Někde, jako třeba v Senomatech, si pořádně pospíšili a vánoční stromek i s kapličkou svítí v obci již od středy, v Šanově od čtvrtka.

Rovněž v Novém Strašecí se konalo rozsvěcení vánočního stromku s předstihem, a to včera a spojeno bylo i s bohatým programem na náměstí, jehož součástí byly i adventní trhy. „Stejně jako v minulém roce, tak i letos napekla dětem vánoční perníčky a linecké cukroví paní učitelka ze Základní umělecké školy Nové Strašecí Lucie Andrášková. Cukroví se pak rozdávalo dětem zcela zdarma. Zhruba od půl čtvrté pak starosta města Karel Filip a místostarosta Jan Bureš rozlévali svařák, nechyběl ani kovář s čertovským penízkem,” informovala Ivana Rezková z Nového Strašecí.

Hojně navštěvované rozsvěcení vánočního stromku bývá tradičně na Husově náměstí v Rakovníku. To se uskuteční od 16 hodin a kromě dětí z MŠ Klicperova a MŠ V Lukách vystoupí i pěvecký sbor 2. ZŠ Rakovník. O dobrou náladu si postará také skupina Hradní Duo. „Myslím, že pokud se podaří zachovat atmosféru tradičních staročeských Vánoc, tedy bez těch různých kolotočů a podobně, pak určitě na náměstí vyrazíme. Přeci jen jsme menší město,“ sdělila Deníku Marie Podolková. Podle ní je ovšem škoda, že město nechystá nové vánoční osvětlení.

Na Mírovém náměstí v Jesenici, třetím největším městě okresu, se vánoční strom rozsvítí v sobotu v 17:30 hodin. Stejně jako v Rakovníku vystoupí oblíbená skupina Hradní Duo. Již od 13 hodin bude ve Vlastivědném muzeu Jesenice vánoční jarmark. Také v Hostokryjích se první prosincový den bude rozsvěcet vánoční stromeček, když tento slavnostní akt bude spojen ještě s lampionovým průvodem. Sraz je v 16 hodin u Hostokryjského rybníka, lampionový průvod skončí svoji pouť obcí u dětského hřiště, kde se uskuteční rozsvícení vánočního stromu. Pro všechny účastníky bude připraveno teplé občerstvení a sladká vánoční pozornost.

V kostele svatého Jakuba Většího v Kněževsi nejprve v sobotu od 15 hodin zazní adventní koncert. Vystoupí Muzika folklorního souboru borůvky a děti z místní školy. Po pětačtyřiceti minutovém koncertu českých a moravských koled již následuje rozsvícení vánočního stromečku v zahradě základní školy. Program začne vystoupením dětí, poté bude pokračovat vánoční jarmark, tedy prodej výrobků dětí ze základní školy, prodej perníčků a cukroví. U stromku bude i schránka pro Ježíška.

S jednodenním předstihem přivítají Advent i v Újezdu nad Zbečnem. V 16 hodin se za doprovodu místních dětí bude rozsvěcet vánoční stromek u místní hasičárny. V neděli se po vystoupení dětí ze ZŠ Zbečno uskuteční tento akt i na zbečenské návsi a po vystoupení bude zahájena slavnostní vernisáž výstavy betlémů na místní faře. Po oba dva dny bude zajištěno občerstvení. Děti mohou strom ozdobit vlastní ozdobou či přáním pro Ježíška.

V křivoklátské sokolovně se advent uskuteční pošesté. Křivoklátský advent začíná v neděli 10 hodin a kromě adventního trhu místních řemeslníků a zručných maminek bude k vidění bohatý program. Postupně vystoupí žáci hudební školy D. Pavlíčkové, děti z MŠ Křivoklát, folklorní soubor Borůvky z Rakovníka, hudební skupina Gutta a děti z MŠ Roztoky. Od 15:30 bude pokračovat program u kostela sv. Petra na Amalíně. Po mikulášské nadílce se v 17 hodin bude rozsvěcovat vánoční strom.

Předvánoční atmosféra v Pavlíkově spojená s rozsvěcením stromku začíná rovněž v neděli ve 13 hodin. Návštěvníci se mohou těšit i na doprovodný program, a to na vystoupení dětí z místní základní a mateřské školy, koncert Hradního Dua a výstavu betlémů a stromečků v Galerii Anderle. Břežanští rozsvítí vánoční strom ve stejný den v 17 hodin. V Rynholci se o první adventní neděli rozsvítí v 18 hodin kromě vánočního stromu také kaplička.

V některých obcích na Rakovnicku nechávají rozsvěcení vánočního stromečku až na druhý prosincový víkend. Takovým příkladem je Chlum. Místní hasiči pořádají rozsvěcení vánočního stromku 8. prosince od 16 hodin u hasičské zbrojnice a vánoční akt bude spojen i s mikulášskou nadílkou.