„Jedná se o alkohol v krvi řidičky. Vzhledem k tomu, že to bylo nad jedno promile, dle platného zákona se jedná už o trestný čin,“ uvedl Bárek.

Řízení s více než jedním promile alkoholu v krvi je v ČR trestným činem ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí za něj podmíněný či nepodmíněný trest až jednoho roku vězení, pokuta v rozmezí 25 až 50 tisíc korun a zákaz řízení na jeden až dva roky.

Bárek předpokládá, že výbor by už v úterý mohl dospět k závěru a pak by požádal horní komoru o projednání tuto středu. „Není tam nic složitého, nic politického, že bychom to nějak protahovali,“ dodal předseda výboru.

Hamousová je předsedkyní senátorského klubu ANO. Do horní komory byla zvolena jako senátorka za okres Louny a Rakovník v roce 2014, její funkční období končí letos na podzim. Do zvolení starostkou byla ředitelkou Základní školy praktické v Žatci, v jehož čele stojí s několikaměsíční pauzou od roku 2010.

Její vyjádření se Deníku během pondělí nepodařilo získat.

Problém s alkoholem za volantem měl i někdejší starosta Žatce Erich Knoblauch. V létě roku 2008 jej opilého spatřili strážníci Městské policie v Litvínově, skláněl se u havarovaného auta a s heverem se pokoušel vyměnit kolo. Dechová zkouška ukázala 1,9 promile alkoholu. Jel z oslavy padesátých narozenin někdejšího ústeckého hejtmana Jiřího Šulce. I když panovalo podezření, že řídil, někdejší starosta tvrdil, že on jel v autě jen jako spolujezdec.

„Řídila jiná osoba. Havarovali jsme do obrubníku a poškodili kolo. Potom jsme se pohádali tak, že řidič odešel, a já jsem se pokoušel s heverem vyměnit kolo. Nepopírám, že jsem byl opilý, ale auto jsem neřídil,“ řekl tehdy Deníku starosta. Odvolal se na institut osoby blízké, takže se trestnímu stíhání vyhnul.