Podle statistik nehodovost cyklistů v posledních letech klesá, stoupá ale počet nehod cyklistů, kteří neměli helmu, nebo byli pod vlivem alkoholu. V loňském roce se na silnicích na Rakovnicku stalo celkem osm dopravních nehod, ve kterých figurovali cyklisté. „Z celkem osmi evidovaných dopravních nehod cyklistů byli tři cyklisté pod vlivem alkoholu,“ uvedla pro Rakovnický deník mluvčí rakovnické policie Michaela Richterová. Letos rakovničtí policisté zatím řešili pouze dvě dopravní nehody cyklistů. Z toho jeden cyklista byl pod vlivem alkoholu.

Nekritičtějšími místy pro cyklisty jsou podle tiskové mluvčí rakovnické policie dva úseky. A to na silnici mezi Rudou a Rakovníkem a pak na silnici mezi Rakovníkem a Lišany. „Na silnici mezi Rakovníkem a Lišany se stala také smrtelná nehoda cyklisty,“ řekla Michaela Richterová. Ta se stala v únoru 2015 a zemřel při ní osmačtyřicetiletý cyklista. „K nehodě došlo v momentě, kdy se řidič osobního automobilu rozhodl předjet před ním jedoucí osobní a nákladní vozidlo, přitom přehlédl v opačném směru jedoucího osmačtyřicetiletého cyklistu a čelně se s ním střetl. Cyklista utrpěl vážná zranění, kterým na místě podlehl," řekla tehdy Rakovnickému deníku Michaela Richterová. Tyto úseky jsou pro cyklisti nebezpečné nejen kvůli vysokému počtu osobních i nákladních aut, ale i díky tomu, že jsou zde silnice úzké a kraje vozovek jsou nezpevněné.

V minulém roce došlo na českých silnicí celkem k 3 342 nehod cyklistů. Z toho jich bylo 44 usmrceno. Z těchto 44 cyklistů jich nemělo celkem 37 bezpečnostní helmu. Ta je sice povinná jen pro děti do osmnácti let, ale před zraněním hlavy ochrání každého cyklistu. Pokud vyjede na silnici dítě bez helmy, jeho dospělému doprovodu hrozí pokuta až do výše dvou tisíc korun. Stejně tak mohou být pokutování i řidiči, kteří jedou na kole a jsou pod vlivem alkoholu. Nehrozí jim sice zákaz řízení a ani nepřijdou o body, ale mohou dostat pokutu. A ta se může při hodnotě do jedné promile vyšplhat až na pětadvacet tisíc korun. Pokud cyklista nadýchá více, než jedno promile alkoholu v dechu, hrozí mu pokuta až padesát tisíc korun. Jeho jednání může být také překvalifikován na trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. „Doporučujeme všem účastníkům silničního provozu, nejen cyklistům, aby nejezdili pod vlivem alkoholu. Přece jen chodci a cyklisté jsou nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu, „řekla Michaela Richterová.