Mladý muž, který se podle znaleckého zkoumání úspěšně vydával za blázna, aby získal invalidní důchod a v klidu si mohl žít ve svém vnitřním světě náboženských představ a víry v mimozemšťany, zpestřovaném popíjením alkoholu, konzumací drog a krádežemi, už důkladně poznal psychiatrickou léčebnu i vězeňskou celu. Teď však ve věznici s ostrahou zůstane nadlouho. Byl totiž odsouzen pro nedokonaný pokus o vraždu. Předloni 25. června kolem poledne těžce pobodal o tři roky mladšího Jiřího P., se kterým si vyšel na procházku do polí mezi Rudou a Novým Strašecím. „Zval mě, že půjdeme na zabíjačku,“ řekl Deníku Jiří. P. „To jsem ale netušil, že tím, kdo má být zabitý, jsem já,“ pokrčil rameny s tím, že dodnes nedokáže najít důvod, proč by mu Drbohlav chtěl vzít život.

„Najednou se na mě vrhl s nožem v ruce a s výkřikem, že mě zabije,“ vzpomíná muž, jemuž zachránilo život to, že i s probodnutými plícemi, játry a slezinou, kdy mu z hlubokých ran crčela krev, dokázal útočícího Drbohlava od sebe odkopnout a dát se na útěk. Volání o pomoc naštěstí zaslechli náhodní chodci, kteří přivolali sanitku. Ta pak pobodaného muže, jemuž akutně hrozilo vykrvácení, převezla do nemocnice. Tam se Jiří P. okamžitě podrobil náročné operaci, při níž mu lékaři museli odejmout slezinu.

Proč k tomu všemu došlo, se soudům nepodařilo zela objasnit. Podle psycholožky Ludmily Šrotové se zdá, že nenávist odstartovalo neuctivé vyjádření Jiřího P. o Drbohlavových nábožensky inspirovaných malůvkách. Ty totiž považoval za čmáranice. „A při vyšetření říkal, že to udělal proto, že mu poškozený doma sebral nějaké důležité věci z jeho oltáříčku,“ připomněla Šrotová. „I mně z vazby napsal, že jsem mu vzal panenku Marii. Ale to je nesmysl,“ řekl Deníku pobodaný Jiří P.

Sám Drbohlav k objasnění motivu krvavého útoku nijak nepřispěl. Nic si prý nepamatuje, vzpomíná si jen, jak stál na místě činu s nožem v ruce a byl od krve. Po svém zadržení ale mluvil jinak. Tvrdil, že se s Jiřím P. domluvili, že od něho dostane sedmdesát tisíc korun. Měla to být odměna za to, že bude mlčet o kamarádově trestné činnosti. A když se prý po těchto penězích ptal, prý na něj Jiří P. vytáhl kudlu. Té se Drbohlavovi podařilo zmocnit – ovšem při rvačce byl kamarád zraněn… Ačkoli Drbohlav policejním vyšetřovatelům ochotně předváděl podrobnosti, před soudem vše odvolal a označil za výmysly. Takový přístup ale sympatie soudu nevzbudil. „V celé trestní věci se dobře orientoval a svou obhajobu přizpůsoboval stavu důkazního řízení,“ podotkla předsedkyně odvolacího senátu Vrchního soudu v Praze Jaroslava Maternová.

Rozvleklá soudní jednání poznamenaná opakovanými odvoláními obžalovaného i státního zástupce, stejně jako dalšími a dalšími posudky znalců z oboru psychiatrie a psychologie, jsou verdiktem Vrchního soudu v Praze uzavřena. Odvolat se už nelze; možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. „Ještě nevím, zda ho budeme podávat; musím se poradit s klientem,“ řekl Deníku advokát Jaroslav Truneček. Naznačil současně, že roli budou hrát i peníze. Podání dovolání už totiž není součástí bezplatného zastupování obhájcem přiděleným ex offo…