Ano, právě tak dlouhé trvání má rakovnický fotoklub Amfora. Na oslavu své „pětačtyřicítky“ uspořádali členové klubu výstavu, a to nejen pro sebe, ale hlavně pro své kamarády a známé. Ti všichni při její vernisáži zcela zaplnili Novou výstavní síň Rabasovy galerie v Rakovníku.

Historie

Amatérští fotografové fotí v Rakovníku již sto let, tehdy tu vznikl první amatérský fotoklub. Jeho členové Jan Maloch a František Diepolt fotografovali ještě v roce 1930, kdy vzniká druhý fotoklub.

Jeho členem byl na Rakovnicku všem dobře známý fotograf Karel Koubek. Ten se sedmi fotoamatéry v roce 1965 pod hlavičkou Osvětového domu zakládá Amforu – Klub amatérských fotografů Rakovnicka. Až do své smrti v roce 1988 byl Karel Koubek jeho předsedou.

Současnost

Poté předsednictví převzal jeden ze zakládajících členů Václav Hvězda. I když za dobu trvání prošlo klubem sedmdesát členů a nyní čítá členů čtyřiadvacet, tato dvě jména byla jediná, která na výstavě zazněla. Více jmen tady nezaznělo, to aby se na nikoho nezapomnělo.

Za všechny členy klubu mluvily fotografie na stěnách. Jsou to vlastně takové oči autorů, jejichž prostřednictvím vidíme svět, tak jak se na něj dívají oni. Fotografie na ně prozrazují, co je v životě nejvíce baví a zajímá.

Tak jsme se na chvíli vydali na daleké cesty po exotických krajích, nebo prostřednictvím makro fotografie poznali přesný a fascinující svět hmyzu. Ani ten obyčejný zvířecí tu nechybí. Z některých fotografií hledí zdánlivě obyčejní lidé s životem vepsaným ve tváři. Jiný autor zůstává doma a zve k procházce Rakovníkem. Další nás nechává nakouknout do domácnosti, kde na čas chybí ženská ruka.

Dnes většina z členů dělá digitální fotografii. Pro vzpomínku i trochu nostalgie tu své místo mělo fotografické nádobíčko, pro někoho dobře známé z temných komor. Až tady si člověk uvědomil tu pěknou řádku let, kterou prošla nejen Amfora, ale i fotografie.

Dílka členů Amfory můžeme vidět také o Rakovnickém posvícení na výstavě „Na provázku“ – letos poprvé v botanické zahradě v Rakovníku. Každý sudý rok pořádá klub „Výstavu z archivu.“ V lichém roce je to zase Rakovnický fotosalon pro všechny amatéry i profesionály z Rakovnicka i přilehlých okresů.

„Každou vystavenou fotografii je zapotřebí hodnotit z mnoha aspektů, neboť na rozdíl od sportu nejsou v tomto oboru metry ani vteřiny,“ tvrdil zakladatel Amfory Karel Koubek.

Proto je téměř nutností projít si výstavu pěkně v klidu a hlavně několikrát. Pokaždé totiž na fotografiích najdete něco nového. Čas na to máte do 12. prosince.