VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exkluzivně: Starosta nám napsal z věznice

Praha/ Karlova Ves -Dnes vám na stránkách Rakovnického deníku nabízíme exkluzivní zpověď starosty Luboše Šípka, který si odpykává dlouholetý trest ve vězení.

11.11.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

K prodlouženému devítiletému trestu vězení byl 
v těchto dnech odsouzen Krajským soudem v Praze Luboš Šípek, bývalý starosta Karlovy Vsi. Trest dostal za několik podvodů a zpronevěru, 
z nichž největší škoda přesáhla pět milionů korun. Dnes vám na stránkách Rakovnického deníku nabízíme exkluzivní zpověď starosty.

V dopise, který Rakovnickému deníku zaslal 
z vězení, se mimo jiné říká: „Vím, že jsem udělal spoustu chyb, které bych už dnes neudělal, a svého jednání lituji. Ke skutkům, které jsem spáchal, jsem se u soudu i doznal. Velice mě ale zarazilo, že úzká skupinka lidí mě chtěla úplně zlikvidovat a tak se nebála 
u soudu vědomě lhát a v tisku mě obviňovat z dalších a dalších skutečností, které jsem ani nemohl spáchat.”

Připomeňme, že Šípkovi 
v roce 2007 rakovnický soud přidělil tříletý trest za podvody s fiktivními fakturami. Krajský soud nyní přitvrdil devítiletým trestem, na což Šípek reagoval odvoláním. Žaloba ho vinila z toho, že jako starosta zadal obecní zakázky vlastní cestářské firmě, a přestože práce neudělala, firma je vyfakturovala. Šípek se hájil tím, že část prací odvedena byla a škoda by proto měla být nižší. Vrchní soud tedy rozsudek krajského soudu zrušil a případ vrátil k novému projednání s tím, že škoda by měla být upřesněna.

Vážená redakce,
obracím se na vás s žádostí o zveřejnění mého dopisu. V letech 2006 – 2008 jste o mně jako o bývalém starostovi obce často psávali na prvních stranách. Jenže čas šel dál a přicházely už jen útržkovité zprávy o tom, co ještě starosta provedl a kolik mu hrozí let vězení.
Možná tomu nebudete věřit, ale o mé vině a jejím rozsahu není zcela rozhodnuto ani dosud a to už máme 5 let od obvinění a téměř 4 roky od mého nástupu do výkonu trestu. Rozhodl jsem se vás informovat, proč tomu tak je.
Nejdříve bych však chtěl touto cestou poděkovat všem, kteří zůstali sví a u soudu mluvili pravdu. Já ani nic jiného nechtěl.
Pouze pravdivé výpovědi svědků mi mohly pomoci k tomu, abych mohl Krajskému soudu v Praze dokázat, jak to tehdy celé bylo. Bylo však i mnoho těch, kteří se snažili soud přesvědčovat o mnohem větší vině mé osoby, vědomě nemluvili pravdu a týden co týden mě špinili v okresním plátku Raport. Právě proti těmto lidem jsem se rozhodl bránit. Po poradě se svým právníkem v současné době vypracováváme žaloby pro křivou výpověď a ovlivňování svědků.

Vím, že jsem udělal spoustu chyb, které bych už dnes neudělal a svého jednání lituji. Ke skutkům, které jsem spáchal, jsem se u soudu i doznal. Velice mě ale zarazilo, že úzká skupinka lidí mě chtěla „úplně zlikvidovat“ a tak se nebála u soudu vědomě lhát a v tisku mě obviňovat z dalších a dalších skutečností, které jsem ani nemohl spáchat. Právě proto jsem se rozhodl vyrazit do boje za své alespoň částečné očištění. Chtěl bych říci veřejnosti, že ne vždy bylo vše tak, jak o tom s nadšením informovaly některé deníky. Na doporučení právního zástupce jsem na články nereagoval a čekal na skončení celého procesu. Ten však není uzavřen ani po pěti letech. Proč ani po tak dlouhé době není nikdo schopen stanovit můj podíl viny?
Tím hlavním faktorem bylo přidělení soudního znalce pana Jiřího Kynkala z Lužné. Nevím, podle jakého klíče byl vybrán, já toho pána vůbec neznal, proto jsem věřil v objektivitu jeho práce. Zhruba po roce soudního líčení mu soud zadal, aby svůj posudek doplnil. Tehdy se poprvé začal odkazovat na svůj zdravotní stav.

Z případu ale neodstoupil ani po několika odvolání soudů, že se dál nemůže pokračovat, protože je znalec nemocný. Když konečně posudek doplnil a zaslal soudu, byl vynesen rozsudek, který následně odvolací soud kompletně zrušil, a to zejména díky nedostatečnému stavebnímu posudku a jeho nepřesnostem. Paradoxně tentýž znalec dostal za úkol posudky doplnit, či spíše přepracovat, což trvalo bezmála další dva roky.
Soudy se mezitím opět odročovaly. Až v září 2011 se uzdravený pan znalec dostavil k soudu i se svojí letitou prací. Zjistilo se ale, že posudek opět neobsahuje vše, co soud požadoval. Proto soud přistoupil k výslechu znalce, aby se pokusil znalecký posudek výpovědí doplnit. Přišel ale pro mnohé nevídaný šok. Znalec, na základě jehož posudku soud určuje podíl viny či neviny, protože posudek je směrodatným ukazatelem při vynášení rozsudku, přiznal, že na některých místech vůbec nebyl. Na existenci a stav staveb se pouze informoval u paní starostky Kohoutové. Na základě jejích informací připravil podklady pro soud.

Vzhledem k tomu, že na paní starostku můj právní zástupce vypracovává trestní oznámení pro křivou výpověď, které se několikrát u soudu dopustila, si lze snadno představit, jaké její informace byly…
Vážený pane Kynkale, chci Vám touto cestou vzkázat, že pro příště bude lepší, přihlédnete-li k Vašemu věku a zdraví a funkci soudního znalce s úctou opustíte. Zamyslete se nad tím, než za Váš způsob práce skončí někdo další ve vězení.
Já jsem se po zkušenostech s Vámi rozhodl podat na Vás stížnost k ministru spravedlnosti jakožto Vašemu nadřízenému.
Věřím, že celý Váš postup v mém případu se řádně prošetří. Protipólem činnosti soudního znalce byla práce Policie ČR na služebně v Roztokách u Křivoklátu, která ho v průběhu soudního líčení „suplovala“. Díky jejich fotodokumentaci ze staveb se mi podařilo zvrátit mnoho křivých obvinění. Za jejich práci děkuji.

Chci též poděkovat za pravdivé výpovědi panu Pavlu Vydrovi, Vladimíru Melčovi, Petru Halašovi, Radku Kučerovi, Milanu Hájkovi.
Díky nim jsem dostal alespoň část svého tvrzení na úroveň ověřené pravdy. Tito jmenovaní řekli jen pravdu, více jsem ani nechtěl.
Přesto kvůli jiným, ne úplně pravdivým výpovědím, je můj trest, jaký je a dle mnohých neodpovídá realitě. I proto se budu dál soudně bránit a snažit se alespoň částečně očistit.


Luboš Šípek

11.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič/ka nákladního automobilu. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme pracovníka na pozici řidiče nákladního automobilu. , Požadujeme: profesní řidičský průkaz, skupiny C a E, spolehlivost., Nabízíme: možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou, prémie., Kontakt: tel. 777282083 nebo e-mailem vilimek.jaspo@seznam.cz. Pracoviště: Jaspo - autodoprava s.r.o. - betonárna rakovník, Huřviny, č.p. 2545, 270 36 Lubná u Rakovníka. Informace: Radek Vilímek, +420 777 282 083.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 16 000 Kč

Pracovníci osobní péče ve zdravotní a sociální oblasti jinde neuvedení Zdravotník/zdravotnice na škole v přírodě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadujeme kurz ZZA/ukončený 3. ročník studia na lékařské fakultě/ukončené střední zdravotnické vzdělání., Nabízíme ubytování a stravu zdarma., Kontakt: 725455115 nebo e-mail personalni@starline.cz. Pracoviště: Rs star line, 270 41 Slabce. Informace: Zorka Houšková, +420 725 455 115.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 9 900 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě Pomocní a nekvalifikovaní dělníci v zemědělství. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Kozojedy a Smilovice, Kontakt: Václav Eminger, tel: 737 938 089 v čase 12.00 až 12.30, osobně na adrese Kozojedy 5 denně 12.00 - 12.30hod.. Pracoviště: Ing. václav eminger, 270 54 Řevničov. Informace: Václav Eminger, +420 313 564 367.

Stavebnictví - Stavebnictví Geodeti a ostatní 16 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oborech příbuzných kartografii a zeměměřictví Ostatní odborní pracovníci. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce zařazení dle katalogu prací - 1.01.04 - Zajišťování správy majetku organizace, zabezpečení veškeré sekretářské činnosti ředitele katastrálního pracoviště., Motivační dopis společně s životopisem zasílejte v termínu do 15.3.2018 na e-mail Marcel.Franek@cuzk.cz, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, příspěvek z FKSP, stravenky, 5 dnů sick days., Kontakt osobně, e-mailem Marcel.Franek@cuzk.cz nebo tel. 313521613. Pracoviště: Katastrální úřad pro středočeský kraj - pracoviště rakovník, Na Sekyře, č.p. 2123, 269 01 Rakovník 1. Informace: Marcel Franěk, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté rakovnického Tatranu prohráli v přípravném duelu s Královým Dvorem 2:3.
23

Tatranští si v závěru pokazili jinak kvalitní přípravu s Královým Dvorem

Otevření Síně slávy kladenského hokeje. Otakar Vejvoda st.

Sezona byla více než dobrá, je spokojen Vejvoda

Za půvaby středních Čech budou výletníky vozit bardotky

Střední Čechy – Ohlédne se kdekdo – a pokud by snad oči viděly jen obyčejný vlak, nezaměnitelný dunivý zvuk dieselového motoru jasně upozorní: tady jede historie. Na středočeské koleje se v nadcházející turistické sezoně častěji vrátí lokomotivy, jejichž provoz kdysi ke kraji neodmyslitelně patřil: mašiny vyráběné ČKD v polovině šedesátých let. Sice mají v rodném listě zapsáno typové označení T478.1, avšak tehdejší železničáři měli jasno: tohle je bardotka.

Na kluzkých silnicích řidiči bourali, naštěstí bez vážnějších následků

Střední Čechy – Více sněhu a méně ledu, než naznačovala původní očekávání, přinesl v noci na sobotu a ráno návrat zimního počasí na středočeské silnice a chodníky.

Chřipka je v kraji na ústupu. Přesto za týden přibylo šest jejích obětí

Střední Čechy – Velmi smutné souvislosti mají nejnovější informace středočeských hygieniků o odeznívání chřipkové epidemie, která region trápila od počátku února. Chřipkové viry nadále zabíjely – a to s nebývalou razancí. 

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT