Loni od 1. června do 10. srpna řešili policisté 12 takových případů, letos v tomto období 38. „Asi se lidé naučili pít doma v době karantény, kdy byly hospody zavřené, řada z řidičů měla také zbytkový alkohol. Asi to pak bylo i tím, že venku bylo hezky, tak si někdo někde něco dal a pak usedl za volant. Na druhou stranu ještě více řidičů řídilo pod vlivem drog. Tam je nárůst opravdu markantní,“ povšimla si policejní mluvčí Michaela Richterová.

Velký vliv na nárůst případů měla i červnová technopárty na Hlavačově, kdy policisté řešili hned 14 trestných činů. Policistům od konce jara dělají problémy také řidiči bez řidičského oprávnění. Naposledy jeden takový unikal na začátku týdne policejní hlídce v okolí karlovarské silnice, než skončil v poli. Výtečník měl platný zákaz řízení od roku 2010 do roku 2022.

„Maření výkonu je z mého pohledu opravdu hodně, ale rozdávání trestů není v kompetenci policie. Zákaz se jim neustále prodlužuje a tito lidé bohužel nemají problém usednout za volant zase,“ posteskla si policejní mluvčí.

Vzrostl také počet případů poškozování cizí věci, z 20 na 26, a to především díky vandalovi, který letos řádí poblíž rakovnické vlakové trati a má již na svědomí šest posprejování vlaků či jiných objektů.

Naopak méně oproti loňskému létu je počet krádeží či vloupání. Vloni se řešilo 53 trestných činů, letos „pouze“ 38. Velké množství případů se uskutečnilo v okolí stavby D6. „Tam to bylo opravdu ve velkém. Kolegy z Nového Strašecí zaměstnala stavba D6 na maximum, zatím ovšem nemáme žádného podezřelého,“ říká Michaela Richterová.

Co se týče přestupků proti majetku, tam je situace prakticky totožná s loňským rokem, kdy bylo zaznamenáno 77 drobných krádeží nebo poškození, letos 81. Naopak počet přestupků v dopravě, kam spadají například nehody, překročení rychlosti, jízda bez bezpečnostních pásů, oproti loňskému léto vzrostl, a to ze 1407 případů na 1536.