O čem byla řeč v nové debatě Deníku s premiérem Petrem Fialou:

  • o zahraniční politice České republiky
  • o Slovensku a staronovém premiéru Robertu Ficovi
  • o nedohodě ministra zdravotnictví Vlastimila Válka s lékaři
  • o hrozícím odkladu akutní péče v nemocnicích
  • o aktuálním stavu české ekonomiky a inflaci

Úterý bylo pro kabinet Petra Fialy černým dnem. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se nedohodl s lékaři na změně platových podmínek, takže v prosinci se ve většině nemocnic omezí plánované operace.

Nepochodil ani ministr školství Mikuláš Bek (STAN), který sice slíbil nějaké miliardy navíc, ale jím oznámená změna systému vzdělávání rozlítila i doposud umírněné gymnaziální pedagogy. Znamená to, že v pondělí se zhruba v polovině škol a školek nebude učit a vychovávat.

close info Zdroj: Deník zoom_in

Co všechno už zaznělo v unikátních debatách Deníku s premiérem Petrem Fialou? Články najdete pohromadě ZDE

Prezident Petr Pavel sice podepsal konsolidační balíček, ale to neznamená, že je hotovo. Úsporný komplex zákonů je červeným hadrem jak pro opozici, tak pro odboráře. Ti chystají na pondělí 27. listopadu největší porevoluční protest, který podpoří všech jednatřicet odborových svazů a zaměstnanci těch největších budou i stávkovat nebo demonstrovat.

„Lidem klesly příjmy, v průmyslu kolem jedenácti procent a ve veřejné správě kolem patnácti, příští rok přijde další pokles reálných příjmů až kolem devatenácti procent. My se od západní Evropy oddalujeme, ne že bychom se přibližovali, díky neschopnosti bojovat s inflací,“ uvedl šéf odborářů Josef Středula v ČRo.

Jednání mezi Mikulášem Bekem a školskými odbory selhala: 

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) jeho argumenty odmítá. Platy podle něj příští rok porostou, inflace spadne ke třem procentům a elektřina zdraží jen nepatrně. „Vláda plní svůj hlavní slib, že sníží schodek veřejných financí,“ zdůvodňuje postup kabinetu.

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.