Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tryzna: Rozhodnutí soudu nebude precedens

Skryje - Jan Tryzna: Nemyslím si, že by nyní najednou začal stát lustrovat, kde který majetek by mu mohl ještě patřit.

25.2.2010
SDÍLEJ:

Právní zástupce Obce Skryje Jan TryznaFoto: Jana Elznicová

Nabízíme vám rozhovor s právním zástupcem Obce Skryje Janem Tryznou, která se již několik let soudí s pražským magistrátem a Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových o budovu bývalé školy ve Skryjích a přilehlé pozemky.

Může se rozhodnutí Okresního soudu v Rakovníku stát v tomto případě zásadní precedenční význam pro ostatní podobné případy?

Pokud jde o precedenční význam tohoto řízení, tak si myslím, že žádný zásadní mít nebude. V naprosté většině podobných případů jsou majetkové vztahy, které byly založeny různými režimy za platnosti různých zákonů, už uspořádány. Dnes už je situace taková, že budovy patří jednotlivým obcím nebo státu a nebo pokud tam došlo v minulosti nějakým pochybení. Třeba, že obec má ve svém vlastnictví majetek, který by ji nepatřil, tak už se v současné době nikdo soudit nebude a to z toho prostého důvodu, že by to byl už udělal dávno. Funguje to skutečně na principu není–li žalobce, není ani soudce. Myslím si, že i stát pokud by mu nějaké budovy patřily, tak je rád, že si je obce přepsaly na sebe a nějakým způsobem si je obhospodařují samy. Další fakt je, že situace ve Skryjích je dosti specifická. Právní vztahy v tomto sporu a jejich uspořádání je dosti ojedinělé. Je tu jednoznačný zájem ze strany Hlavního města Prahy, respektive Hobby centra nakládat s majetkem. Což asi v řadě jiných případů nebude přicházet v úvahu. Takže zásadní precedenční význam tento spor mít zřejmě nebude nehledě na to, že ani spory tohoto druhu nebyly v minulosti příliš frekventované. Nemyslím si, že nyní najednou začal stát lustrovat, kde který majetek by mu mohl ještě patřit. To je v podstatě vyloučené.

V čem tkví podle vás zásadní problém v tomto sporu?

Problém je v tom, že původně vlastnické právo ke školním budovám, ještě za Rakouska– Uherska a z doby první republiky, bylo předmětem zvláštní právní úpravy, která nemá paralelu k dnešní situaci, k dnešní právní úpravě. Z toho důvodu, je právní posouzení kauzy značně komplikované a do určité míry tápavé. Je to takové hledání, jak to v minulosti vlastně fungovalo. V návaznosti na tuto zvláštní úpravu majetkových vztahů ke školám, školním budovám, školním pozemkům, byly provedeny na počátku padesátých let minulého století určité majetkové přesuny, pro které byl rozhodující dosavadní právní stav. Od roku 1950 není sporu o tom, že se jedná o majetek státu. Neboť tehdy bylo vše majetkem státu. Problém vzniká jak posoudit vlastnické právo ke školní budově a školním pozemkům po roce 1991, protože v tom roce došlo k přijetí zákona, ve kterém došlo k převodům majetku státu na obce. Majetku, který splňoval podmínky uvedené v zákoně. Ovšem v letech 1991 až 1993, kdy docházelo k tomuto přepisování majetků na obce se s tím zákonem zacházelo, řekl bych, dosti neobratně. Soudím, že v řadě případů došlo skutečně k tomu, že se do vlastnictví jednotlivých obcí dostával majetek, který, striktně vzato, podmínky nového zákona nesplňoval a v řadě případů se prostě nic nedělo jen z toho důvodu, že prostě nikdo nezpochybňoval vlastnické právo obce k majetku, který byl na ně přepsán. V našem případě došlo k tomu, že se obec se stala katastrálně zapsaným vlastníkem nemovitostí, o které se nyní vede spor. Obec tedy celých 14 let obhospodařovala a užívala školní areál, který jí dle jejího názoru patřil.

Autor: Jana Elznicová

25.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Závodnice z Aerobic clubu Angels posbíraly na závodech v Českém Brodě a Praze několik cenných medailí.
13

Andílci sbírali medaile

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

AKTUALIZOVÁNO

Silnici na Kladensku a Praze-západ ochromily nehody více než čtyřiceti vozidel

Kladensko - Dálnici D6 na Kladensku u Pavlova na pomezí dvou okresů ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod.

Vlídný humor spisovatele Roberta Fulghuma zaplnil divadlo

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Že americký spisovatel Robert Fulghum baví čtenáře po celém světě, ty české nevyjímaje, se v pondělí v podvečer mohl přesvědčit každý, kdo alespoň nahlédl do sálu Tylova divadla. Bylo v něm plno. Nikdo si totiž nechtěl nechat ujít nejen scénické předčítání z autorovy knihy Drž mě pevně, miluj mě zlehka, ale také šanci ulovit spisovatelům autogram či společnou fotografii.

Na ranči U Bentleyho zakončí sezonu Hubertovou jízdou

Rakovník - K zakončení sezony jezdeckých závodů neodmyslitelně patří takzvaná Hubertova jízda. Ta se pořádá na počest patrona honu sv. Huberta, jehož svátek připadá na 3. listopad. Hubertovu jízdu pořádá i Simona Salamánková na Ranchy u Bentleyho v Lišanech.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení