Ředitel školy Karel Folber před besedou vzpomínal na svou základní vojenskou službu, kterou odsloužil právě v rakovnické posádce. „Asi nikdy nevyužiji to, že jsem byl velitelem tanku, který ovšem neměl dělo, ale stříkal vodu. Armáda totiž neslouží pouze ve válečných stavech, ale i v časech mírových. Využil jsem například i svůj strojní průkaz na obsluhu motorové pily z vojny, když jsem nedávno řezal dříví na zahradě, takže nikdy nevíte, co se vám v životě bude hodit,“ poznamenal Folber.

Základní vojenskou službou prošel i předseda Klubu vojenské historie Jiří Svoboda, který působil v rakovnickém útvaru jako civilní zaměstnanec. Nejen že zapůjčil na výstavu část svých historických exponátů, ale vojenskou techniku žákům přiblížil i krátkým výkladem.

Ten si pro přítomné připravil i vrchní praporčík rakovnického Praporu podpory nasaditelných sil Petr Toužil, který je v Rakovníku od roku 2020. Rodák z Hradce Králové, který v armádě slouží od roku 2000, přiblížil okolnosti vzniku rakovnických kasáren a první posádky. Kasárna se formovala už od roku 1928, velký zájem na působení vojenského útvaru přitom mělo samo město.

Toužil se zmínil i o mobilizaci v roce 1938, 2. světové válce nebo poválečném vývoji rakovnického útvaru až po současnost.

Přednášky jsou na programu opět ve čtvrtek, kdy do Rakovníka dorazí i studenti lounského gymnázia.