VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exkluzivně: Starosta nám napsal z věznice

Praha/ Karlova Ves -Dnes vám na stránkách Rakovnického deníku nabízíme exkluzivní zpověď starosty Luboše Šípka, který si odpykává dlouholetý trest ve vězení.

11.11.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

K prodlouženému devítiletému trestu vězení byl 
v těchto dnech odsouzen Krajským soudem v Praze Luboš Šípek, bývalý starosta Karlovy Vsi. Trest dostal za několik podvodů a zpronevěru, 
z nichž největší škoda přesáhla pět milionů korun. Dnes vám na stránkách Rakovnického deníku nabízíme exkluzivní zpověď starosty.

V dopise, který Rakovnickému deníku zaslal 
z vězení, se mimo jiné říká: „Vím, že jsem udělal spoustu chyb, které bych už dnes neudělal, a svého jednání lituji. Ke skutkům, které jsem spáchal, jsem se u soudu i doznal. Velice mě ale zarazilo, že úzká skupinka lidí mě chtěla úplně zlikvidovat a tak se nebála 
u soudu vědomě lhát a v tisku mě obviňovat z dalších a dalších skutečností, které jsem ani nemohl spáchat.”

Připomeňme, že Šípkovi 
v roce 2007 rakovnický soud přidělil tříletý trest za podvody s fiktivními fakturami. Krajský soud nyní přitvrdil devítiletým trestem, na což Šípek reagoval odvoláním. Žaloba ho vinila z toho, že jako starosta zadal obecní zakázky vlastní cestářské firmě, a přestože práce neudělala, firma je vyfakturovala. Šípek se hájil tím, že část prací odvedena byla a škoda by proto měla být nižší. Vrchní soud tedy rozsudek krajského soudu zrušil a případ vrátil k novému projednání s tím, že škoda by měla být upřesněna.

Vážená redakce,
obracím se na vás s žádostí o zveřejnění mého dopisu. V letech 2006 – 2008 jste o mně jako o bývalém starostovi obce často psávali na prvních stranách. Jenže čas šel dál a přicházely už jen útržkovité zprávy o tom, co ještě starosta provedl a kolik mu hrozí let vězení.
Možná tomu nebudete věřit, ale o mé vině a jejím rozsahu není zcela rozhodnuto ani dosud a to už máme 5 let od obvinění a téměř 4 roky od mého nástupu do výkonu trestu. Rozhodl jsem se vás informovat, proč tomu tak je.
Nejdříve bych však chtěl touto cestou poděkovat všem, kteří zůstali sví a u soudu mluvili pravdu. Já ani nic jiného nechtěl.
Pouze pravdivé výpovědi svědků mi mohly pomoci k tomu, abych mohl Krajskému soudu v Praze dokázat, jak to tehdy celé bylo. Bylo však i mnoho těch, kteří se snažili soud přesvědčovat o mnohem větší vině mé osoby, vědomě nemluvili pravdu a týden co týden mě špinili v okresním plátku Raport. Právě proti těmto lidem jsem se rozhodl bránit. Po poradě se svým právníkem v současné době vypracováváme žaloby pro křivou výpověď a ovlivňování svědků.

Vím, že jsem udělal spoustu chyb, které bych už dnes neudělal a svého jednání lituji. Ke skutkům, které jsem spáchal, jsem se u soudu i doznal. Velice mě ale zarazilo, že úzká skupinka lidí mě chtěla „úplně zlikvidovat“ a tak se nebála u soudu vědomě lhát a v tisku mě obviňovat z dalších a dalších skutečností, které jsem ani nemohl spáchat. Právě proto jsem se rozhodl vyrazit do boje za své alespoň částečné očištění. Chtěl bych říci veřejnosti, že ne vždy bylo vše tak, jak o tom s nadšením informovaly některé deníky. Na doporučení právního zástupce jsem na články nereagoval a čekal na skončení celého procesu. Ten však není uzavřen ani po pěti letech. Proč ani po tak dlouhé době není nikdo schopen stanovit můj podíl viny?
Tím hlavním faktorem bylo přidělení soudního znalce pana Jiřího Kynkala z Lužné. Nevím, podle jakého klíče byl vybrán, já toho pána vůbec neznal, proto jsem věřil v objektivitu jeho práce. Zhruba po roce soudního líčení mu soud zadal, aby svůj posudek doplnil. Tehdy se poprvé začal odkazovat na svůj zdravotní stav.

Z případu ale neodstoupil ani po několika odvolání soudů, že se dál nemůže pokračovat, protože je znalec nemocný. Když konečně posudek doplnil a zaslal soudu, byl vynesen rozsudek, který následně odvolací soud kompletně zrušil, a to zejména díky nedostatečnému stavebnímu posudku a jeho nepřesnostem. Paradoxně tentýž znalec dostal za úkol posudky doplnit, či spíše přepracovat, což trvalo bezmála další dva roky.
Soudy se mezitím opět odročovaly. Až v září 2011 se uzdravený pan znalec dostavil k soudu i se svojí letitou prací. Zjistilo se ale, že posudek opět neobsahuje vše, co soud požadoval. Proto soud přistoupil k výslechu znalce, aby se pokusil znalecký posudek výpovědí doplnit. Přišel ale pro mnohé nevídaný šok. Znalec, na základě jehož posudku soud určuje podíl viny či neviny, protože posudek je směrodatným ukazatelem při vynášení rozsudku, přiznal, že na některých místech vůbec nebyl. Na existenci a stav staveb se pouze informoval u paní starostky Kohoutové. Na základě jejích informací připravil podklady pro soud.

Vzhledem k tomu, že na paní starostku můj právní zástupce vypracovává trestní oznámení pro křivou výpověď, které se několikrát u soudu dopustila, si lze snadno představit, jaké její informace byly…
Vážený pane Kynkale, chci Vám touto cestou vzkázat, že pro příště bude lepší, přihlédnete-li k Vašemu věku a zdraví a funkci soudního znalce s úctou opustíte. Zamyslete se nad tím, než za Váš způsob práce skončí někdo další ve vězení.
Já jsem se po zkušenostech s Vámi rozhodl podat na Vás stížnost k ministru spravedlnosti jakožto Vašemu nadřízenému.
Věřím, že celý Váš postup v mém případu se řádně prošetří. Protipólem činnosti soudního znalce byla práce Policie ČR na služebně v Roztokách u Křivoklátu, která ho v průběhu soudního líčení „suplovala“. Díky jejich fotodokumentaci ze staveb se mi podařilo zvrátit mnoho křivých obvinění. Za jejich práci děkuji.

Chci též poděkovat za pravdivé výpovědi panu Pavlu Vydrovi, Vladimíru Melčovi, Petru Halašovi, Radku Kučerovi, Milanu Hájkovi.
Díky nim jsem dostal alespoň část svého tvrzení na úroveň ověřené pravdy. Tito jmenovaní řekli jen pravdu, více jsem ani nechtěl.
Přesto kvůli jiným, ne úplně pravdivým výpovědím, je můj trest, jaký je a dle mnohých neodpovídá realitě. I proto se budu dál soudně bránit a snažit se alespoň částečně očistit.


Luboš Šípek

11.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 17 000 Kč Montážní dělníci výrobků z kartonu a papíru Dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: základní znalost na PC, Náplň práce: výroba a manipulace s kartony (max. 10-15 Kg), Kontakt: osobně (7:00-15:00 hod.), tel. 313562229 nebo e-mailem lucie.b@zoomport.eu. Pracoviště: Hacker model production a. s., Zahradní, č.p. 465, 270 54 Řevničov. Informace: Lucie Burgerová, +420 313 562 229. Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Obráběč kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Praxe v oboru vítána., Nabízíme: neustálá sebevzdělání a rozvoje v rámci společnosti, pravidelný plat, letní a vánoční bonusy., Kontakt: tel. 777708070 nebo e-mailem jindrich.pergler@centrum.cz nebo osobně.. Pracoviště: Jindřich pergler - pracoviště, 270 36 Lubná u Rakovníka. Informace: Jindřich Pergler, +420 777 708 070. Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 18 000 Kč Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Obsluha čerpací stanice. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: obsluha čerpací stanice, komunikace se zákazníky., Kontakt: tel. 602304490 (8:00-18:00 hod.). Pracoviště: Radek houška - pracoviště čerpací stanice pap oil, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Radek Houška, +420 602 304 490. Výroba - Výroba Montážní dělník 20 500 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 40. Poznámka: Požadujeme: manuální zručnost, přesnost, pečlivost, ochotu učit se novým věcem a pracovat ve třísměnném či čtyřsměnném provozu a týmového ducha. Ve všem ostatním Vás rádi zaučíme., Nabízíme: nadstandartní balík benefitů zahrnující 6 týdnů dovolené, firemní jídelnu, stravenky a flexipassy pro volný čas, další finanční bonusy závislé na výsledcích týmu/firmy, příspěvek na penzijní připojištění 5 % z hrubé mzdy po roce u nás., Kontakt: tel. 313527236 nebo e-mailem katerina.husakova@valeo.com. Pracoviště: Valeo autoklimatizace k.s., Kuštova, č.p. 2596, 269 01 Rakovník 1. Informace: Kateřina Husáková, +420 313 527 236.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čtvrtý ročník Železného hasiče v Kounově.
102

V Kounově soutěžilo téměř dvě stě malých hasičů

Týden hokeje na rakovnickém zimním stadionu.
74

Rakovnický zimní stadion se zaplnil začínajícími hokejisty

Kouzlo nového trenéra nezabralo, Tatran zase prohrál

Rakovník - Ani naposedmé se bodů nedočkali. A přitom měli utkání dobře rozehrané. Fotbalisté Tatranu Rakovník prohráli v domácím prostředí s celkem Libiše a jsou na posledním místě divizní tabulky skupiny B. Nepomohlo ani kouzlo nového trenéra. Po minulém kole skončil u týmu Pavel Koutenský, jehož nahradil Radek Polášek, bývalý hráč Tatranu.

Ze světových her v Koreji přivezl berounský hasič medaile

Chungju (Jižní Korea) /FOTOGALERIE/ - Až v Jižní Koreji se od 10. do 17. září činili dva hasiči ze středních Čech. Dušan Plodr z berounské stanice profesionálů a jeho kolega Radek Kladiva z Vlašimi se ve městě Chungju zúčastnili 13. Světových hasičských her. 

K PID se od října připojí všechny vlaky v kraji

Střední Čechy - Zásadní změna týkající se možnosti placení za jízdné čeká od počátku října cestující jezdící po středních Čechách vlakem. Bude plně dokončena integrace železnice na území kraje do systému Pražské integrované dopravy (PID). Včetně nového zavedení tarifních pásem 8 a 9.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT