Rakovnické muzeum vlastní objekt, který nechala Alice G. Masaryková vystavět na konci 20. let minulého století, od roku 2017. Tehdy byl odkoupen Středočeským krajem od Českého červeného kříže za 2 miliony korun. Vzhledem k tomu, že se prvorepubliková budova nacházela v havarijním stavu, připravilo muzeum hned po odkupu projekt pro rekonstrukci budovy a vybudování nové expozice.

Práce byly rozsáhlé. Kromě výměny střechy, restaurování oken a dveří, se mimo jiné opravila i dlažba. Vznikl bezbariérový vstup i zázemí pro handicapované návštěvníky.

Parkoviště u nemocnice v Rakovníku.
Lokalita kolem rakovnické nemocnice dozná hned několika změn

V přízemí muzea je mimo jiné k vidění replika bytu Alice G. Masarykové s autentickým nábytkem. V prvním patře se pak expozice věnuje především historii Červeného kříže. Podle ředitelky muzea Magdaleny Elznicové Mikeskové byl prostor prvního patra rozšířen a sloužit by mohl nejen jako výstavní místo, ale i jako víceúčelový přednáškový sál. Vše navíc doplňují doplňují interaktivní hry a videa.

Zakladatelka Československého červeného kříže

„Vznikl moderní muzejní objekt zasvěcený Alici Masarykové, jejíž odkaz si to určitě velice zaslouží,“ podotkla Mikesková.

Alice G. Masaryková se zapsala do historie nejen jako nejstarší dcera prvního československého prezidenta, ale také jako zakladatelka a první předsedkyně Československého červeného kříže. Intenzivně se věnovala i sociální oblasti. Její aktivity zahrnovaly péči o děti a nezaměstnané. Zaměřila se především na zdravotní péči v nemocnicích, podílela se na moderním přístupu ke školení ošetřovatelek a sociálních pracovníků.

Destrukce pece ze starší doby bronzové.
Ptačí spona i hrob: Archeologové odkryli nálezy u Hořoviček a Hořesedel

Dům, kde se nyní po rekonstrukci mohou zájemci seznámit s jejím odkazem, nechala na vlastní náklady v roce 1928 vybudovat pro místní pobočku Československého červeného kříže. Budova včetně okolní zahrady pak sloužila jako vzorný sociální dům a jedna z prvních poraden pro matky s dětmi, a to až do roku 1991.

Rekonstrukční práce probíhají i na dalších objektech pod správou rakovnického muzea. Například dům Samson, kde se nachází stejnojmenná galerie, dostává novou fasádu. Práce začaly ke konci března náklady činí 577 tisíc korun. Vynechána je severní fasáda, která obsahuje sgrafita.

Otevírací doba Pamětní síně Alice G. Masarykové

červenec, srpen 2022
úterý - neděle
9:00 - 12:00 a 12:30 - 17:00

září 2022
soboty, neděle, svátky
9:00 - 12:00 a 12:30 - 17:00

VSTUPNÉ:
dospělí 40,-
senioři, děti 20,-
vstup zdarma: členové AMG a Muzejního spolku, držitelé průkazek ICOM, ISIC, ITIC, ZTP a ZTP/P