Ta na sklonku června dospěla k pravomocnému rozhodnutí odvolacího senátu Vrchního soudu v Praze, který potvrdil vinu obžalovaných považovaných za hlavní aktéry – byť ve srovnání s původním verdiktem krajského soudu upravil rozsah prokázaných skutků i právní kvalifikaci a částečně také pozměnil uložené tresty; v případech Ratha i Kottových je zmírnil a třikrát rozhodl i o zproštění obžaloby.

Navzdory zkrácení trestů však platí, že Rath i Kottovi mají nastoupit za mříže. Stejně jako další dva muž a jedna žena, souzení společně s nimi. Konkrétně Rath dostal sedm let (původně to u krajského soudu bylo o rok a půl více). Kdy odsouzení, kteří si i po odečtení pobytu ve vazbě ještě mají odpykat část trestu odnětí svobody, mohou očekávat výzvu k nástupu do výkonu trestu, je zatím obtížné odhadovat.

Bývalý středočeský hejtman David Rath u Vrchního soudu v Praze.
Rathovi odvolací soud snížil trest na sedm let, o majetek nepřijde

Tohle předvolání bude připravovat Krajský soud v Praze, jenž v kauze rozhodoval v první instanci. Nejdříve mu však musí spisový materiál vrátit vrchní soud, jehož senát Pavla Zelenky dosud pracuje na písemném vyhotovení svého rozhodnutí. „Zatím se tak nestalo,“ potvrdila Deníku Hana Černá z krajského soudu, že spis ještě nedorazil.

Až se tak stane, bude termín povolání Ratha a spol. za mříže záviset na rychlosti práce krajského soudu. Vyslovit konkrétnější odhad je podle Černé velmi obtížné. „Je to různé případ od případu a v daném čase,“ poznamenala. S tím, že vše závisí na jednotlivých kauzách, ale i na dalších okolnostech – třeba i na tom, kolik má aktuálně soudní kancelář práce.

Nic víc než jen spekulovat lze také o budoucí dočasné adrese. „Neplatí, že by Krajský soud v Praze zpravidla rozhodoval o nástupu do výkonu trestu do nějaké konkrétní věznice,“ uvedla Černá.

David Rath, archivní foto z července 2018.
Rathovi sebral post zastupitele pražský soud. Stížnost v Brně nepomohla

Bezprostředně po vyhlášení pravomocného rozsudku – ještě v době, kdy 26. června u vrchního soudu zaznívalo jeho odůvodnění – uspořádal Rath na hostivickém náměstí improvizované setkání s novináři. Zdůraznil, že ačkoli s rozsudkem nesouhlasí – od počátku trvá na tom, že se na žádných machinacích se zakázkami nepodílel ani o nich nevěděl a nic společného neměl ani s úplatky – a chce za svoji pravdu dál bojovat, verdikt bude respektovat.

Výslovně uvedl, že do vězení nastoupí. Dobře si uvědomuje, že podání mimořádného opravného prostředku v podobě dovolání k Nejvyššímu soudu ČR nemá odkladný účinek. Kličkovat mezi paragrafy, vymlouvat se na zdravotní důvody, nebo se dokonce skrývat, prý však nemíní. „Tak někdy před věznicí,“ pozval reportéry na další setkání.

David Rath u Vrchního soudu v Praze v pondělí 10. června 2019.
S verdiktem nesouhlasím, ale budu ho respektovat, řekl novinářům Rath