Projekt Umapa si klade jediný cíl: pomoci uprchlíkům s poznáváním nového českého domova a ulehčit jim integraci. První verze mapy je již k využití na webu umapa.eu, lze ji stáhnout i do chytrých telefonů se systémem Android z Obchodu Play. Zvolit pak lze z celkem tří jazyků: češtiny, angličtiny a ukrajinštiny.

Každá lokace je opatřena srozumitelnou ikonkou služby. Informace se dají snadno filtrovat, takže uživatel nalezne to, co skutečně hledá. Včetně míst, kde se domluví rodným jazykem. Počet míst a služeb se i nadále rozrůstá každým dnem. 

„Mapa je tak unikátní tím, že se na Česko dívá očima uprchlíků. Máme velkou radost ze solidarity ve společnosti a s humanitární pomoci, která už běží na mnoha místech. Zároveň vnímáme, že je už nejvyšší čas také přispět k řešení situace systematicky, proto je vznik takové mapy zásadní na dlouhodobou pomoc uprchlíkům a jejich začleňování do české společnosti,“ podotýká Pavlíková.

V brzké době do mapy přibydou i místa, kde se scházejí ostatní lidé prchající před válkou. Pomocí aplikace bude možné i taková setkání snadno zorganizovat. Protože je mapa snadno rozšiřitelná, plánuje se „rozrůst“ i do dalších zemí. Už nyní lze v ní najít místa v Polsku a na Slovensku.

„Na komunitních mapách pro web i mobilní aplikace pracujeme několik let a jsme rádi, že naše technologie může pomoci spoustě lidí, kteří se ocitnou v nové zemi. Projekt jsme připraveni dále rozvíjet v koordinaci s partnerskými organizacemi a podle potřeb ukrajinské komunity,” dodává CEO Mapotic Ivo Gajdorus. Český startup už v předchozích letech přišel mimo jiné s komunitní mapou pro snadnější vyhledávání testovacích míst na covid-19.

Ukrajinští vojáci a civilisté v ulicích Kyjeva po útoku ruské armády.
Válka může skončit ještě v březnu, oznámil Kyjev. Rusko vysílá podobné signály

Ze spolupráce Česko.Digital a Mapotic vzešla po konzultacích s experty a neziskovými organizacemi v posledních dnech ještě jedna mapa – Mapa ukrajinských hraničních přechodů, která přehledně zobrazuje, jak dlouho budou lidé na hraničním přechodu čekat, kolik aut se tam momentálně nachází nebo jak dlouhá je kolona.

Čísla a data poskytuje ochotný IT tým z ukrajinské strany, je ale možné, že se budou napojovat další datové zdroje.