Na vraždě, kníž došlo vnoci z28. na 29. června 2008, ovšem podle státního zástupce Tomáše Milce mají podíl oba obžalovaní, kteří ve středu stanuli vjednací síni – pražský podnikatel Sergej Vidničuk (37) i námezdní pracovník Alexandr Lech (35). Snimi byl obžalován také 26letý Moldavan Nikolaj Stojka, ten však na lavici obžalovaných chybí. Je stíhán jako uprchlý.

„Obžalovaní přivezli poškozeného vozem BMW do lesního prostoru u obce Sýkořice, kde ho napadli pěstmi a nezjištěným předmětem. Následně ho uzavřeli do zavazadlového prostoru vozidla a ujeli několik set metrů. Poté ho nechali vystoupit a podle pokynu Sergeje Vidničuka zavěsili do připravené oprátky zplastového lana. Alexandr Lech se pak na něj ještě zavěsil,“ popsal žalobce čin, vnějž podle výsledků vyšetřování vyústilo vyřizování vzájemných pohledávek. Následně pachatelé tělo odřízli, oběť vysvlékli donaha, mrtvolu polili hořlavinou a zapálili.

Obžalovaní před soudem svoji účast nepopřeli – odmítají ale, že by spáchali právě to, co jim žalobce klade za vinu. Shodně prohlásili, že nepředpokládali, že vše dojde až tak daleko – byli prý přesvědčeni, že zůstane jen u výhrůžek; jim se prý ztoho, co se odehrálo před jejich očima, udělalo nevolno. Vidničuk i Lech se tedy vjednací síni shodli, že stěžejní úlohu hráli další muži přítomní na místě. A to nejen třetí obžalovaný. Mnohem zásadnější roli, než vyšetřovatelé předpokládali, prý sehrál ukrajinský mladík, který dosud vpřípadu figuruje jako svědek. Nebyl prý jen řidičem, který je na místo přivezl, ale aktivně se zapojoval do veškerého dění. Dosud prý ale neříkali celou pravdu, jelikož se ho snažili krýt; šlo totiž o nápadníka Vidničukovy dcery.

Jaký byl skutečný podíl aktérů smrtícího dramatu, se nyní snaží objasnit trestní senát Stanislava Černeckého. Verdikt by mohl padnout za dva týdny.

Nechtěl pracovat zadarmo
Pražský podnikatel Sergej Vidničuk, podle obžaloby hlavní iniciátor smrtících událostí, svůj podíl na vraždě krajana nepřipouští. Soudu nicméně vysvětlil, co vedlo kvýjezdu do lesů na Křivoklátsku. Muže, který zemřel voprátce, kdysi zaměstnával jako hlídače vBrozánkách na Mělnicku. On však zběhl poté, co na svém působišti napáchal krádežemi značnou škodu. Když známí Sergeje V. provinilce po čase objevili vhospodě na Černém Mostě vPraze, vyjeli společně za město, aby si promluvili, jak prohřešek napravit. Na nabídku, aby vše odčinil tím, že bude pro Sergeje V. rok pracovat jen za jídlo, cigarety a ubytování, ale tento muž odmítl přistoupit. Prý si raději sám sáhl na život.