„V budově Komerční banky v Rakovníku je bomba…,“ oznámil hlas na telefonní lince 112 a pak neznámý na druhém konci rychle zavěsil.
Bylo krátce po sedmé hodině ranní, když rakovničtí policisté vyrazili do akce. Hrozba odpálení bomby v centru města není žádná legrace.

Bomba

Bomba se měla údajně nacházet v objektu, ve kterém sídlí jak místní Komerční banka, tak i Exekutorský úřad Rakovník. Tedy prostor, kde se nachází stále plno lidí. Nejmenované zaměstnankyně exekutorského úřadu pár minut poté, co byly policisty poslány ven do bezpečí, uvedly: „Jsme pochopitelně vyděšené. Bylo nám řečeno, že kdosi vyhrožoval, že dal někam do našeho úřadu bombu, a tak nás policie poslala pryč. Asi si půjdeme zatím sednout někam do tepla. Nevíme, co si o tom všem máme myslet.“

Poté, co budovu opustili i zaměstnanci banky, byla před její hlavní vchod natažena policejní páska a aby bylo zabráněno vstupu klientů, postavili se před pásku ještě dva policisté, kteří měli za úkol vysvětlit, že do banky se z důvodu probíhající policejní akce nemůže.

„Bude uzavřena po celé dopoledne,“ říkali uniformovaní muži. Rakovničané až na pár výjimek závažnost situace chápou: „Nedá se nic dělat, ale toho pitomce, co tohle provedl, bych pořádně vytrestal,“ zlobil se například třicetiletý muž. Všechny prostory historicky cenné budovy jsou důkladně prohledávány jak řadovými policisty, tak i policejním pyrotechnikem, do akce je povolán také policejní psovod.

Uzavírka

Kvůli bezpečnosti veřejnosti je vzápětí také uzavřena policejní páskou velká část náměstí a jsou požádáni o spolupráci městští strážníci. Jejich velitel Pavel Škvára potvrdil: „Pomůžeme uzavřít dolní část náměstí. Posílám tam tříčlennou hlídku.“ Náhodní kolemjdoucí se pochopitelně zastavují a s napětím pozorují policisty, kteří se snaží vyklidit od chodců prostor před bankou. Starší manželský pár se ptá po důvodu, a když se dozví, proč je na náměstí tolik policistů, prohodí, že by byli pro všeobecné zpřísnění trestů. „Oni se tihle grázlíci vězení vůbec neobávají. Jezdí tam jak na dovolenou. A my je ještě z našich ubohých důchodů musíme živit! Každou chvíli se někde něco stane. Kriminalita stoupá a nikdo s tím nic nedělá!“ kroutí svorně hlavou.

Krátce po půl jedenácté hodině ranní je akce policisty ukončena. Jiří Jurgovski doplnil: „Celý objekt byl, jak již bylo řečeno, s pomocí pyrotechnika a služebního psa důkladně prohledán, ale žádný nástražný systém tam nebyl naštěstí nalezen.“

Další vývoj

Případ v této chvíli policisté prošetřují jako podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy. Dojde mimo jiné také na analýzu hlasu, který prostřednictvím linky 112 hrozil Rakovničanům výbuchem bomby. Autorovy neuváženého telefonátu hrozí v případě jeho dopadení odnětí svobody na jeden rok až pět let. Dle dostupných informací nebyl chod zmíněných úřadů tímto nečekaným a násilným přerušením výrazně narušen.