„Každý rok vybíráme a konzultujeme úsek s CHKO Křivoklátsko, který by měl být ten daný rok uklizen. Pro tento tik zatím úsek ještě vybrán není, my bychom ovšem byli rádi za celý úsek a délku řeky, která protéká rakovnickým okresem, a to je přesněji od Zvíkovce až po Zbečno,” sdělila Simona Dvořáková, organizátorka akce. Uklízejí se hlavně oba dva břehy, ale i dno řeky Berounky od plastů, kol, pneumatik a dalších věcí, které do přírody nepatří. „Některá místa břehů jsou dobře dostupná ze souše, bohužel v některých místech je nutný přístup z vody. Důvodem jsou nálety, které někdy sahají, až do vody. V těchto náletech a travách se zachytává nejvíce odpadu, proto používáme lodě, abychom se dostali na tato místa,” informovala Rakovnický deník, Simona Dvořáková.

Řeka se dělí na dva úseky, na jeden úsek je vždy nejméně 27 lodí, ideální počet l je 35. V loňském roce se akce Čistá Berounka zúčastnilo okolo 60 lidí. „Samozřejmě čím více lidí, tím lépe. Důležitá je i organizace, na které celá akce stojí. Dává se dohromady organizační tým, který pomáhá vše řídit,” sdělila Dvořáková. „Někteří dobrovolníci se nám vracejí každoročně, ale je také stále více nových zájemců, kteří si chtějí čištění vyzkoušet na vlastní kůži, ” dodala Dvořáková.

Akce se koná koncem dubna nebo začátkem května, a to z důvodu vegetace, která ještě není tak vzrostlá a tím pádem nekomplikuje dobrovolníkům jejich práci. Pro dobrovolníky je vždy připravena i svačina a teplý nápoj. Akce Čistá Berounka se účastní i Lenka Peterková, starostka obce Roztoky, ve které se akce začíná.