Mnoho firem muselo omezit výrobu, protože jim ubyly zakázky. Tento problém je celosvětový a našeho regionu se to týká jako každého jiného. Firmy si ale také uvědomují, že za nějaký čas krize odezní a nechtějí se tedy zbavovat kvalifikovaných pracovníků, neboť je velmi pravděpodobné, že pokud takový člověk jednou odejde, zpátky se již nevrátí a spíše si najde práci jinde. Snaží se tedy různými způsoby tyto lidi udržet. Po dohodě s odbory například snižují pracovní dobu nebo nechávají zaměstnance doma za 60 procent platu. Teprve pokud tato opatření nesplní svůj účel, dochází k vlastnímu propouštění.

Poté tedy nastává čas pro úřad práce, který těmto lidem může nabídnout rekvalifikace, různá školení či vzdělávání. Může také zájemci pomoci s další orientací jeho pracovní kariéry. „Klademe důraz na to, aby si lidé uvědomili, že většinu toho mají v rukách oni sami. Musí být aktivní a vyhledávat v novinách a na internetu, poptávat se po známých a vytvářet si tak sítě. Nespoléhat jen na úřad práce, neboť naše nabídka volných míst je velmi omezená a hodně se jich podaří obsadit ještě dříve, než se k nám vůbec dostanou,“ vysvětluje s vážným výrazem ve tváři Alexander Zajíc, ředitel Úřadu práce v Rakovníku a ihned doplňuje: „Volná místa na Rakovnicku jsou, což dokazují toky uchazečů. Například v minulém měsíci si asi 170 lidí našlo zaměstnání, ať už bez nebo s pomocí úřadu práce.“

Pokud se uchazeč rozhodne například začít podnikat, i s tím mu může úřad práce pomoci. Jednak může nabídnout rekvalifikační kurz, ve kterém člověk získá základní znalosti nutné pro podnikání a poté může poskytnout jakousi finanční pomoc na zajištění například základního vybavení. Sumy sice nejsou nijak horentní, ale do začátku přijde jistě vhod každá pomocná ruka.

Úřad práce může případnému zájemci pomoci zprostředkovat práci i v zahraničí, a to za pomoci systému EURES. Díky němu lze poskytnout informace o nabídce volných míst v zahraničí, které jsou vyvěšeny na internetu. Důležité je právě to slovo „pomoci“, protože úřad vám místo přímo nezajistí, on vám pomůže si to místo zajistit. Úřad vám podá informace, na kterých portálech na internetu hledat, jak to v té dané zemi funguje, jaké jsou vaše šance danou pozici získat nebo na co si dát případně pozor.

„Uchazečům o zaměstnání bych chtěl hlavně popřát šťastnou ruku při výběru budoucího zaměstnavatele a aby nespoléhali jen na úřad práce, ale byli ve vyhledávání zaměstnání maximálně aktivní,“ ukončil náš rozhovor ředitel Úřadu práce v Rakovníku Alexander Zajíc.

AUTOR: Petr Surový