uvědomělejší, odpověděla: "A jo, on se vlastně volí ten prezident…" Bravo, děvčata!

16:30 - Mladá Boleslav - Žhavá aktualita z mladoboleslavského magisteátu: za první dvě hodiny přišlo volit asi 13,5 procenta oprávněných voličů.

16:14 - Beroun - Jedna z berounských volebních komisí si volnou chvilku zpestřuje občerstvením. Podívejte se na fotky, kde cestu vynikajících řízků mapujeme od jejich přípravy až po přenos ke spokojeným strávníkům. 

Marcela Maršíková z Berouna Marcela Maršíková z Berouna

16:02 - Rakovník - V Rakovníku je zatím podprůměrná návštěvnost. Předsedové volebních komisí nám řekli, že volit přišli zatím pouze senioři, mladší generace zatím nechodí. Navíc volební místnosti zejí prázdnotou.

15:30 - Kladno - V severní části okresu Kladno, na Slánsku a Velvarsku, volí občané kromě krajských zastupitelů i senátora. Přitom na Velvarsku se naposledy senátorské konaly v březnu loňského roku. Jak je to možné, když mandát senátora trvá šest let? Předtím lidé z Velvar a okolí volili v doplňovacích volbách senátora v rámci senátního obvodu Kladno, po změnách hranic volebních obvodů nyní vybírají senátora za Litoměřicko.

15:15 - Mladá Boleslav - V Mladé Boleslavi se začínají tvořit fronty. Jak jsme již psali, ve 14 hodin končila směna v místní Škodovce. Lidé tak šli volit hned po práci.

15:10 - Praha - Hlavního města se krajské volby netýkají. Pražané si zde ale vybírají čtyři senátory. Reportérka Pražského deníku sleduje situaci v praktické základní škole na Chabařovické ulici. Zatím přišlo asi 30 voličů z celkových 700. Převažují voliči ve věku 60 až 75 let. Nejmladšímu bylo 40 let. Ve vybraných volebních okrscích v Praze 8 se mohou voliči vyjádřit i k zónám placeného stání. Speciální anketní lístky byly otištěny v radničních novinách a zájemci je naleznou i u volební komise.   

Čtěte také: Hlasování v Praze 8? O senátorech i parkování

14:50 - Příbram - Volí se také v Brdech, kde je vojenský újezd. Tam je oprávněných voličů jenom 27. Jsou to převážně lidé, kteří bydlí v hájenkách nebo domcích uvnitř újezdu. Státní správu v něm vykonává Újezdní úřad vojenského újezdu Brdy. Ten sídlí v Jincích, kde je pro obyvatele z újezdu volební místnost.

14:45 - Mladá Boleslav - Řada volebních místností jsou školní třídy. Takto se připravovala na volby mladoboleslavská 6. základní škola.

Příprava volební místnosti na 6.ZŠ v Mladé Boleslavi Příprava volební místnosti na 6.ZŠ v Mladé Boleslavi

14:37 - Kolín - Oproti minulým rokům si nikdo neobjednal volební urnu do nemocnice. Volební místa se teprve otevírají, někteří jich začínají využívat, většinou ale volební místnosti zejí prázdnotou, členové volební komisaři hlavní nával prý očekávají za hodinu. Zhruba od tří hodin by volební urna měla doputovat do kolínského domova důchodců.

14:32 - Mělník - V Zálezlicích na Mělnicku, známých jako české Troubky, které před deseti lety velká voda málem smetla z povrchu zemského, začaly krajské volby velmi zvolna. Hned po otevření volební místnosti tam dorazili tři voliči, vrstevníci, kteří patří mezi dříve narozené, ve věku 73, 75 a 76 let. A dalších dvacet minut měla komise volno, nedorazil žádný další volič.

14:10 - Beroun - V prvním okresku v Berouně se zatím nedostavil ani jeden volič. Členové komise se baví tím, že si navzájem během dvoudenního maratonu vaří dobroty. Paní Maršíková tentokrát smažila řízky. Jak ochutnala naše reportérka přímo na místě, povedly se na výbornou! Pokud ale po přečtení tohoto textu Berounští uvažují o rychlém odchodu směr volební místnost, musíme je zklamat: občerstvení je určeno jen členům volební komise.

14:02 - Mladá Boleslav - Lidé začali do volebních místností vcházet hned úderem čtrnácté hodiny. Žádné fronty se ale nekonají. Větší účast předpokládají členové volební komise až po půl třetí odpoledne. Ve 14 hodin totiž končí směna v nedaleké Škodovce a řada zaměstnanců si půjde "odvolit" hned po práci.

14:00 - Právě se otevírají volební místnosti pro krajské volby. Na Mladoboleslavsku, Benešovsku a části okresů Kladno a Beroun i dveře s urnami pro hlasování do Senátu. Pouze do Senátu pak volí Praha, zato zde ale z volebních klání vzejdou hned čtyři senátoři.