U Okresního soudu v Lounech leží žaloba, která uplatňuje nárok na příslušné pozemky. S nimi nyní disponuje Státní pozemkový úřad, v nájmu je má obec Žerotín. Rybník se využívá ke koupání a různým akcím, je oblíbeným cílem výletů, poblíž je chatová oblast, dětský tábor, pořádají se tam tradiční trampské potlachy. V sezoně je u rybníka v provozu občerstvení.
„Obec Žerotín a místní občané se starali a starají o svěřený majetek s péčí řádného hospodáře, neboť předmětné pozemky jsou centrem sdružování nejen místních občanů a občanů blízkého a vzdáleného okolí, ale pořádají se zde i různé akce. Případný převod do soukromého vlastnictví by narušil kulturní a společenský život v obci,“ stojí v petici. Její autoři chtějí archy s podpisy předložit Okresnímu soudu v Lounech jako projev vůle občanů a široké veřejnosti.
V Žerotíně se dvěma stovkami obyvatel petici podepsala řada lidí, z okolních obcí a měst se přidali další. Oblast na hranici Ústeckého a Středočeského kraje je vyhledávaným místem k rekreaci. „Do Žerotína jezdím velmi rád. Občas na kole, občas s kamarády na čundr. Byl bych rád, aby místo zůstalo ve stejné podobě, v jaké je teď. Proto jsem petici podepsal,“ uvedl Tomáš Veselý z Loun.

Zpráva o možné změně vlastníka žerotínského rybníka nepříjemně překvapila také obyvatele a majitele rekreačních chat v nedalekém Bílichově. Pěknou procházkou lesem přes Cikánské údolí je od oblíbené chatové oblasti rybník vzdálen necelých pět kilometrů a je tak častým cílem rodinných výletů. „O prázdninách jsme do Žerotína s dětmi chodívali často. Kolikrát jsme u rybníku strávili i celý den. Vzhledem k tomu, že u vody je také možnost občerstvení a toalety, bylo to pro mě s dvěma malými dětmi ideální místo,“ uvedla Tereza Tomešová z Kladna, která má na Bílichově chatu a tráví tam většinu letních měsíců.
Zaskočena novou informací byla také obyvatelka Bílichova Daniela Martinovská. „K rybníku jsme jezdili velmi často například na kole. Vyhovovalo mi, že není tak hluboký a u břehů je písek, čili si tam mohl syn pohodlně hrát. Navíc je to v okolí jeden z mála rybníků, u kterých je občerstvení. Opravdu by mě mrzelo, kdyby byl v budoucnu veřejnosti nepřístupný,“ uvedla Martinovská s tím, že jakmile bude mít cestu přes Žerotín, zastaví se v místní hospodě, kde spolu s manželem petici podepíšou.
Vedení Žerotína ani Státní pozemkový úřad (SPÚ) k celé věci bližší informace poskytovat nechtějí. „Je to živá věc, ke které se obec jako účastník celého procesu nebude vyjadřovat,“ sdělila místostarostka Lenka Hamplová.

Podle mluvčí SPÚ Petry Kazdové je tvrzení, které koluje mezi místními, že se chystá převod pozemků do vlastnictví soukromé osobě, předčasné. O věci rozhodne soud. „SPÚ v této věci navrhl místní šetření za účelem posouzení vhodnosti převodu daných pozemků. Vyjma něj zatím žádné další dokazování neproběhlo,“ sdělila mluvčí. Zmíněné šetření je v plánu ve středu 26. ledna.
„Kdy a jak rozhodne soud, je nejisté. Vše bude výhradně na posouzení soudce,“ dodala s tím, že se SPÚ k věci nebude podrobněji vyjadřovat, aby nedošlo k ovlivnění výsledků řízení. „SPÚ ve spojitosti s touto kauzou zaznamenal zvýšenou aktivitu místních občanů, a to především na sociálních sítích a ve spojitosti se vznikem petice, která se vymezuje proti převodu předmětných pozemků. V tuto chvíli SPÚ kvituje petiční aktivitu občanů a věří, že se jich co nejvíce dostaví i k místnímu šetření,“ dodala.