S tím, že trasa navazuje na Poutní cestu Blaník–Říp: opět propojuje tyto bájné hory a je vyznačena 80 originálními tabulkami Klubu českých turistů. „Putování začíná u románské rotundy sv. Jiří a sv. Vojtěcha na hoře Říp, vede západní cestou okolo Prahy a končí na vrcholu Velkého Blaníku,“ upřesnila Cenefelsová k vedení trasy (a tím i k roli Dobřichovic).

Vedle Řípu, Blaníku – a právě Dobřichovic – zve trasa k návštěvě Libušína, Křivoklátu, Berouna, Svatého Jana pod Skalou, Karlštejna, Kamýku nad Vltavou, Prčice či Miličína. Patronkou projektu poutních cest a autorkou průvodních textů k zamyšlení je Ladislava Paterko, jež obě poutní cesty pojala nejen jako unikátní projekt v oblasti turistiky, ale také jako prostor pro sebepoznávání a osobní rozvoj. Spolek Cesta Česka připravil poutní cestu společně s Klubem českých turistů. Ten nejen spolupracoval při plánování trasy, ale také zajistil výrobu a instalaci tabulek. Z nich lze načíst mobilním telefonem QR kódy s odkazem na stránky projektu s podrobnými informacemi.

Předseda spolku Jindřich Chmelař připomněl, že slavnostní otevření, jež provázelo vokální uskupení Bohemia Voice, bylo záměrně uspořádáno v Den české státnosti na svátek sv. Václava. „Poutní cesta je nyní otevřená široké veřejnosti – a srdečně na ni všechny zveme,“ uvedl Chmelař, podle jehož slov ji lze absolvovat vcelku během přibližně dvanácti dnů – ale lze ji projít i postupně po etapách. „Poutní cesta Říp–Blaník je druhou cestou svého druhu v Česku a přímo navazuje na Poutní cestu Blaník–Říp, která vede východně od Prahy. Takto uzavíráme pomyslný kruh okolo Prahy,“ osvětlil Chmelař záměr spolku.

Podrobné informace s popisem trasy i dalšími detaily včetně výškového profilu či časové náročnosti nebo třeba možnostech občerstvení a ubytování nabízí k jednotlivým etapám web cestaceska.cz. „Jsou zde uvedeny tipy jak a proč putovat, průvodní texty či doporučení na poutníkovu výbavu. Do té patří Poutníkův deník s tématy k zamyšlení včetně návodných otázek a vložené mapy s detailním popisem cesty. Je v něm také dostatek místa pro zapisování poznámek a sbírání turistických razítek,“ poznamenala Cenefelsová. S dodatkem, že lidé, kteří cestu absolvují, se mohou zapsat do elektronické Knihy poutníků.