Pachatelem brutálního napadení a znásilnění dívky, které se odehrálo o posvícenské noci v Rakovníku je pětadvacetiletý Rumun. Ve čtvrtek ráno byl zadržen v Rakovníku, a to na základě vyhodnoceného způsobu provedení a výsledků genetické expertízy. Včera byl obviněn ze znásilnění a byl podán návrh na jeho vzetí do vazby.

Od začátku července, kdy přijel do České republiky, má na svědomí už minimálně tři podobné případy jako v Rakovníku.
Poprvé muž udeřil v podchodu železniční zastávky v Plzni-Křimicích. Poškozená se mu ale vytrhla a utekla. Také další dvě znásilnění se odehrála v Plzni.
Čtvrtý útok přišel právě u nás v Rakovníku. Brutalita násilníka se dle ředitele plzeňské policie Pavla Krákorystupňovala. Ženám vyhrožoval, že pokud se to někdo dozví, zabije je.

Cizinci, který byl v minulosti za násilnou činnost trestán i v Rumunsku hrozí až deset let vězení. Není vyloučeno, že může být řada dalších neobjasněných nebo dokonce nenahlášených znásilnění. Muž se mohl v uvedeném období pohybovat různě po republice.

Pachatel si v Rakovníku vyhlédl svou oběť na náměstí a pronásledoval ji na kraj města, kde si na ni počkal na odlehlém místě a pod pohrůžkou násilí a použití vystřelovacího nože ji zatáhl mimo komunikaci a znásilnil jí. Přitom jí způsobil zranění, mimo jiné podvrtnutí krční páteře, hematomy na obličeji," řekl na dnešní tiskové konferenci v Plzni zástupce vedoucího územního odboru Policie Rakovník Petr Bauer.

Společným úsilím policistů v Plzni a Rakovníku se násilníka podařilo dopadnout dříve, než se mohl stát ještě nebezpečnějším. "Vzhledem k tomu, že to byl cizinec a vykonával zde stavební dělnické práce, mohlo se stát, že s koncem letní sezony odjede do své vlasti. Mohl předpokládat, že může spravedlnosti uniknout," dodal Bauer.

Na stopu přivedly plzeňské kriminalisty mobily, které směřovaly do ciziny. Okamžitě proto začali spolupracovat se styčním důstojníkem Policie ČR a ten ve spolupráci s místní policií v cizí zemi prováděl další šetření. Mezitím vyhodnotili způsob provádění přepadení a výsledky genetické expertízy, přičemž zjistili shodu s případem, který se stal v Rakovníku.

"Veškeré informace směřovaly k úzkému okruhu cizinců a policisté již měli důvodné podezření ke konkrétní osobě.

Ve čtvrtek 15. září ve 4 hodiny ráno zahájili rozsáhlou utajenou akci zároveň v Rakovníku a Plzni, do které se zapojilo 60 policistů. V Rakovníku byl krátce po začátku akce zadržen podezřelý cizinec. Kriminalisté obou odborů úzce spolupracovali a ještě ten den kolem 16. hodiny se policistům v Plzni pachatel doznal ke všem čtyřem činům, což potvrdila i genetická expertíza.