Rodinná tragédie se ve čtvrtek v podvečer odehrála ve Mšeckých Žehrovicích. „Do zahradního jezírka spadlo dítě a začalo se topit,“ konstatoval mluvčí rakovnické policie René Černý.

Dle středočeské záchranné služby se jednalo o zhruba ročního chlapečka. „Děťátko rodina okamžitě vylovila a zahájila resuscitaci,“ uvedla dále mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková.

Dispečerka z kladenského operačního střediska záchranné služby, která přijala tísňové volání od rodiny, pomohla po telefonu oživit jejich dítě. „Ihned po telefonu zahájila takzvanou telefonickou asistovanou neodkladnou resuscitaci, kdy rodinu po telefonu instruovala jak provádět masáž srdce a dýchání z úst do úst,“ doplnila Tereza Janečková a tím, že je v podobných chvílích důležité být pro volajícího psychickou oporou a mít na něj zklidňující vliv.

Na místo byla souběžně poslána posádka rychlé lékařské pomoci zKladnaa pro závažnost situace byla přivolána i letecká záchranná služba. „Neustále se snažíme zdůrazňovat velkou důležitost předlékařské první pomoci, především resuscitace, svědků na místě události. Ta je pro přežití pacienta mnohdy zásadní,“ uvedla Tereza Janečková.

Vrtulník letecké záchranné služby chlapečka dopravil na ARO dětského oddělení Fakultní nemocnice Motol. I přes veškerou snahu zoufalé rodiny i záchranářů nevypadá zatím prognóza malého človíčka příliš dobře. „V současné době je dítě v kritickém stavu,“ konstatovala v pátek po poledni mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová.