Důvod je prostý. Podle nového vedení rakovnické radnice vánoční trhy připravovalo minulé vedení jako jednorázovou akci. Nové vedení radnice trhy nestihlo připravit.

„Vánoční trhy se nám nepodařilo zorganizovat. Ovšem máme v plánu pokusit se trhy například v příštím roce uspořádat. Pokud by byl o ně zájem a osvědčily by se, pak bychom je pořádali i v dalších letech. Budeme mít čas vše připravit,“ řekl Rakovnickému deníku Luděk Štíbr, starosta Rakovníka.

O vánoční jarmark však Rakovničané nakonec nepřijdou. Ve čtvrtek 13. prosince se totiž uskuteční tradiční Pohoda v Brance, tedy adventní řemeslný trh, který se na dvorku před rakovnickou knihovnou koná již podvacáté.

„Není to klasický adventní trh, jako byl vloni a předloni na Husově náměstí, ale má svoje kouzlo. Pohoda v Brance se jmenuje proto, že je to opravdu velmi pohodové. Poprvé jsme ho udělali jako takový truc proti stánkům, které jsou na náměstí s tím, že jsou naše trhy opravdu veselé. Chodí k nám vystavovat řemeslníci, kteří to mají jako svůj koníček, školy a další organizace, které si přivydělávají prodejem výrobků, jež zhotoví ve škole nebo na kroužku,“ přibližuje akci vedoucí rakovnické knihovny a Infocentra Milena Křikavová.

Adventní trhy v Brance trvají od 8 hodin přibližně do 16. hodiny odpolední a je o ně opravdu velký zájem, takže se často stává, že kolem půl čtvrté již trhovci nemají co nabídnout. „Lidí chodí opravdu hodně. Hlavně děti, které se přijdou podívat na to, co vytvořili jejich kamarádi a jiné děti. Školy mateřské i základní nám tu i zazpívají a na trhy se vždycky velmi těší,“ dodává Milena Křikavová.

Dva dny před první adventní nedělí, tedy 30. listopadu, se vánočními trhy zaplní také novostrašecké náměstí. Vánoční jarmark začíná už od 8 hodin, v odpoledních hodinách se připojí další prodejci. Předvánoční chvíle zpříjemní návštěvníkům hned několik vystoupení. Ve 14 hodin zazní písničky Staré Prahy, v 16 hodin vystoupí žáci místní základní školy, o čtvrt hodiny později zazní vánoční melodie v podání dětí ze Základní umělecké školy. Po biblickém příběhu o narození Ježíška s českými koledami se v 17:15 již uskuteční slavnostní rozsvícení vánočního stromečku, v 17:30 pak celou akci zakončí mužský pěvecký sbor CH-TDŽ.

Kromě klasických vánočních trhů se v Novém Strašecí, konkrétně v kulturním centru, uskuteční 8. prosince od 10 do 17 hodin ještě vánoční jarmark s výtvarnými dílnami pro děti.

Pohodová vánoční atmosféra se bude linout i dalšími obcemi Rakovnicka. Šanovský vánoční jarmark, který pořádá Základní škola a Mateřská škola Šanov, se budek konat 30. listopadu od 17 hodin. Příchozí se tak mohou těšit na rozsvícení vánočního stromečku, zpívání koled a prodej výrobků dětí z místní základní a mateřské školy.

Následující den bude od 13 hodin vánoční jarmark ve Vlastivědném muzeu Jesenice. První prosincová sobota bude na Mírovém náměstí v Jesenici patřit i rozsvěcení vánočního stromku, které se uskuteční v 17:30. O dobrou zábavu se postará rakovnická skupina Hradní Duo.

Kněževeský kostel sv. Jakuba Většího v Kněževsi rozezní 1. prosince adventní koncert, na kterém vystoupí Muzika folklorního souboru borůvky a děti z místní školy. Po pětačtyřicetiminutovém koncertu českých a moravských koled následuje rozsvícení vánočního stromečku v zahradě základní školy. Program začne vystoupením dětí, poté bude pokračovat vánoční jarmark, tedy prodej výrobků dětí ze základní školy, prodej perníčků a cukroví.

Vánoční jarmark se bude konat také ve Mšeci, a to v neděli 2. prosince v obřadní síni Úřadu městyse. K zakoupení či prohlédnutí budou opět výrobky rukodělných prací, například pletené věci z papíru, pedigu, patchwork, fimo, korále, perníčky a jiné. Děti ze zdejší základní a mateřské školy budou mít od 16 hodin pro návštěvníky připravený kulturní program. Všichni příchozí si budou dále moci zazpívat koledy s Jaromírem Horou. V 17:00 bude akce zakončena rozsvícením vánočního stromu.

První adventní neděle bude patřit vánočnímu jarmarku také v Pavlíkově. Předvánoční atmosféra začíná ve 13 hodin. Návštěvníci se mohou těšit i na doprovodný program, a sice na vystoupení dětí z místní základní a mateřské školy, koncert Hradního Dua a výstavu betlémů a stromečků v Galerii Anderle.

Atmosféra Vánoc neujde ani návštěvníkům hradu Křivoklát. Velmi oblíbené adventní trhy nabídnou na prvním nádvoří opět pestrý program. V sobotu 8. prosince a následující den a vystoupí flašinetář Jan Bondra, šermíři Tartas, kapela Euphorica, tanečnice Animu a Gaya, divadlo Facka, Vysmáto - loutkové divadlo Aleše Bílka, kejklíř Thomas Lupino, Podpřipský žesťový kvintet.

O týden později, tedy 15. a 16. prosince, se příchozí mohou těšit opět na na flašinetáře Jana Bondru, šermíře Tartas, tanečnice Animu a Gayu, a nově také na divadlo Komedianti na káře, kapelu BraAgas, Gábinu a Katku, Pardubické pozounéry či kejklíře Vojtu Vrtka. Ve 13 hodin přijede i císař Karel IV.