VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Rakovnicko

15.8.2018

Obce nebudou moci odebírat vodu ze soukromých studní. Starostové o to nestojí

Rakovnicko – V posledních týdnech se objevily informace o tom, že stát připravuje novelu zákona, která by umožňovala v případě extrémního sucha, odebírat obcím a městům pitnou vodu ze soukromých studní. Začátkem srpna vydalo ministerstvo zemědělství tiskovou zprávu, která tyto informace popírá. Rakovnický deník pro své čtenáře zjišťoval, jak by tento zákon přivítali občané a starostové z Rakovnicka.

14.8.2018

Deště kraj zchladily, požáry v přírodě hrozí méně

Praha – Český hydrometeorologický ústav v úterý odvolal svou výstrahu na zvýšené nebezpečí vzniku požárů, kterou kvůli suchu a vedrům vydal 23. července.

14.8.2018

Pohádka z budíku pobavila děti i dospělé

Rakovník – Děti si užívají poslední týdny prázdnin a ty, které zrovna nebyly na dovolené, navštívily se svými rodiči letní scénu V Brance. Uskutečnilo se zde totiž vtipné divadelní představení Teátru Pavla Šmída s názvem Pohádka z budíku, a to hned dvakrát – dopoledne i odpoledne. Hlavní hrdinové Pospícháček a Loudáček se v něm vydali na dobrodružnou cestu za časem, aby se ho zeptali, jak to s ním vlastně je. Komunikativní představení s písničkami a milým humorem pobavilo nejen děti, ale i jejich přítomné rodiče.

14.8.2018

Horko není pro včely takový zabiják jako choroby a postřiky

Rakovnicko – Pomáhá při léčbě chřipky, nachlazení či urychluje hojení žaludečních a dvanáctníkových vředů. Med má i protizánětlivý účinek a posilující vlastnosti. Češi ho konzumují v posledních letech stále více. Dokazují to, alespoň čísla odborníků z Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle nich se u nás předloni spotřebovalo medu 0,9 kilogramu na osobu. Ve srovnání s rokem 2006 jde o padesátiprocentní nárůst. U prodejců medu se takzvaně dveře netrhnou. Rakovnický deník pro čtenáře zjišťoval, jak včelky snáší úporné vedro a jak jsou na tom včelaři na Rakovnicku s letošní produkcí medu.

13.8.2018

Staňte se sportovním redaktorem Rakovnického deníku

Zajímáte se o regionální sportovní dění? Baví vás psát, zejména o dění v okresním fotbale? Přidejte se k nám!

13.8.2018

Úroda chmele nebude kdovíjaká, katastrofální ale prý ne

Kladensko, Rakovnicko - Chmel věhlasné odrůdy - poloraný žatecký červeňák, který české chmelaře proslavil za oceánem i v zemi Vycházejícího slunce, se stává horkou komoditou. Zeleného zlata, které je kromě Žatecka pýchou také pěstitelů chmele na Kladensku i Rakovnicku, totiž po letošním suchém horkém létě sklidí patrně chmelaři méně, než v jiných letech.

12.8.2018

Vítěz Gulášfestu Vladimír Hlíša: Kolikrát ani nevím, co jsem do guláše dal

Lány /ROZHOVOR/ – Vítězem pátého ročníku lánského Gulášfestu se stal při své premiéře v podobné soutěži Vladimír Hlíša, který reprezentoval Křivoklátskou hospodu v Lánech. To, že porota rozhodla o šampiónovi správně, stvrdila také veřejnost. Po guláši zlatého Hlíši se jen zaprášilo.

12.8.2018

OBRAZEM: Senomatské slavnosti pokračovaly fotbalovou exhibicí plnou hvězd

Senomaty - První část Senomatských slavností si nejen místní užili již minulý víkend. Jejich druhá část, která byla věnována oslavě 90. výročí senomatského fotbalového klubu, byla na programu v sobotu.

12.8.2018

OBRAZEM: Lánské náměstí po roce opět vonělo gulášem

Lány - Masarykovo náměstí v Lánech bylo v sobotu dějištěm místního Gulášfestu 2018. Ačkoli pokrmy všech čtyř zúčastněných týmů byly velice chutné, z prvenství se nakonec radoval lánský Vladimír Hlíša.

11.8.2018

Děkovská fara se proměnila v obecní úřad

Děkov /FOTOGALERIE/ – V Děkově, jenž se nachází na severozápadní hranici rakovnického okresu, byla slavnostně otevřena fara, která bude od nynějška sloužit jako sídlo obecního úřadu. Ten se sem stěhuje z malého domku u rybníka.

11.8.2018

Je sklizeno. I přes veliké obavy dopadla letošní úroda dobře

Rakovnicko – Na rakovnických polích je téměř sklizeno. I přes tropické počasí v posledních týdnech a dlouhodobému suchu jsou zemědělci se sklizní spokojení. Dopomohlo tomu i pěstování odrůd odolnějších proti suchu. V boji s počasím by pěstitelům mohla v budoucnu pomoci závlaha.

10.8.2018

Tomáš Liška s neviditelným světem zpříjemnili čtvrteční večer u muzea

Rakovník – Na nádvoří rakovnického muzea se konal další z cyklu letních večerních koncertů Nokturen, který měl tentokrát mezinárodní návštěvu. Rakovnický rodák Tomáš Liška totiž vystoupil se svým projektem Invisible World, z něhož polovinu kapely tvoří zahraniční hudebníci.

10.8.2018

Takzvaný letní smog se vrátil zpátky do limitů

Střední Čechy – Doporučení vyvarovat se v odpoledních hodinách fyzicky náročných aktivit, které by mohly být spojeny se zrychleným dýcháním, odvolali v noci na pátek meteorologové. Zrušili platnost smogové situace, vyhlášené ve středu odpoledne kvůli naměřeným hodnotám přízemního ozonu. Na některých stanicích přesáhly hodinové průměry koncentrace troposférického O3 prahovou hodnotu 180 mikrogramů/m3.

10.8.2018

Nedostatek pitné vody trápí hlavně obce bez vodovodu

Rakovnicko – I přes vydatné tropické teploty a dlouhodobé sucho, nemají ve většině případů města a obce na Rakovnicku větší problémy s pitnou vodou. Nedostatek vody je především v těch místech, kde chybí vodovodní sítě.

8.8.2018

Autobusy i vlaky čeká hotová jízdenková revoluce

Střední Čechy – Už si nemusíte kupovat SMS jízdenku, mobil toho teď dokáže podstatně víc! Cestující, kteří při jízdách po středních Čechách v autobusech a vlacích využívají tarif Pražské integrované dopravy, vybízejí k objevování nových možností chytrých mobilních telefonů webové stránky nové aplikace PID Lítačka.

8.8.2018

Smrt vojáků je tragédie. Ale misí bychom se účastnit měli, myslí si Rakovničtí

Rakovnicko – Celou Českou republiku zasáhla na konci minulého týdne zpráva o smrti třech českých vojáků na misi v Afganistánu. Ti zemřeli při sebevražedném útoku atentátníka, ke kterému se hlásí radikální islamistické hnutí Tálibán. Jejich smrt u nás vyvolala velkou vlnu diskuzí o tom, zda by měli čeští vojáci jezdit na zahraniční mise, či nikoli.

7.8.2018

Ryby v těchto dnech trpí. Rybáři jim musejí vodu okysličovat

Rakovnicko – Sucho, které v posledních dnech sužuje celou Českou republiku, nepůsobí problémy jen lidem. Dlouhodobými tropickými teplotami trpí i zvěř. A to i ryby v rybnících. Členové Českého rybářského svazu musí denně objíždět rybníky na Rakovnicku a okysličovat vodu, aby ryby neuhynuly.

6.8.2018

OBRAZEM: Rack Reyd v Žerotíně se konal podvaadvacáté

Žerotín - Kemp v Žerotíně přivítal letos už podvaadvacáté motorkářský sraz Rack Reyd 2018. Stovky nablýskaných motorek osedlaných statnými chlapy a krásnými ženami se projely okolní krajinou při šedesátikilometrové spanilé jízdě, která letos vedla směrem na Slaný, Řevničov, Cítoliby a zpět do do kempu.

6.8.2018

Vysoké teploty se odráží na nižší návštěvnosti památek

Rakovnicko – Velká vedra, která v posledních dnech panují, se negativně podílí nejen na stavu zeleně či vodních toků, ale i na návštěvnosti památek. To nakonec potvrdili i správci všech tří památkových objektů okresu, které spadají pod Národní památkový ústav. Nejmarkantnější je úbytek návštěvníků v Hamousově statku, hůře je na tom i Krakovec, pouze na Křivoklátě pokles není až tak markantní.

5.8.2018

Kardinál Duka požehnal zvonu, kříži i hasičům

Senomaty /FOTOGALERIE/ - Nebývalý ruch i slavnostní očekávání zdobily už od prvního srpnového nedělního rána senomatské náměstí Karla Buriana.

5.8.2018

Křivořezání 2018 ukončil Hradišťan

Křivoklát /FOTOGALERIE/ - Letošní 23. ročník řezbářského sympozia měl hlavní téma Křivoklátský betlém. Na I. hradním nádvoří tvořilo na třicet řezbářů ze všech koutů České republiky. Během letošního Křivořezání si návštěvníci užili ukázky výroby kartáčů, práce na hrnčířském kruhu i kovářského řemesla.

4.8.2018

Obrovské sucho má vliv na vodní toky i zeleň

Rakovnicko – Sucha i nadále trápí Českou republiku a ještě nějakou dobu trápit budou. Problém s nedostatkem vody se začíná projevovat na vzhledu měst a obcí, když stromy začínají mít podzimní barvu a tráva je stejně „zlatavá“ jako obilí. Některá města či obce musí připlácet například za údržbu zeleně. Špatně jsou na tom třeba i fotbalové trávníky a vzhledem k absenci srážek klesá hladina vody i ve vodní nádrži Klíčava.

3.8.2018

Největší problém nového parkovacího systému? Informovanost

Rakovník – Již třetí den je na Husově náměstí v Rakovníku v provozu nový modernizovaný parkovací systém. Dvě výjezdové závory a parkovací automaty nahradily dosavadní výběrčí budku na Žižkově náměstí, která byla odstraněna před týdnem.

2.8.2018

Zdanění církevních restitucí? Populismus, myslí si většina starostů i duchovní

Rakovnicko /ANKETA/ – Církevní restituce byly v posledních letech velmi ožehavým tématem. Řada lidí s nimi nesouhlasila, přesto od roku 2013 došlo k postupnému vyrovnání státu s církvemi, a to bez zdanění a poplatků. Podle návrhu komunistů, který podporuje i hnutí ANO, by však měly být církevní restituce dodatečně zdaněné.

1.8.2018

Na Husově náměstí byl spuštěn nový parkovací systém

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Ve středu ráno byl na Husově náměstí spuštěn nový modernizovaný parkovací systém. Dvě výjezdové závory a parkovací automaty nahradily dosavadní výběrčí budku na Žižkově náměstí, která byla odstraněna před týdnem.

1.8.2018

Kde se v letních vedrech příjemně ochladit? Třeba v Seneckém rybníku

Rakovnicko – Na přelomu července a srpna zasáhla celou Českou republiku velká vedra. Teploty v těchto dnech překračují třicet stupňů, dnes má být dokonce pravděpodobně nejteplejší den v roce. Lidé proto vyrážejí často k řece, rybníku či na koupaliště, tedy na místa, která je zaručeně ochladí. Rakovnický deník tedy zjišťoval, kde se lidé na Rakovnicku nejčastěji koupou a tipy na ochlazení byly opravdu rozmanité.

31.7.2018

Vládní návrh na omezení informací stíhání politiků příliš podpory nemá

Střední Čechy – Vláda navrhuje dodatek k návrhu zákona o zpracování osobních údajů, který by měl omezit možnost zveřejňovat informace o probíhajícím vyšetřování politiků či o jejich figurování v některé z kauz. Veřejnost by tak nemohla dostat informace o tom, že soud poslal politika do vazby, nebo že něčí trestní stíhání bylo zastaveno. Novela zatím prošla prvním čtením, do druhého se dostane zřejmě v září.

30.7.2018

Dálnice D6 se už rýsuje mezi Novým Strašecím a Krušovicemi

Krušovice – Dlouho očekávaná dálnice D6, která by měla v budoucnu spojit Prahu, Karlovy Vary a Cheb už na Rakovnicku dostává své tvary. V současné době je dálnice D6 hotová mezi Prahou a Novým Strašecím a také mezi Karlovými Vary a Chebem. Hotový je i úsek mezi Lubencem a Bochovem. Na začátku letošního roku se začal stavět obchvat u Lubence a pracuje se také na trase Nové Strašecí – Krušovice.

30.7.2018

Obrazem: Třetí ročník Tyršovy lávky se vydařil

Rakovník – Sobotní Tyršova Lávka nabídla návštěvníkům opět zajímavou podívanou. I v třetím ročníku se našli odvážlivci, kteří se rozhodli překonat úzkou lávku přes vodní hladinu Tyršova koupaliště v Rakovníku. Už před čtrnáctou hodinou, kdy bylo oficiální zahájení akce, se začali na koupaliště scházet desítky lidí. 

27.7.2018

Smutná zpráva: zemřel rakovnický zastupitel a radní Miloslav Kubínek

Rakovník – V pátek 27. července v cca 19 hodin zemřel radní a také zastupitel za hnutí ANO Miloslav Kubínek ve věku 83 let.

27.7.2018

Kdo by měl platit soudní náklady za prohrané spory měst a obci?

Rakovník - Města a obce se mnohdy soudí. Měla by existovat nějaká politická odpovědnost? Měly by být případné náklady prohraného sporu hrazeny z městského rozpočtu, nebo by se na nich měli podílet i zastupitelé?

26.7.2018

Chata je místo k odpočinku, ale i investice do budoucna

Rakovnicko – Ještě před dvaceti lety měla skoro každá rodina z města chatu na venkově. Dnes už je toto pravidlo minulostí. Ale o chaty je zájem stále. Ty z Rakovnicka se na realitním trhu dlouho neohřejí.

25.7.2018

OBRAZEM: Z náměstí nadobro zmizela výběrčí budka

Rakovník – Ve středu ráno byla z Husova náměstí v Rakovníku odstraněna výběrčí budka, kde se platilo parkovné. Tu nahradily parkovací automaty a závory v rámci modernizace parkovacího systému.

25.7.2018

Dopravu na Rakovnicku komplikuje uzavírka hlavního tahu na Plzeň

Všesulov – Hlavní dopravní tah ve směru na Plzeň se na začátku tohoto týdne uzavřela pro osobní i pro nákladní dopravu. Od 23. července je totiž uzavřen most ve Všesulově a otevře se až zhruba v polovině prosince. Řidiči mířící tímto směrem, tak musejí jet po objízdné trase, která vede přes Jesenici.

24.7.2018

Mobilní telefony na tábor nepatří, shodují se jejich pořadatelé

Rakovnicko – Mobilní telefony na táboře jsou častým důvodem dohadů rodičů s organizátory letních táborů. Pořadatelé chtějí, aby je děti nechaly doma, rodiče si přejí opak. Chtějí být s dětmi na táboře ve spojení. „S jejich přítomností máme každoročně spoustu negativních zkušeností. Proto jsme se rozhodli, že k nám na tábor budou děti jezdit bez mobilních telefonů. Důvodem tohoto našeho opatření je i to, že některé děti telefon mají, jiné ne. Některé tak mohou mluvit s maminkou, ale další ne. To je pak častým důvodem zbytečným nářků,“ vysvětlila Jiřina Peroutková, která jezdí jako vedoucí na dětský tábor u Otročiněvsi.

22.7.2018

Richard Pavlíček se zúčastnil hned trojice závodů v rámci Rakovnického cyklování

Rakovník /ROZHOVOR/ - Jedním z těch, kteří slavili triumf na letošním Rakovnickém cyklování, byl Richard Pavlíček z Lužné. Ten nejenže ovládl v kategorii jezdců od čtyřiceti do padesáti let závod CrossCountry, zároveň stihl ve třech dnech nastoupit do trojice závodů.

22.7.2018

OBRAZEM: I druhý den Rakovnického cyklování nabídl parádní podívanou

Rakovník - Jubilejní desátý ročník oblíbeného Rakovnického cyklování má za sebou také druhý den. Sobotní program nabídl parádní podívanou zejména díky divácky velmi atraktivnímu závodu Downtown v rakovnickém historickém centru.

21.7.2018

V pátek odstartovalo Rakovnické cyklování

Rakovník – Včera v 15:30 odstartoval na Husově náměstí v Rakovníku již 10. Jubilejní ročník Rakovnického cyklování. Jako první se na start postavili rodiče s dětmi. Ti se vydali buď na orientační cyklozávod, nebo na turistický závod městem.

21.7.2018

Už jste navštívili Kukuřičáky? V bludišti se zabaví celá rodina

Rakovník – Pokud hledáte místo, kde v Rakovníku zabavíte děti i dospělé, pak se vypravte do Kukuřičného bludiště. V celé České republice je jich celkem jedenáct a jedno z nich je právě v Rakovníku u sběrného dvora.

20.7.2018

Záchranáři umějí poradit, jak se lze léčit doma

Střední Čechy – Zajistit okamžitou pomoc kvalifikovaných zdravotníků – ale také poradit, jak postupovat v případě, že zdravotní obtíže nejsou tak závažné, aby byl potřebný okamžitý výjezd sanitky. Obojí dokážou operátoři středočeských záchranářů.

20.7.2018

Jak se žije v Rakovníku? Město se v průzkumu umístilo na 143. místě

Rakovnicko – Jak se lidem žije v Rakovníku? Na tuto otázku se pokusil odpovědět webový portál obcevdatech.cz. Dle nasbíraných dat lze na portálu vidět, jak dopadlo celkem 206 měst v celé České republice. Kvalita života se hodnotila také v Rakovníku. A pro město to nedopadlo zrovna dobře. Rakovník se umístil na 143. místě v celé republice a na 22. místě ve Středočeském kraji.

19.7.2018

Průchod rakovnické radnice zdobí nová dlažba

Rakovník – Minulý týden byla dokončena rekonstrukce dlažby v průjezdu rakovnické radnice. Ta je nyní z dubových špalíků, které jsou usazené do štěrkového lože, tak aby bylo zajištěno přirozené odvětrávání spodní vlhkosti.

19.7.2018

Rakovník si zaslouží dostatečně velké varhany

Rakovnicko - Letošní mezinárodní festival Varhanní léto 2018 je už sice minulostí, ale kromě vynikajících hudebních zážitků přineslo i další podněty pro příští roky i úvahy s nastartováním úsilí k rekonstrukci rakovnických varhan. O festivalu i o dalších plánech jsme si povídali s varhaníkem a organizátorem koncertů Alešem Noskem.

18.7.2018

Stromy připomínají svobodu a demokracii také na Rakovnicku

Rakovnicko – Stromy svobody symbolizují vznik Československa, přičemž právě v letech 1918 a 1919 jich byly vysazeny tisíce. To měli na starosti například různí starostové, žáci nebo členové místních spolků. Jejich výsadba pokračovala i v dalších letech, přičemž stromy měly připomínat význam svobody a demokracie. A pokračovat se bude i v roce 2018, kdy si připomeneme stoleté výročí založení Československé republiky.

17.7.2018

Do roku 2026 bude v Rakovníku sloužit až 900 vojáků

Rakovník – V Rakovníku by mělo v roce 2026 sloužit až 900 vojáků, a to v nově vznikajícím vojenském praporu logistického zabezpečení. Kromě by v rozsáhlém vojenském areálu mělo být k dispozici až 400 kusů techniky. Armáda se vznikem praporu počítá s výdaji ve výši zhruba 4,5 miliardy korun.

17.7.2018

Žena po pádu z druhého patra utrpěla vážná zranění

Rakovník – K tragédii došlo v pondělí po 20. hodině ve Fojtíkově ulici v Rakovníku. Devatenáctiletá dívka tu utrpěla vážná zranění po pádu z 2. patra panelového domu.

17.7.2018

O víkendu začaly na Rakovnicku žně

Rakovnicko – O víkendu na Rakovnicku začaly žně. Sklízí se ječmen, pšenice, nebo řepka. Pro čtenáře Rakovnického deníku jsme zjišťovali, jaká se dá letos předpokládat sklizeň a jestli ji negativně ovlivnily rozmary letošního počasí. A to zejména dlouhodobé sucho, které na jaře panovalo na našem území.

16.7.2018

V knihovně se v létě rozhodě nezahálí

Rakovník – Ač by se mohlo zdát, že s koncem školního roku a nástupem prázdnin a dovolených se v dnešní době internetu a sociálních sítí na knihách hromadí prach a pracovnice v knihovnách si mohou trochu odpočinout, v rakovnické knihovně je tomu právě naopak. Po knihách je poptávka i od svátečních čtenářů, kteří si je berou právě na dovolené. A tak mají napilno také zaměstnanci knihovny, kteří se podílí i na údržbových pracích a organizaci letních akcí.

14.7.2018

Participativní rozpočet? V Jesenici ho využívají, v Rakovníku zatím ne

Rakovnicko – Participativní, nebo též účastnický rozpočet, kde mohou občasné jednotlivých obcí rozhodovat o využití části rozpočtu, existuje již v řadě měst České republiky. A jaká je situace na Rakovnicku?

13.7.2018

Vláda s podporou komunistů rozděluje veřejnost

Rakovník – Hanba, ale i dobrá zpráva. Tak reagují Deníkem oslovení obyvatelé Rakovnicka v souvislosti s novou menšinovou vládou premiéra Andreje Babiše (ANO), která získala v noci ze středy na čtvrtek důvěru Poslanecké sněmovny. Vládní koalici tvoří hnutí ANO a ČSSD, s tichou podporou KSČM. A právě spoluúčast komunistů ve vládě je trnem v oku řady politiků a i občanů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT