Ztvárnili je převážně známí rakovničtí výtvarníci, tak, jak je vidí právě oni.
Výstavu s názvem Andělé společně se svými přáteli otevřeli a také při ní pokřtili kalendář se stejným názvem. Najdete tu ony nadpřirozené bytosti například od Marcely Alfonso, Ivy Benešové, Dalibora Blažka, Markéty Fuksové, Zuzany Gellrichové, Jany Jirátkové, Miroslavy Majerové, Emila Pejši a také od Václava Zoubka.

„Andělé určitě prošli myšlenkami každého z nás. Podíváme se na děti a vidíme krásné malé andílky. V těžké životní situaci otáčíme oči k nebi a hledáme, zda nám někdo neporadí…, " uvedla výstavu ředitelka Městské knihovny v Rakovníku Milena Křikavová. I ona měla občas takové myšlenky. Napadlo ji, že i ostatní lidé podobně smýšlejí a zda by se nechtěli s ostatními podělit o to, jak si anděly představují. Úkol to byl opravdu těžký, autoři výstavy oslovili nejen výtvarníky, ale i žáky a studenty škol, kteří píší literární práce na téma anděl s názvem Občas se dívám do nebe.

Tři velcí andělé coby sudičky kalendáři na cestu do světa popřáli: „Andělský kalendáři, já ti přeji, ať přineseš štěstí a radosti tomu, kdo si tě koupí a pořídí." „Já mu přeji, aby tito andělé přinesli do vašich životů klid a pohodu." „Já přeji tobě i lidem, u kterých budeš viset, ať mají celý rok pocit, že andělé strážní nad nimi opravdu stojí."

Andělé pomáhají
Andělská výstava také pomáhá. Někteří andělé se stali součástí již zmiňovaného kalendáře. Vybrat dvanáct obrázků byl nelehký úkol. Kteří andělé se do kalendáře dostali, se samotní výtvarníci dozvěděli až při vernisáži. Graficky a fotograficky kalendář upravil Radek Pokorný. Asistovala mu Pavla Zimmermannová. Koupit si ho můžete za tři sta korun buď v roubence, nebo také v informačním centru.

Originální obrazy andělů v roubence budou vydraženy. Pokud vás některý z nich zaujme, navrhněte cenu a zaznamenejte ji u obsluhy, nebo můžete dražit na webu. andele2014.webnode.cz. Minimální částka přihození je sto korun. Výtěžek z prodeje kalendářů půjde do nadačního fondu Dobrý anděl.
„Druhá polovina půjde našim velkým přátelům do Domova Ráček. Velmi s námi spolupracují a my jsme velmi rádi, že můžeme říci, že jsou našimi kamarády," řekla Milena Křikavová.

Děti jako andělé
Výtvarnici Zuzanu Gellrichovou při práci inspirovaly děti. „Protože mám malé děti, nyní mi anděl splývá s dítětem, které přišlo na svět. To je vlastně také posel. Děti mají originální pohled na svět, vidí to hezké, zázračné. Vnímají věci, které my už nevnímáme. Andělská zpráva pro mne je, že se mohu na svět dívat stejně jako děti, že se to mohu znovu učit." Dcera Johanka také sledovala, jak obraz vzniká.
„Viděla spíše, jak tam stojí, protože jsem ho malovala většinou v noci. Druhému dítěti je rok. Ale s Johankou jsme si o obrazu povídaly," dodala výtvarnice.

Výstavu Andělé můžete vidět v roubence Lechnýřovně do 12.11. Pak se přesune do Vinotéky ve Vysoké ulici – do 2.12.