Řádil převážně v Plzni. Všechny oběti navíc oloupil i o mobil. Hrozil jim smrtí v případě, že věc oznámí na policii. Policistům se už ke čtyřem útokům přiznal. Vyšetřovatelé ale nevylučují, že obětí mohlo být více.

První útok se stal v polovině července v Plzni. Tehdy se napadená žena násilníkovi ubránila a podařilo se jí utéct. Další ženy už ale takové štěstí neměly. „V Plzni zaútočil ještě koncem července a na začátku srpna. Vybíral si spíše menší a drobné ženy, u nichž předpokládal, že dokáže dosáhnout svého i přes jejich odpor,“ sdělil na páteční tiskové konferenci vedoucí plzeňských kriminalistů Michal Krejbich.

Zatímco v Plzni si útočník vybíral odlehlá místa v okolí železnice ve Skvrňanech a Křimicích, poslední oběť
v Rakovníku sledoval už od náměstí. „Ženu si vyhlédl 3. září před půlnocí na slavnostech. S nožem v ruce ji pak přepadl v odlehlé části města a vynutil si na ní pohlavní styk,“ uvedl Petr Bauer, zástupce vedoucího rakovnické policie.

Kriminalisté z Plzně a Rakovníka napřed pátrali zvlášť. Později se ale ukázalo, že mají v hledáčku stejného muže. Ke spolupráci je přivedla řada skutečností, hlavně shodné stopy DNA. Velkou roli sehrál také fakt, že oběti mluvily o rumunském přízvuku násilníka a z kradených mobilů zachytili policisté volání do Rumunska.

Obrovská pátrací akce se rozjela ve čtvrtek brzy ráno, kdy vytipovaného podezřelého muže policisté zadrželi přímo v Rakovníku. „Na akci se podílela i cizinecká policie. V místě bylo zadrženo celkem 11 lidí. On zřejmě ani netušil, že zatčení souvisí s jeho útoky na ženy,“ řekl Bauer.

Rumuna, který už byl v minulosti v jeho vlasti za trestnou činnost odsouzen, obvinili policisté kromě série znásilnění ještě z loupeže, nebezpečného vyhrožování a z neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Státní zástupce už má v rukou návrh na vzetí do vazby. Podle ředitele plzeňské policie Pavla Krákory cizinci hrozí až 10 let vězení.

Autor: Martina Šmejkalová