Zdeňce Hamousové na podzim vyprší šestiletý senátorský mandát. Přitom ještě na jaře její kandidaturu na dalších šest let v Senátu podpořil krajský sněm ANO, nyní ale přišla změna. „Výbor hnutí ANO rozhodl na základě aktuální situace kolem paní Hamousové,“ sdělil bez bližších podrobností krajský manažer hnutí Jakub Komárek.

Z kontextu věci je jasné, že hlavním důvodem pro změnu, je alkoholový prohřešek Zdeňky Hamousové, pod jehož vlivem řídila auto. Policisté ji zastavili v Žatci před Velikonocemi, jelikož krevní test vykázal přes jedno promile alkoholu, u soudu se bude zpovídat z podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Nedávno ji vydal Senát k trestnímu stíhání, o imunitu tak přišla.

„Hnutí ANO vyhodnotilo, že ho v senátních volbách bude zastupovat jiný kandidát. Necítím nějaké zklamání, svůj mandát v Senátu beru jako práci,“ sdělila Zdeňka Hamousová, která před šesti lety kandidovala do horní komory Parlamentu ČR za ANO jako nestraník. Ve druhém kole voleb tehdy porazila exministra školství Marcela Chládka z ČSSD.

Hnutí ANO do letošních voleb do třetiny Senátu, které proběhnou začátkem října, vyšle jako kandidáta za okresy Louny a Rakovník Milana Rychtaříka. Ten je šest let zastupitelem Loun, poslední dva roky je místostarostou města. Je rovněž zastupitelem Ústeckého kraje. „Do kampaně o Senát vstoupím s několika programovými body. Jedním z nich je například hledání finančních zdrojů pro místní samosprávy. Chtěl bych takto pomáhat městům a obcím v okresech Louny a Rakovník,“ řekl.

První kolo senátních voleb proběhne 2. a 3. října. Případné druhé kolo, a v obvodě okresů Louny a Rakovník se jeví jako pravděpodobné, se odehraje 9. října a 10. října. Kromě hnutí ANO jsou známí i další kandidáti. O křeslo senátora usilují starostové Postoloprt Zdeněk Pištora (Trikolóra), Blatna na Podbořansku Václav Beneš (KSČM) a Rané na Lounsku Jaroslav Veselý (ČSSD). Pravicové strany ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a KAN postavily společného kandidáta Vladimíra Drápala z Loun, bývalého dlouholetého ředitele tamního divadla. O přízeň voličů se budou ucházet také soukromý zemědělec z Českého středohoří Daniel Pitek (nestraník za Senátor 21 s podporou Pirátů, Zelení, LES), lékař z Rakovníka Ivo Trešl (STAN) nebo exposlanec z Mostecka Bronislav Schwarz (Středočeši).