Jiří H., který je podle znaleckého posudku prakticky nenapravitelný a schopný zachovat se podobným způsobem i příště, by si tak měl za mřížemi odsedět dvaadvacet let.

Jiří H. střílel předloni 28. září v Jankovské Lhotě na Benešovsku. Došlo k tomu na bývalém statku, kde odsouzený prezentující se jako Čech podnikající v Německu a hledající ve své domovině místo, kde by se usadil, pobýval v roli zájemce o koupi nemovitosti. Někdejší kamarád i společník ho se svým synem přijel navštívit. Zřejmě se chtěli bavit hlavně o dlužných penězích.

Známého, který stejně jako on sám měl z dřívějška zkušenost s pobytem ve vězení, Jiří H. zastřelil jednou ranou z nelegálně držené pistole. Čtyřmi výstřely následně poranil jeho syna, kterému zachránila život jen rychlá operace ve vojenské nemocnici v pražských Střešovicích. Pomoc přivolali sousedé zalarmovaní křikem mladšího z návštěvníků.

Rodina zavražděného nepochybuje o tom, že čin byl předem naplánovaný a pachatel oběť na Benešovsko vylákal jen proto, aby se zbavil nepohodlného věřitele; prý šlo o částku kolem 50 tisíc korun. Souzený muž se naopak hájil tím, že se jen bránil, když byl napaden svými ozbrojenými hosty, snažícími se uloupit vysokou částku (údajně 20 milionů korun), kterou měl podle vlastního tvrzení připravenou na koupi usedlosti; peníze se však nikdy nenašly.

Soudy mu však neuvěřily – a nepřesvědčil je ani argumentem, že kdyby chtěl opravdu někoho zabít a čin předem plánoval, připravil by si ho mnohem dokonaleji.

Po činu střelec z Jankovské Lhoty ujel. Po několika hodinách ho policisté dopadli v autě na Mělnicku.