V posledně době ale celníci opakovaně zasahovali i proti padělatelům europalet. Ano, přepravních palet sloučených z prken a hranolků. Velkou akcí byla v minulém týdnu razie ve výrobně v průmyslovém areálu v Rakovníku, odkud celníci odvezli přes dva tisíce napodobenin neoprávněně označených ochrannou známkou Společenství EPAL.

Do celního skladu jich putovalo přesně 2369. Zajištěny byly také části strojního zařízení – a rovněž 2137 padělků sponek, jež na originálních paletách potvrzují, že prošly nezávislou kontrolou kvality a při jejich výrobě byly dodrženy předepsané výrobní postupy zaručující pevnost, nosnost a trvanlivost palet, ale i nezávadnost chemického ošetření materiálu – prostě bezpečnost danou dodrženým stanovených parametrů, uvedl v pondělí Josef Dörfl z Celního úřadu pro Středočeský kraj. „Tato sponka na originálních výrobcích reaguje při nasvícení UV lampou. Zajištěné padělky byly pouze nastříkány žlutou barvou – nebo byly na nástřik připravené," konstatoval.

Zajištěné padělky jsou pod celním dohledem ničeny. Středočeští celníci jich letos již odhalili stovky při dovozu i kontrolách výkupen; další úlovky zaznamenali kolegové na Plzeňsku a na jižní Moravě. „Aktuální případ je řešen v rámci trestního řízení; pachatel může být odsouzen až na dva roky odnětí svobody," poznamenal Dörfl.