Spor je hodně vyhrocený: „U nás na jihu Čech je hovězí vždy hovězí, kuřecí je kuřecí a manželství bude vždycky svazkem muže a ženy,“ řekl například lidovecký poslanec Šimon Heller. Konzervativci totiž považují manželství jako výsostné a svým způsobem posvěcené spojení muže a ženy. Přišli s návrhem zákona, který žádá, aby to bylo zapsáno v ústavě. I to je stále ve hře.

Současné partnerství lidí stejného pohlaví dostane stejná práva a povinnosti, jako má manželství:

Návrh na uzákonění možnosti uzavírání manželství i pro lidi stejného pohlaví je ve Sněmovně před závěrečným schvalováním. Ilustrační foto
Práva jako v manželství. Sněmovna dala šanci partnerství stejnopohlavních párů

Řada občanských organizací (zdaleka nejen těch, které sdružují LGBTQ+ lidi) naopak ostře protestuje proti diskriminaci stejnopohlavních párů. Například 27 studentských spolků, sdružujících pět tisíc členů, se obrací s otevřeným dopisem na premiéra Petra Fialu. Mimo jiné se v něm píše: „Sdílíme přání statisíců LGBTQ+ lidí studovat a žít v České republice bez diskriminace a předsudků. Fakt, že stejnopohlavní páry v naší republice stále nemají možnost uzavírat plnohodnotné manželství, je podle nás v jasném rozporu se základními principy právního státu.“

Manželství pro gaye a lesby je v současné době v západní Evropě a severní Americe běžné. První ho zavedlo v roce 2001 Nizozemsko. V USA nejprve jednotlivé státy, v roce 2015 pak o tom, že všichni občané musí mít k manželskému svazku stejný přístup, rozhodl Nejvyšší soud. V Německu je zase manželství stejnopohlavních párů legální od roku 2017. Zajímavé je, že zatímco v krajně ateistickém Česku se vede tvrdá diskuse, v tradičních katolických zemích jako jsou Irsko a Španělsko se gayové a lesby mohou brát už delší dobu.

Manželství stejnopohlavních párů? Deník přináší pohled jednoho z homosexuálů a také názory odborníků:

Svatba homosexuálního páru - Ilustrační foto
Nejsme druhá kategorie, zní z LGBT komunity. Psycholog: Nelpěme na slovíčkách

Ne všechny společnosti jsou však k homosexuálům otevřené. V Rusku jsou sice jejich vztahy oficiálně trpěny, vztah lidí stejného pohlaví však pod trestem vězení nesmí být propagován a zástupci LGBT komunit jsou zde často napadáni a biti. Ve většině afrických zemích je homosexualita trestná stejně jako ve většině těch muslimských. Ve Spojených arabských emirátech může být v krajním případě trestána i smrtí.

Přispějte svým názorem do ankety Deníku:


Nahrává se anketa ...

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společnostíČerná a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společnostíZdroj: Deník

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.