Bez trestu s největší pravděpodobností zůstanou dva cizinci, kteří se dopustili vandalismu v Hornické ulici v Rakovníku.
„Před čtvrtou hodinou odpolední kopali do popelnic a zničili zrcátko auta. Poté se přesunuli na Komenského náměstí kde kopali do okapových rour a shodili kontejner do silničního příkopu. Byli jsme na jejich jednání upozorněni a dopadli je na Plzeňské ulici,“ popsal velitel městských strážníků Pavel Škvára. Dle svědků byli cizinci pod vlivem alkoholu a na předměty se vrhali dosti brutálním způsobem. „Když naši hlídku spatřili dali se na útěk. Byli však zadrženi a protože nechtěli prokázat svoji totožnost byli předvedeni na obvodní policejní oddělení,“ doplnil Pavel Škvára.
Polští dělníci ve věku sedmadvacet a jedenačtyřicet žijící přechodně na ubytovně v Rakovníku pravděpodobně přijdou v nejbližší době o zaměstnání, a tak výtržnostmi po městě řešili svoji nově vzniklou nelehkou životní situaci.
„Předali jsme případ přestupkové komisi i když víme, že zůstane zřejmě nedořešen. Jinou možnost bohužel nemáme,“ uvedl Pavel Škvára.
Pokud jde totiž o pachatele bez trvalého bydliště, nebo migrující osoby, zůstane zpravidla jejich problém neřešený neboť není v silách policistů ani členů komise vandali dostihnout a přinutit je, aby ze svých činů zpovídali.
„Ti dva nám dali dost jasně najevo, že stejně za měsíc z města vypadnou a že je jim všechno jedno,“ doplnil k případu Pavel Škvára.
Úřady nemají tolik finančních prostředků na to, aby platily drahé právníky, a tak se neprojednané spisy jednotlivých kauz mnohdy hromadí neřešené v archivech, dokud nejsou promlčeny.
Policejní práce v mnoha případech tak přijdou na zmar, a oběť se nedočká odškodnění, ani satisfakce.
„I když se třeba jedná jen o pár stovek za poničené zrcátko auta. Pro majitele je to škoda, která by se měla být uhrazena,“ uzavřel Pavel Škvára.