Přechodnou rýmu vyvolávají nejčastěji venkovní alergeny – pyly stromů, trav, plevelů, spory plísní. Trvalou rýmu způsobují většinou alergeny domácího prostředí, jako jsou roztoči nebo zvířecí alergeny.

Infekční rýma je také zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které je nejčastěji virového původu. Je provázeno teplotou, někdy škrábáním v krku a je nakažlivé. Sekrece je nejprve vodnatá, ale později může být žlutozelená. Známky alergie nejsou většinou patrné. Pokud nedojde ke komplikacím, odezní infekční rýma samovolně během jednoho týdne. Komplikovat se může zánětem nosních dutin, zánětem středouší, dráždivým kašlem
i zánětem průdušek.

Při alergické rýmě musíme vždy myslet na možnost současného výskytu astmatu. Alergická rýma se léčí celkově podávanými antihistaminiky (léky tlumící alergii) a současně místně na nosní sliznici podávanými antihistaminiky, hormonálními léky nebo protialergickými léky s odlišným mechanismem působení než antihistaminika.

Kromě léku je samozřejmě nutné vyhýbat se alergenům, pokud to jde. Dále je vhodné vyhýbat se také obecně dráždivým látkám, jako je prach a silné vůně. Infekční rýma se většinou neléčí, do sedmi dnů přejde sama. Při ucpaném nosu lze krátkodobě podat nosní kapky na snížení prokrvení nosní sliznice. Antibiotika podáváme jen při bakteriálních komplikacích. U obou typů rýmy pomáhají opakované oplachy nosní sliznice fyziologickým roztokem.