Práce mají být hotové letos v září. „Dojde ke snížení roční spotřeby primární energie o čtvrtinu, což je pokles téměř o 400 MWh za rok. Přinese to i pozitivní dopad na životní prostředí – emise skleníkových plynů se sníží ročně o 126 tun CO²,“ říká primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve stanici je nízká kvalita vzduchu. Jak se uvádí v popisu projektu, nevyhovuje tepelně-vlhkostní mikroklima pro zaměstnance a cestující. Většina prvků současné vzduchotechniky stanice je již za zenitem své životnosti a je vysoce poruchová.

Vítězný návrh je od dánského studia BIG.
Nový symbol Prahy? Vltavská filharmonie nabídne panoramatický výhled na město

Jak Pražskému deníku potvrdil mluvčí dopravního podniku Daniel Šabík, práce se budou dělat za provozu, cestujících by se tak omezení dotknout neměly.

Může krátce fungovat i bez ní

Stanice může na kratší dobu fungovat i bez vzduchotechniky, na vyšší výkon musí jet zařízení ve vedlejších stanicích.

Investici na svém zasedání schválili v pondělí pražští radní. Na projekt jsou schválené peníze z evropských fondů, konkrétně z Operačního programu Praha – pól růstu ČR, ze kterého půjde 23 milionů korun, dopravní podnik zaplatí zbylých 15 %, což odpovídá 3,5 milionu korun. Na všechny projekty zaměřené na energetické úspory v MHD má město letos vyčleněno 507 milionů korun.

Vrchlického sady u Hlavního nádraží v dubnu 2022.
Projekt Nový Hlavák: Hledá se autor proměny nádraží i špinavého parku

Z tohoto programu byla v minulosti hrazena například modernizace pohyblivých schodů ve stanicích Palmovka, Skalka, Náměstí Republiky, Karlovo náměstí či Anděl. Revitalizováno z něj bylo osvětlení na Dejvické, Hájích, v Jinonicích a na Opatově. Modernizovaná z něj byla vzduchotechnická zařízení na Náměstí Republiky či Smíchovském nádraží.

V celém pražském metru se nachází 638 strojoven staniční vzduchotechniky, z nichž na trase A je celkem 164 těchto strojoven s 832 ventilátory.