Předchozí
1 z 9
Další

František Kuna se z Lán dostal s mikrofonem do celého světa

Byl a pořád je sportovcem, sport má hodně rád. František Kuna se mu už pár pátků věnuje také profesně jako redaktor Českého rozhlasu Radiožurnál. Chlapík z Lán už s mikrofonem projel celý svět, má za sebou dvě olympiády, několik hokejových šampionátů, byl i za českými hvězdami ledových zrcadel v zámoří.

Reportér ČR Radiožurnál František Kuna komentuje MS v hokeji.Zdroj: archiv F. Kuny

František Kuna se narodil na konci léta v roce 1985. To byl slavný český hokejový rok, reprezentace tehdy vyhrála po jedenácti letech světový šampionát. Možná i to Frantu předurčilo, že k hokeji bude mít vždycky srdcem nejblíž. Navíc pocházel z Lánů, odkud v minulosti vzešla plejáda slavných hráčů. Kluci z jeho generace poctivě střídali podle ročního období jak fotbal, tak hokej.

Reportér ČR Radiožurnál František Kuna (vpravo) s kolegou s Radiožurnálu Petrem Kadeřábkem na ZOH v Koreji.Zdroj: archiv F. Kuny

Dohled měl většinou Frantův táta, který je jako trenér leccos naučil. „V osmé třídě jsem to šel z rybníku zkusit do PZ Kladno a po kempu si sbalil věci, že se vrátím. Jenže trenér Mařík mi to rozmluvil, že nás čeká zápas s Berounem, ať se nikam nevracím. A tak jsem v Kladně zůstal sedm let až do juniorky a zároveň občas pomáhal Lánům,“ vrací se proti proudu času František a má i úsměvnou historku. „V Lánech jsem musel hrát načerno na legitku kamaráda. Jeho děda pak přicházel k mé mámě do kadeřnictví a chlubil se, že jeho kluk dal o víkendu tři góly. Přitom jsem je dal já,“ usmívá se.

Reportér ČR Radiožurnál František Kuna v hokejovém - sedm let hrál v Kladně, také v Lánech a za tým skupiny Tři sestry.Zdroj: archiv F. Kuny

U hokeje František Kuna vydržel poměrně dlouho. Kromě Lán nastupoval později, když bydlel v Praze, za tým slavné hudební skupiny Tři sestry HC Stará Kovárna. Teď po létě by mohl naskočit za Nové Strašecí do rakovnické odborářské ligy. Nicméně významnou část jeho sportovně produktivních let patřila hokejbalu. Ten se na začátku tisíciletí rozjel nevídanou silou v Novém Strašecí, kde vyrostlo krásné hřiště, a kluci udělali nejen skvělou partu, ale také výborně hráli. Vždyť sahali po postupu do extraligy. „Tohle byly fajn časy, rád na to vzpomínám. Mě na hokejbal přivedl kamarád Karel Průša někdy v roce 2004 a hrál jsem ho osm roků. Byly to náročné víkendy, kdy se hrály za víkend třeba i tři hokejbalové zápasy a k tomu jeden hokejový za Lány. Do toho oslavy slavných vítězství, nebyla to legrace,“ směje se František.

Reportér ČR Radiožurnál František Kuna (druhý zprava) s kamarády z Lánů.Zdroj: archiv F. Kuny

I jeho hokejbalové nadšení nakonec vyšumělo (byť aktuálně uvažuje o návratu). Kvůli škole a práci se přestěhoval do Prahy, sport musel v roce 2012 stranou. I když ne úplně. Tehdy student politologie na fakultě v Plzni už nějaký čas pokukoval po možnosti věnovat se sportu jako novinář. Na žurnalistiku se mu sice nepovedlo dostat, ale ve své snaze vytrval.

Reportér ČR Radiožurnál František Kuna.Zdroj: archiv F. Kuny

Při spouštění televizního kanálu ČT4 Sport dokonce napsal slavnému Robertu Zárubovi, ten ho na Kavčí hory však nepřijal a navrhl mu, aby začal v menším regionálním médiu. „Tehdy mě kamarád z rádia Honza Suchan vyzval na souboj, ať se s ním poperu o místo v Eurosportu. Začínal jsem tam komentovat ragby a vodní pólo a všechno se učil, hlavně mluvení. Později se mi povedlo uspět v rozhlase, kde mě vzali na půl úvazku a v roce 2014 i na celý. Čtrnáct dnů poté jsem letěl do Běloruska na hokejové mistrovství světa,“ vzpomíná.

Reportér ČR Radiožurnál František Kuna v kabině hokejové Philadelphie Flyers.Zdroj: archiv F. Kuny

Dnes už je František Kuna uznávaným redaktorem Radiožurnálu, jeho posluchače zásobil zajímavými rozhovory ze šesti světových hokejových mistrovství, dvou olympiád v Brazílii a Koreji nebo z loňské cyklistické Tour de France. Na co má nejlepší vzpomínky? „Hokejový šampionát se opakuje, najdete tam svou rutinu. Olympiáda je přece jen jiná, prostě nejlepší část pracovního roku. Jinde si tolik nezavysíláte jako právě tam odsud. Vzpomínám třeba na závod Ondry Synka. Musel jsem ho šest minut komentovat, přitom jsem ho za tu dobu viděl asi minutu a půl,“ připomíná Kuna bronzový závod slavného veslaře v Riu do Janeiro.

Reportér ČR Radiožurnál František Kuna s kolegou Michalem Jurmanem na OH v Riu de Janeiro.Zdroj: archiv F. Kuny

Profesně však nejvýš staví návštěvu slavné hokejové NHL. Viděl při ní v akci Jaromíra Jágra na Floridě i další hvězdy, pohyboval se při souboru reportáží po celém americkém kontinentu. „Byl to pro mne asi vrchol, už proto, že hokej je moje srdcová záležitost. Ale zdaleka to není jen o zážitcích a pohodě, naopak. Je nutné to zvládnout vše logisticky, aby vám navazovaly spoje, abyste se dostal na vybrané stadiony, abyste se tam sešel s hráči. Je toho hodně, nicméně jednoznačně to stojí za to,“ má jasno.

Reportér ČR Radiožurnál František Kuna s olympijským medailistou Lukášem Dostálem.Zdroj: archiv F. Kuny

Ze světla slavných hal a stadionů se však i tenhle lánský sympaťák rád vrací domů a už to není do Prahy. Právě dokončuje rekonstrukci domku po babičce v Rynholci, a tak víc než fotbalové dostihy Slavie s Plzní či debaty o uzavření hokejové extraligy ho aktuálně vzrušuje dostavba kuchyně a koupelny. „A aby mi slimáci nelezli po rostlinkách na zahradě,“ směje se František Kuna. Muž, jehož hlas jste už asi všichni někdy slyšeli. A jste rádi, pokud přináší dobré zprávy.

Reportér ČR Radiožurnál František Kuna s českými veslaři na jedné lodi - OH v Brazílii.Zdroj: archiv F. Kuny