Gymnazistka Anna Voříšková z Rakovníka získala velice cennou trofej. V brněnském televizním studiu převzala Zlatý oříšek - cenu pro mimořádně nadané děti ve věku od šesti do čtrnácti let. Zlatý oříšek získalo spolu s ní dalších osm dětí z mnoha míst naší republiky a jeden kolektiv.

Studentka kvarty rakovnického Gymnázia Zikmunda Wintra jej získala za dovednosti v oblasti výpočetní techniky a za výtvarnou činnost.

Jak jsi reagovala na výhru a jak bys popsala atmosféru ve studiu?
Do Brna jsme odjížděli, aniž bychom věděli, jak celá soutěž dopadne. Sjely se tam všechny nominované děti a výsledek jsme se dozvěděli až při slavnostním předávání Zlatého oříšku. Byla jsem moc překvapená, když jsem slyšela své jméno. Na řadu jsem přišla hned jako druhá, což bylo docela fajn. Vyhnula jsem se totiž nervům z toho, že zbývá třeba už jen jediný oříšek. Natáčení pořadu bylo poměrně náročné. Pořad, který má padesát minut vysílacího času, se natáčel prakticky celý den. Běžně se jednotlivé záběry natáčely i třikrát. Všechno trvalo hodně dlouho a vzpomínám si, že nám všem bylo velké horko.

Neměla jsi trému vystupovat před kamerou?
Ne. Můj výstup na televizní obrazovce vlastně spočíval pouze v krátkém rozhovoru, který moderátor dělal na mikrofon úplně se všemi. No a poté jsem jen seděla v publiku a došla si pro cenu. Náročné to bylo pouze v tom ohledu, že jsme třeba seděli dvě hodiny v kuse na dřevěných lavicích a pražila do nás světla. Z rakovnického gymnázia jsme jeli do Brna s rodiči dvě. Já a moje spolužačka Doubravka Požárová, která se také dostala do úzkého výběrového kola za své úspěchy v biologických a literárních soutěžích.

Zaujal tě některý z dalších soutěžících?
Upřímně řečeno, neměla jsem příliš čas se s kýmkoli více seznámit. Jak jsem už naznačila, natáčení bylo docela hektické. Byla mi velice sympatická dívka, která tam zpívala v kroji lidové písničky. S tou jsem si krátce popovídala.

Jsi autorkou webových stránek pro děti www.folmici.cz. Naposledy jsme o tvých stránkách hovořili na jaře loňského roku. Zeptám se tedy, co je u Folmíků nového?
V současné době komiks tvořím již digitálně pomocí tabletu, vzrostl také počet návštěvníků stránek. Výraznější vzestup návštěvnosti přišel po odvysílání Zlatého oříšku v televizi. Stránky se dostaly do širšího povědomí dětí v celé České republice, z čehož mám velikou radost. Přestože bylo mým největším dosavadním úspěchem vítězství v celoevropské soutěži E – skills week v kategorii Digital Competence – Women, kdy mi cena byla osobně předána v Bruselu, tak toto vítězství považuji za cennější. Úspěch v Bruselu tady v Čechách nikoho moc nezajímal, zatímco tuto soutěž vidělo v České televizi velké množství dětí. Bylo zajímavé po pořadu v televizi sledovat statistiky. Děti, které o Folmících slyšely poprvé, zadávaly do vyhledávačů nejrůznější klíčová slova: fromíci, folíci, filmíci a tak podobně… Ale všichni se k nám na webovku naštěstí dostali.

Jak bys oznámkovala své stránky?
Celkem dobře, ale je na nich samozřejmě ještě mnoho věcí, které by šly vylepšit, předělat, udělat jinak.

Kolik hodin denně strávíš prací na svých webovkách?
Různě. V týdnu nemám moc času. Musím se učit a také chodím na kroužky. Tak dvě hodinky denně. O víkendu je to více.

Jak ještě ráda trávíš volný čas?
Chodím na dramatický kroužek tady na gymnáziu. To mě baví. Také jsem chodila na biologický kroužek a čas od času něco napíšu. Občas se zúčastňuji literárních a biologických soutěží. Jezdíme s celým kolektivem třeba pravidelně na soutěž Zelená stezka. V národních kolech jsme už byli druzí, šestí a čtvrtí.