Po pěti měsících, kdy policie případ řešila, došel policejní vyšetřovatel k závěru, že se muž oděním do uniformy SS trestného činu nedopustil. Trestní oznámení na muže podalo Ministerstvo obrany.


Informaci o případu Deníku potvrdila mluvčí rakovnické policie Michaela Richterová. Ta dále uvedla, že policie provedla znalecké posudky. Z nich vyplynulo, že se muž ničeho protizákonného nedopustil. Uniformu si totiž neoblékl s úmyslem k projevu sympatií nacistické SS. „Muž v uniformě není členem žádné militantní organizace a ani se nijak neprojevoval," oznámila závěr šetření Michaela Richterová.

Rakovnická policie se trestním oznámením začala zabývat na konci loňského roku. Konečné rozhodnutí zdržela právě nutnost zhotovení znaleckých posudků.
Případ z loňského 11. listopadu vzbudil vlnu kritiky zvláště proto, že se při pietním aktu muž v nacistické uniformě nacházel přímo u pamětní desky věnované letcům z Rakovnicka ve službách britské RAF. Přestože organizátor akce a předseda Vojenského klubu v Rakovníku Jiří Svoboda tvrdil, že se jednalo o přehlídku vojenských uniforem, nejen váleční veteráni, ale také vedení rakovnické radnice i veřejnost se domnívají, že nacistická uniforma k pietnímu aktu zkrátka nepatří. 

O nezvládnutí akce ze strany organizátorů se již dříve vyjádřil rakovnický místostarosta Miroslav Samaš (ANO), který vysvětlil, proč je přítomnost nacistické uniformy v rámci oslav přípustná, nicméně by se její nositel alespoň z morálního hlediska neměl nacházet při pietě v blízkosti pamětní desky.


„Akt měl tři fáze. Ta první byla zopakování historie, druhá fáze byla představení dobových uniforem de facto od Rakouska-Uherska až po vietnamskou válku. Třetí fází bylo poděkování veteránům za naši svobodu. Nicméně, bohužel, vše bylo shrnuto do jedné fáze a tím pádem vzniklo takovéto nedopatření. Pan Svoboda měl fáze striktně oddělit. Bohužel se tak nestalo, " uvedl Miroslav Samaš.

Aby se předešlo podobné události i pro příští ročník, městská radnice se s panem Svobodou předem dohodla na nezařazení nacistické uniformy do jejich přehlídky. „Domluvili jsme se na tom, že při pietních aktech uniformy tohoto typu vystavovat nebude," podal již před časem vysvětlení starosta města Pavel Jenšovský.

Kristýna Koděrová