VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letěl v Albatrosu jako agent 007

KOLEŠOVICE - PlZEŇ -Jaroslav Náser z Rakovníka, spolumajitel firmy Rakotrans, si mohl nedávno splnit svůj sen a proletět se v letounu L–39 C OK–JET. Je třeba dodat , že tento konkrétní tryskáč patří leteckému nadšenci Pavlu Píchalovi, prvnímu tuzemskému majiteli soukromého Albatrosu.

27.8.2007
SDÍLEJ:

Počasí sice Model Air Festu letos nepřálo, přesto si na něj udělala čas řada diváků. jejich pozornost přilákala nejen velkolepá bitva, ale také mnoho zdařilých modelů letadel. Foto: Jana Elznicová

Jaroslav Náser poprvé letěl v letadle o rakovnickém posvícení v roce 1986.

Vy jste ale nebyl ve vzduchu poprvé?
Tak čtyřikrát do roka si zalétám s kamarády z místního aeroklubu, kteří mne vezmou s sebou.
Z jakého důvodu jste vlastně poprvé usedl do letadla jako pasažér?Létání se mi vždy líbilo. Už jako kluk jsem obdivoval válečné piloty z doby druhé světové války. Ty hrdiny, kteří neváhali nasadit své životy v leteckých bitvách.
Vzpomínáte si na ty chvíle kdy jste úplně poprvé letěl?To bylo ještě za totality. Tak v šestaosmdesátém roce během rakovnického posvícení. Bylo mi tehdy třiatřicet a vůbec jsem se letu nebál. Všechno to bylo moc hezké. Byl jsem plný vzrušení z toho, co mne v té výšce asi čeká. Pak byla asi dvacetiletá odmlka a znovu létat jsem začal až nyní v poslední době, kdy mne kamarád oslovil, zda bych si to nechtěl znovu zkusit. V letadle zažíváte jen těžko popsatelné pocity, takové uklidňující. A ten pohled tam dolů. To je prostě nádhera. Náš kraj, povodí Berounky, to je prostě krása.
Během Military Model Air Festu jste tedy dostal možnost letět v Albatrosu. Jaké to bylo?Rozdíl je především v rychlosti. Letadlo pilotoval Ladislav Šnýdr, špičkový pilot, před kterým smekám. Při vstupu do letadla jsem nepociťoval žádné obavy. Z toho člověka vyzařoval klid, pohoda a vyrovnanost.
A co vaše rodina, ta neměla o vás strach?
Oni to brali tak, že je to zcela mé svobodné rozhodnutí. Ale obavy měli. Měl jsem se jim ozvat okamžitě, jakmile letadlo dosedne na zem.
Popiště nám přípravy před letem.Přijel jsem na letiště Plzeň – Líně, kde na tomto mezinárodním neveřejném letišti sídlí Czech Jet Team. S pilotem jsme si řekli, kudy poletíme. Chtěl pomoci s navigací, aby mohl identifikovat zemědělské letiště v Kolešovicích. Následovala předletová příprava, nácvik katapultáže pro případ nouzového opuštění letadla. Byl jsem seznámen s kokpitem a přístroji v něm. Cesta z Plzně do Kolešovic nám trvala asi osm minut. A co dodat? Byla to prostě opět jedním slovem nádhera.
Sám jste nikdy neměl touhu pilotovat letadlo?Samozřejmě, že ta touha tam byla. Ovšem čas i věk už hrají proti mně.

Rád bych ještě touto cestou, a když je ta možnost, poděkoval Pavlu Píchalovi, majiteli letadla Albatros, za to, že dokázal tento skvělý stroj získat do soukromých rukou a umožnil jeho vzlet na naše nebe. Opět tak ještě více přiblížil letectvo laické veřejnosti a umožnil jim tak nevšední zážitek.

27.8.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Rakovnická Lokomotiva podruhé v sezoně vykolejila

Ilustrační foto.

Muž, který zemřel v chatě, se stal obětí vraždy

První sníh, kalamita a s obnaženou hrudí na Sněžku: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 16. ledna 2018.

Děti se utkaly v šachovém turnaji

Kněževes – V sobotu 6. ledna patřila sokolovna v Kněževsi šachistům. Šachový klub Český lev Kolešovice tu pořádal otevřený šachový turnaj dětí. Změřit své síly, tak mohli registrovaní hráči, ale i ti, které hrají šachy pouze doma pro radost.

Děti Babiše se vyvlékají z kauzy Čapí hnízdo. Vymlouvají se na zdraví

Děti premiéra Andreje Babiše zaslaly policii lékařské posudky, podle nichž se nemohou účastnit trestního řízení v kauze Čapí hnízdo. Jsou obviněni z toho, že svému otci pomáhali zakrýt dotační podvod. Policie nyní hodlá nechat jejich zdravotní stav přezkoumat. Informoval o tom server Neovlivní.cz.

Tříkrálová sbírka Rakovník

Rakovník – Letošní Tříkrálová sbírka v Rakovníku byla rekordní, překonala předchozí roky. Tradice Tříkrálových sbírek se stává rok od roku úspěšnější. Koledníci vybírali a žehnali v rakovnických ulicích po dobu 14 dnů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>