VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exkluzivně: Starosta nám napsal z věznice

Praha/ Karlova Ves -Dnes vám na stránkách Rakovnického deníku nabízíme exkluzivní zpověď starosty Luboše Šípka, který si odpykává dlouholetý trest ve vězení.

11.11.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

K prodlouženému devítiletému trestu vězení byl 
v těchto dnech odsouzen Krajským soudem v Praze Luboš Šípek, bývalý starosta Karlovy Vsi. Trest dostal za několik podvodů a zpronevěru, 
z nichž největší škoda přesáhla pět milionů korun. Dnes vám na stránkách Rakovnického deníku nabízíme exkluzivní zpověď starosty.

V dopise, který Rakovnickému deníku zaslal 
z vězení, se mimo jiné říká: „Vím, že jsem udělal spoustu chyb, které bych už dnes neudělal, a svého jednání lituji. Ke skutkům, které jsem spáchal, jsem se u soudu i doznal. Velice mě ale zarazilo, že úzká skupinka lidí mě chtěla úplně zlikvidovat a tak se nebála 
u soudu vědomě lhát a v tisku mě obviňovat z dalších a dalších skutečností, které jsem ani nemohl spáchat.”

Připomeňme, že Šípkovi 
v roce 2007 rakovnický soud přidělil tříletý trest za podvody s fiktivními fakturami. Krajský soud nyní přitvrdil devítiletým trestem, na což Šípek reagoval odvoláním. Žaloba ho vinila z toho, že jako starosta zadal obecní zakázky vlastní cestářské firmě, a přestože práce neudělala, firma je vyfakturovala. Šípek se hájil tím, že část prací odvedena byla a škoda by proto měla být nižší. Vrchní soud tedy rozsudek krajského soudu zrušil a případ vrátil k novému projednání s tím, že škoda by měla být upřesněna.

Vážená redakce,
obracím se na vás s žádostí o zveřejnění mého dopisu. V letech 2006 – 2008 jste o mně jako o bývalém starostovi obce často psávali na prvních stranách. Jenže čas šel dál a přicházely už jen útržkovité zprávy o tom, co ještě starosta provedl a kolik mu hrozí let vězení.
Možná tomu nebudete věřit, ale o mé vině a jejím rozsahu není zcela rozhodnuto ani dosud a to už máme 5 let od obvinění a téměř 4 roky od mého nástupu do výkonu trestu. Rozhodl jsem se vás informovat, proč tomu tak je.
Nejdříve bych však chtěl touto cestou poděkovat všem, kteří zůstali sví a u soudu mluvili pravdu. Já ani nic jiného nechtěl.
Pouze pravdivé výpovědi svědků mi mohly pomoci k tomu, abych mohl Krajskému soudu v Praze dokázat, jak to tehdy celé bylo. Bylo však i mnoho těch, kteří se snažili soud přesvědčovat o mnohem větší vině mé osoby, vědomě nemluvili pravdu a týden co týden mě špinili v okresním plátku Raport. Právě proti těmto lidem jsem se rozhodl bránit. Po poradě se svým právníkem v současné době vypracováváme žaloby pro křivou výpověď a ovlivňování svědků.

Vím, že jsem udělal spoustu chyb, které bych už dnes neudělal a svého jednání lituji. Ke skutkům, které jsem spáchal, jsem se u soudu i doznal. Velice mě ale zarazilo, že úzká skupinka lidí mě chtěla „úplně zlikvidovat“ a tak se nebála u soudu vědomě lhát a v tisku mě obviňovat z dalších a dalších skutečností, které jsem ani nemohl spáchat. Právě proto jsem se rozhodl vyrazit do boje za své alespoň částečné očištění. Chtěl bych říci veřejnosti, že ne vždy bylo vše tak, jak o tom s nadšením informovaly některé deníky. Na doporučení právního zástupce jsem na články nereagoval a čekal na skončení celého procesu. Ten však není uzavřen ani po pěti letech. Proč ani po tak dlouhé době není nikdo schopen stanovit můj podíl viny?
Tím hlavním faktorem bylo přidělení soudního znalce pana Jiřího Kynkala z Lužné. Nevím, podle jakého klíče byl vybrán, já toho pána vůbec neznal, proto jsem věřil v objektivitu jeho práce. Zhruba po roce soudního líčení mu soud zadal, aby svůj posudek doplnil. Tehdy se poprvé začal odkazovat na svůj zdravotní stav.

Z případu ale neodstoupil ani po několika odvolání soudů, že se dál nemůže pokračovat, protože je znalec nemocný. Když konečně posudek doplnil a zaslal soudu, byl vynesen rozsudek, který následně odvolací soud kompletně zrušil, a to zejména díky nedostatečnému stavebnímu posudku a jeho nepřesnostem. Paradoxně tentýž znalec dostal za úkol posudky doplnit, či spíše přepracovat, což trvalo bezmála další dva roky.
Soudy se mezitím opět odročovaly. Až v září 2011 se uzdravený pan znalec dostavil k soudu i se svojí letitou prací. Zjistilo se ale, že posudek opět neobsahuje vše, co soud požadoval. Proto soud přistoupil k výslechu znalce, aby se pokusil znalecký posudek výpovědí doplnit. Přišel ale pro mnohé nevídaný šok. Znalec, na základě jehož posudku soud určuje podíl viny či neviny, protože posudek je směrodatným ukazatelem při vynášení rozsudku, přiznal, že na některých místech vůbec nebyl. Na existenci a stav staveb se pouze informoval u paní starostky Kohoutové. Na základě jejích informací připravil podklady pro soud.

Vzhledem k tomu, že na paní starostku můj právní zástupce vypracovává trestní oznámení pro křivou výpověď, které se několikrát u soudu dopustila, si lze snadno představit, jaké její informace byly…
Vážený pane Kynkale, chci Vám touto cestou vzkázat, že pro příště bude lepší, přihlédnete-li k Vašemu věku a zdraví a funkci soudního znalce s úctou opustíte. Zamyslete se nad tím, než za Váš způsob práce skončí někdo další ve vězení.
Já jsem se po zkušenostech s Vámi rozhodl podat na Vás stížnost k ministru spravedlnosti jakožto Vašemu nadřízenému.
Věřím, že celý Váš postup v mém případu se řádně prošetří. Protipólem činnosti soudního znalce byla práce Policie ČR na služebně v Roztokách u Křivoklátu, která ho v průběhu soudního líčení „suplovala“. Díky jejich fotodokumentaci ze staveb se mi podařilo zvrátit mnoho křivých obvinění. Za jejich práci děkuji.

Chci též poděkovat za pravdivé výpovědi panu Pavlu Vydrovi, Vladimíru Melčovi, Petru Halašovi, Radku Kučerovi, Milanu Hájkovi.
Díky nim jsem dostal alespoň část svého tvrzení na úroveň ověřené pravdy. Tito jmenovaní řekli jen pravdu, více jsem ani nechtěl.
Přesto kvůli jiným, ne úplně pravdivým výpovědím, je můj trest, jaký je a dle mnohých neodpovídá realitě. I proto se budu dál soudně bránit a snažit se alespoň částečně očistit.


Luboš Šípek

11.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 25 020 Kč

Učitelé odborných předmětů (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel odborného výcviku - pro obor vzdělávání zemědělec. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25020 kč, mzda max. 30760 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované vzdělání dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, řidičské oprávnění skupiny B, T., Kontakt: osobně, tel. 313599325 (7:00-15:00 hod.) nebo e-mailem issjesenice@issjesenice.cz. Pracoviště: Integrovaná střední škola, jesenice, žatecká 1, Žatecká, č.p. 1, 270 33 Jesenice u Rakovníka. Informace: Eva Tomková, +420 313 599 325,739 494 200.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka TV. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do pracovního poměru přijmeme učitele 2. stupně - aprobace TĚLESNÁ VÝCHOVA, ZNALOST AJ VÍTÁNA. Požadujeme vysokoškolské magisterské studium dle §9 ods.2 zákona č. 563/2014 Sb. O pedagogických pracovnících v platném znění. Nabízíme plný úvazek, perspektivu, tvůrčí pedagogický kolektiv, pružnou pracovní dobu dle rozvrhu vyučování., Nabízíme: závodní stravování, penzijní připojištění., V případě zájmu zašlete strukturovaný životopis na email: zskounov@iol.cz nebo volejte na tel. č. 313578888. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola kounov, okres rakovník, 270 06 Kounov u Rakovníka. Informace: Zdeňka Mixová, +420 313 578 888.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 17 000 Kč

Zahradníci floristé a květináři prodavač/ka květin, zahradník/zahradnice, florista/floristka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nové Strašecí, Okružní 733, Požadavky: vyučení v oboru nebo praxe podmínkou., Náplň práce: vazba a prodej květin, zahradnických potřeb a dekorací, doplňování zboží, úklid pracoviště., 1 x za 14 dní sobotní prodej., Kontakt: p. Tomášek tel. 606 651 328 nebo e-mail: dusantomasek@c-mail.cz. Pracoviště: Dušan tomášek - pracoviště, Okružní, č.p. 733, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Dušan Tomášek, +420 606 651 328.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 16 500 Kč

Uklízeči a pomocníci v domácnostech, hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Úklid. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 20900 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Výhodou zkušenosti na obdobné pozici, zdravotní průkaz., Požadujeme: praxi v hromadném stravování (cca 250 lidí), potravinářský průkaz., Nabízíme: ubytování a stravu zdarma., Kontakt: tel. 725455115 nebo e-mailem personalni@starline.cz. Pracoviště: Rs star line, 270 41 Slabce. Informace: Zorka Houšková, +420 725 455 115.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Střední Čechy (15. 6. 2018) – Dopravní značení u rekonstruovaného chodníku ve Vráži na Berounsku – směrové tabule.
17

Dopravní značení musí řidiči vnímat rozumně

Videosouhrn 16.–17. června 2018

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Spalničky stále nenechávají lidi na pokoji

Střední Čechy – Jestliže sympatická nula za 23. kalendářní týden dávala naději, že se postup onemocnění nebezpečnými spalničkami ve středních Čechách zastavil, v uplynulém týdnu už bylo vše jinak: byl hlášen nový potvrzený případ.

Rakovnický SK třetí místo neudržel. Padl s Přešticemi

Rakovník – V posledním kole divize A hostili fotbalisté SK Rakovník, kteří hájili třetí příčku, na svém hřišti Přeštice, jež bojovaly o záchranu v soutěži. Jelikož byli svěřenci trenéra Libora Šímy před zápasem mimo ohrožení sestupu, dostali příležitost i hráči ze širšího kádru. Domácí zakončili jinak povedený nováčkovský ročník těsnou porážkou, která je odsunula na čtvrté místo.

Angels létají pro radost a medaile

Rakovník - Páteční Tylovo divadlo patřilo rakovnickému Club Angels a jeho Aerobic Show 2018, kterou před vyprodaným hledištěm provázela moderátorka TV Nova Marcela Tomčíková.

Na pondělním jednání se bude řešit sportovní hala i soudní pře

Rakovník – V pondělí se od 17 hodin ve Wintrově síni na radnici uskuteční mimořádné zasedání rakovnických zastupitelů. Ti budou jednat zejména o poskytnutí příspěvku TJTZ Rakovník na platbu energií ve sportovní hale. Dalším bodem jednání budou také některé soudní spory, kterých se město zúčastnilo. Zastupitelé chtějí znát především výši nákladů a také to, kdo za ně nese odpovědnost. Řeč by mohla přijít také na územní plán, na jehož finální verzi čekají nejen zastupitelé města, ale také občané.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT