Za ukončené se očkování považuje 14 dní po podání druhé dávky u dvoudávkových vakcín od firem Pfizer/BioNTech, Moderna či AstraZeneca nebo stejná doba po podání jednodávkové očkovací látky od Johnson & Johnson.
Nákazy po vakcinaci podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška v čase mírně rostou. Je to podle něj dáno tím, že narůstá počet očkovaných a s tím i roste pravděpodobnost, že se očkovaný setká s virem. Vliv má rovněž to, že narůstá doba po očkování u dříve očkovaných.
"Mezi nově nakaženými je od července průměrně 75 procent neočkovaných. Mezi nakaženými neočkovanými i mezi nakaženými po očkování převažují mladí lidé a lidé nižšího středního věku. Nákazy seniorů se pohybují pod desítkou případů denně," uvedl Dušek. Data podle ředitele prokazují, že očkování chrání před těžkým průběhem nemoci.
Čtrnáct úmrtí za měsíc
"Od července pouze u 7,7 procenta seniorů nakažených po očkování byl hlášen těžký průběh, v přepočtu na celou kohortu nakažených po očkování je to méně než 2,2 procenta," doplnil Dušek. Za červenec zemřelo podle ÚZIS v souvislosti s covidem 14 lidí, přičemž deset z nich nebylo očkováno.
Většinu nových nákaz v posledních dnech podle ÚZIS tvoří lidé, kteří zatím nemají očkování proti této nemoci. Uplynulou sobotu to bylo 124 případů z celkových 152, v neděli 92 případů z celkového počtu 103 nově odhalených případů.
Za minulý měsíc odborníci zaznamenali 225 případů opakované infekce, z toho asi tři čtvrtiny byly u neočkovaných, 14 procent u očkovaných první dávkou a asi desetina u lidí k dokončenou vakcinací.