Jsou rodiče a jsou „rodiče“. Jedni by pro dítě udělali vše, jiní se k němu nechtějí znát. Také na Rakovnicku se čas od času objeví rodič, který na svého potomka zapomíná.

Devětatřicetiletý muž z Rakovnicka, kterému byla po rozvodu uložena rozsudkem Okresního soudu v Rakovníku vyživovací povinnost přispívat na svého syna výživné ve výši 800 korun, na tuto povinnost delší čas zapomínal. Konkrétně od ledna roku 2006 až do dnešních dnů tuto částku neposílal, kam měl, a jeho dluh narostl do výše 18 500 korun. Dopustil se tak trestného činu zanedbání povinné výživy podle paragrafu 213 trestního zákona.

Muž z Rakovnicka rozhodně není jediný. Každoročně je podle statistických údajů uvedených v ročenkách ministerstva spravedlnosti pro uvedený trestný čin policisty stíháho více než deset tisíc rodičů. Ve své podstatě se jedná o to, že rodič – a dnes už to platí i pro nezodpovědné maminky – neplatí stanovené výživné déle než půl roku. Takovému neplatiči hrozí až dva roky vězení a ve hře je samozřejmě i exekuce jeho majetku. Dlužné alimenty je možné vymáhat právě exekuční cestou, a to buď srážkami z platu, nebo prodejem věcí z majetku dlužníka.