On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Ve Španělsku už zemřelo na nemoc z koronaviru více lidí než v Číně, odkud se nákaza začala na počátku letošního roku šířit. Podle aktuální bilance zemřelo ve Španělsku po nakažení 3434 lidí, přes 47 tisíc se jich infikovalo.

Španělsko je v počtu nakažených po Číně, Itálii a USA čtvrtou nejpostiženější zemí světa. Bilance obětí nemoci COVID-19 je tu ale po Itálii už druhá nejvyšší na světě. Jen za posledních 24 hodin vzrostl počet obětí o 738. To je dosud nejvyšší denní nárůst. Nejvyšší absolutní nárůst je i v počtu infikovaných.

Německo má podle nové bilance přes 31 500 prokázaných případů nákazy koronavirem. Počet úmrtí na COVID-19 se zvýšil z úterních 114 na 149. Vyléčilo se už nejméně 5600 lidí. Zdravotnická zařízení, v nichž je kolem 4000 pacientů s koronavirem, zatím podle úřadů situaci zvládají. Spolková země Severní Porýní-Vestfálsko přeruší výkon trestu zhruba 1000 vězňů, aby se připravila na možné šíření viru ve věznicích.

Francie dnes zatím aktuální bilanci nezveřejnila. V úterý úřady informovaly o více než 22.000 potvrzených případů nákazy a 1100 mrtvých. Předseda federace francouzských nemocnic Frédéric Valletoux ale dnes řekl, že skutečný počet obětí je mnohem vyšší, neboť oficiální čísla zahrnují jen ty, kteří onemocnění COVID-19 podlehli v nemocnicích.

V Británii, která naposledy ohlásila přes 8000 nakažených a 422 mrtvých, se na pomoc starším a nemocným v izolaci přihlásilo okolo 170.000 dobrovolníků. Jedním z nově potvrzených případů v zemi je i následník trůnu, princ Charles. Podle prohlášení má ale jen mírné příznaky.

Boje v Donbasu koronavirus nezastavil

Rusko dnes oznámilo rekordní denní nárůst počtu pacientů nakažených koronavirem. Eviduje jich už 658, mrtvého nehlásí žádného. Podle expertů i některých politiků je však oficiální statistika neúplná. Prezident Vladimir Putin dnes oznámil odklad celostátního hlasování o ústavních reformách, které mu mají zajistit možnost setrvání v nejvyšší funkci do roku 2036. Nové datum nesdělil. Kvůli boji proti koronaviru nebude příští týden v Rusku pracovní.

Pandemie nezastavila bojové operace v Donbasu, kde ukrajinská armáda čelí jednotkám proruských separatistů. V Moskvě pokračují také přípravy na slavnostní vojenskou přehlídku k výročí konce druhé světové války. S účastí na ní dál počítá i český prezident Miloš Zeman.

Nakažených přibývá také v dalších evropských zemích. V Rakousku překonal počet potvrzených případů 5000 a počet mrtvých se vyšplhal na třicet. V Polsku je obětí nemoci COVID-19 již 13 a nakažených je již téměř tisíc. Z Maďarska hlásí deset mrtvých a 226 infikovaných. Počty nakažených a mrtvých rostou také v zemích bývalé Jugoslávie.

Boj proti šíření nákazy

Bezmála tři týdny po potvrzení prvního případu koronaviru se na Slovensku začaly distribuovat mezi zdravotníky respirátory. Kabinet nového premiéra Igora Matoviče schválil i první opatření na zmírnění dopadů pandemie na zaměstnavatele, zaměstnance a živnostníky. Pětimilionové Slovensko dosud potvrdilo 216 nakažených.

Zmírněním ekonomických následků pandemie se dnes zabývali také v Německu a USA. Německý parlament souhlasil s rozsáhlými změnami ve státním rozpočtu na letošní rok. Nově počítá s rekordním deficitem 156 miliard eur (4,3 bilionu korun). V USA demokraté a republikáni oznámili, že se dohodli na zákonu o masivních ekonomických stimulech. Termín jeho přijetí ale neupřesnili.

Pevninská Čína, odkud se počátkem roku začal virus šířit, zaznamenala pokles nových případů koronaviru z pondělních 78 na 47 v úterý. Podle úřadů se všechny nové případy týkají lidí, kteří přicestovali z ciziny. Jižní Korea ohlásila 100 nových případů nákazy. Jejich celkový počet stoupl na 9137. Thajsko oznámilo kvůli obavám z šíření koronaviru zákaz vstupu do země pro cizince.

Papež se pomodlil za konec pandemie

Na Blízkém východě je na 33 tisíc potvrzených případů nákazy, přičemž většinou v Íránu (27 tisíc). Mrtvých hlásí Teherán přes 2000. Zpřísněná opatření kvůli pandemii dnes schválila Saúdská Arábie. Zcela se uzavřou města Mekka, Medína a Rijád a zakázáno bude i cestovat mezi provinciemi. V Izraeli se nákaza potvrdila u více než 2000 lidí, pět pacientů zemřelo.

Přibývá také postižených zemí v Africe. Dnes první případy nákazy koronavirem na svém území ohlásily Mali a Guinea-Bissau.

Papež František se dnes v poledne SEČ společně s věřícími celého světa pomodlil za konec pandemie.

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová požádala ministry financí eurozóny, aby vážně uvažovali nad jednorázovou emisí společných dluhopisů, takzvaných koronabondů. S jejich pomocí by podle ní mohla eurozóna lépe bojovat s finančními dopady pandemie.

Evropské akcie dnes pokračovaly v růstu. Investoři doufají, že rozsáhlá stimulační opatření zaváděná po celém světě zmírní hospodářské dopady koronaviru. Posilovaly také asijské akcie.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník