Rakovničtí policisté žádají veřejnost o pomoc a spolupráci.


Je třeba okamžitě zastavit řádění mladíka, který v ulicích města okrádá neurvalým způsobem seniory.
Během úterý stihl okrást dvě ženy ve věku šestasedmdesát a pětaosmdesát let a šestasedmdesátiletého muže,“ konkretizoval mluvčí rakovnické policie René Černý.


Jak jsme vás již informovali v půl osmé ráno přiskočil v podchodu Pražské brány k muži a vytrhl mu z ruky příruční tašku s doklady a dioptrickými brýlemi. Otřesený důchodce spočítal škodu na dva tisíce korun.
Zlodějíček si počkal pár minut a kolem čtvrt na devět pak vystartoval na Pražské ulici za obchodem JVS na stařenku.
Té vyrval černou kabelku na zip. Neurvalost zloděje a námraza na chodníku bohužel zavinily to, že nebohá žena upadla a zranila se. Darebák se vypařil aniž by jí poskytl pomoc,“ popisoval dále policista. K poraněné ženě bylo třeba přivolat záchranku.
Dotyčná pacientka měla zlomenou ruku,“ uvedl primář rakovnické záchranné služby Leoš Klik.Druhý případ je policií prozatím prošetřován jako krádež. „Ve chvíli, kdy dostaneme lékařskou zprávu, je možné, že bude přidáno také podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví,“ uzavřel policista René Černý.


A do třetice fantom udeřil ve Schleiderově ulici na Zátiší.
Kolem čtvrté hodiny odpolední tudy procházela nic netušící důchodkyně. „Ta osoba ji několik desítek metrů sledovala. Pak k ní muž náhle přiskočil a z levé ruky jí vytrhl koženou kabelku s mobilem, doklady, léky a finanční hotovostí,“ vyjmenoval policista René Černý. Třetí oběť je nyní chudší o bezmála dva a půl tisíce korun. „Už jsme přistoupili k určitým opatřením, které nemůžeme blíže konkretizovat, abychom neznámého pachatele nevarovali,“ doplnil René Černý.

Je pravděpodobné, že poslední tři případy útoku na majetek našich starších spoluobčanů mají souvislost se dvěma podobnými ataky z listopadu a prosince loňského roku.
Jeden pachatel?
Ještě dnes se ze šoku se vzpamatovává třiapadesátiletá žena, která byla během cesty zšeřelým Rakovníkem násilím připravena o značnou sumu peněz a další nezbytné osobní věci.
Zatím neznámý muž ji v mžiku připravil o batoh. Událost se dle jejího vyprávění přihodila šesté hodiny večerní poblíž železničního viaduktu v Rakovníku, v místech zvaných Na Ovčíně. „Ten batoh jí byl násilníkem vytržen z ruky,“ popsal tehdy mluvčí rakovnické policie René Černý.Poškozená žena měla v zavazadle mimo jiné větší finanční hotovost (čítající asi pět tisíc korun), osobní doklady, mobil a dioptrické brýle. Celkové škody přesáhly 12 tisíc 260 korun.


V prosinci se stala obětí fantoma další důchodkyně. Grázlík si ji vyhlédl po desáté hodině ranní v ulici Hwiezdoslavova. Žena měla v tašce peněženku s menší finanční hotovostí, osobní doklady a platební kartu. Vznikla jí škoda ve výši 900 korun. Rakovničtí policisté věc šetří jako trestný čin krádeže a neoprávněného držení platební karty.


Žádost a popis pachatele

-menší postava
- výška do 160 centimetrů
- věk 17 až 20 let
- byl oblečen celý v černém
-na hlavě měl kapucu či černého kulicha

Rádi bychom požádali veřejnost o spolupráci. Dva poslední případy se odehrály za bílého dne na celkem rušné ulici.
Jestliže si v uvedenou dobu někdo všiml výše popsané osoby nechť nás okamžitě kontaktuje. V posledním případě ten člověk svoji oběť několik minut sledoval. Pokud se to stane i vám a budete mít pocit, že jste v ohrožení nebojte se vyndat mobil vytočit linku 158. Nic se nestane když se bude jednat o omyl. Raději zavolat jednou zbytečně nežli vůbec a pak toho litovat. Příště totiž nemusí skončit útok na starší osobu jen zlomenou rukou, obzvláště v tomto mrazivém počasí,“
zdůraznil René Černý.
Pokud se tedy stanete náhodnými svědky podobného incidentu snažte se alespoň přivolat hlídku Policie České republiky nebo strážníky městské policie (telefonní čísla 158, 156. Pamatujte, že obětí grázla se mohou stát i vaši rodiče nebo dokonce prarodiče!


Několik rad
Lépe je na tom ten, kdo s možností útoku počítá a hotovost či doklady má přímo u sebe a ne v zavazadle.
Bohužel musíme počítat i s nevšímavostí spoluobčanů. Ti jsou většinou rádi, že se jich to netýká, nebo se bojí či si nevěří, že by napadenému pomohli efektivně pomoci. „Policie se bude zajímat o popis útočníka. Soustřeďte se a zapamatujte si následující znaky: pohlaví, rasa, věk, výška, váha, účes, způsob řeči, barva vlasů a očí, oblečení,“ uzavřel prozatím toto závažné téma policista René Černý.