Dochází totiž k šíření škodlivého kódu a infikování počítačů takzvaným „trojským koněm". Tyto případy jsou stále častější, proto vydáváme opětovné varování!"

Znovu připomínáme, že „trojský kůň" po aktivaci upozorní dotyčného uživatele, že byl jeho počítač Policií České republiky zablokován. A to z důvodu porušování autorských práv, nakládání s materiály s dětskou pornografií či šíření spamu. Součástí těchto upozornění je i nabídka uživateli o možnosti složení kauce v podobě zaplacení pokuty a uživateli bude poté počítač odblokován.

Jednání pachatelů spočítá v šíření počítačového škodlivého kódu spolu s neoprávněným podvodným vylákáním finančních prostředků.

„Upozorňujeme veřejnost, aby na podobné výzvy nereagovala. Vylučujeme, že by Policie České republiky uvedeným způsobem realizovala zákonná opatření směřující k případným pachatelům trestných činů. Navíc neexistuje žádný právní titul, který by umožňoval deklarovaným způsobem po zaplacení smyšlené pokuty eliminovat úkony trestního řízení," zdůraznila Jana Žáčková

Policisté touto cestou opětovně a důrazně žádají veřejnost, aby na podobná upozornění bezprostředně nereagovala a ignorovala dané instrukce, které jsou uváděny v závadové zprávě. „Doporučujeme všem uživatelům antivirovou kontrolu a tím eliminovat další aktivitu počítačového škodlivého kódu," dodala Žáčková.

V případě, že jste se již setkali s tímto „trojským koněm", je na internetových stránkách Policie ČR spuštěn provoz on-line formuláře, kde můžete oznámit i toto šíření „trojského koně".