„Ženu, která prodávala dětský obleček za 200 korun, kontaktoval podvodník s ženským jménem, který o nabízené zboží projevil zájem. Následně došlo k domluvě, že bude prodej a následná přeprava realizována přes přepravní společnost. O několik okamžiků později obdržela prodávající na svůj e-mail odkaz a vyplnila potřebné údaje ke svému bankovnictví. S překvapením zjistila, že namísto částky za zboží, přišla o více než 200 tisíc korun,“ popsala policejní mluvčí Adéla Fialová.

Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to z podvodu a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. V případě odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody na šest měsíců až čtyři léta.

Policisté opět připomínají, že ten, kdo povinen zaplatit za nabízené zboží je kupující. „Nikdy proto nevyplňujte žádné údaje z vaší platební karty, pokud vás kupující kontaktuje nebo zašle odkaz, kde údaje máte vyplnit. S největší pravděpodobností se jedná o dalšího podvodníka, jehož cílem je, aby vás okradl,“ vyzývají policisté.

Podvodů přibývá
Případů podvodů na bazarovém portálů podle policie neustále přibývá. Scénář prakticky stále stejný. Prodávající nabízí zboží, za které by rád utržil jím stanovenou částku. Následně je kontaktován podvodníkem, který se vydává za zájemce o jeho koupi. Ve chvíli, kdy prodávající zareaguje, je ze strany podvodníka kontaktován, aby si zkontroloval platbu na svém účtu, pomocí odkazu, který je mu zaslán či odkazu na přepravní společnost, která zboží vyzvedne a následně odveze. V danou chvíli však nastává zlom, neboť je prodávající vyzván, aby vyplnil údaje nejen o své osobě, ale především o své platební kartě, čísle účtu, včetně přihlašovacího kódu. Následně přijde rozčarování, neboť prodávající místo částky za zboží zjistí, že mu z účtu ubyla nemalá částka peněz.
Zdroj: PČR