Svazek vydává Státní okresní archiv Rakovník po pětileté odmlce. Obsahuje šest studií z historie Rakovnicka.
Uvádí ho precizní stať od Jiřího Hrbka „Císařský hon na křivoklátském panství v roce 1721“. Autor vyzdvihuje lov jako důležitý znak královské chrabrosti a odhodlání boje proti chaosu. Obecný výklad je aplikován na návštěvu Alžběty Kristýny, manželky císaře Karla IV. na křivoklátském panství v roce 1921.

Velkorysé návsi na Rakovnicku zkoumá architektka Zuzana Pešková jako fenomén zakládaných návsí v první polovině 14. století. Ty se vyznačují neobvykle velkou rozlohou. Autorka tu rozebírá návsi ve Hředlích, Lužné, Pavlíkově, Rynholci, Kněževsi a další.

O historii Rakovnického zádušního dvora v Hříškově se dozvíme v práci Veroniky Štěpánové.

O vzniku a vývoji Pecínova do počátku 18. století píše Jan Černý. Osada vznikla na sklonku 16. století. Fungovala jako poddanská ves Nového Strašecí. K novodobějším dějinám rakovnického městského archivu přispěla plzeňská archivářka Jitka Janečková. Ve své práci zmiňuje rakovnického archiváře Jana Rennera, který jej od roku 1906 začal pořádat zcela amatérským způsobem.

Za zmínku mimo jiné stojí ještě studie Davida Hubeného Rakovník a Rakovnicko za druhé republiky.
Ve studii zpracoval méně známé období dějin mezi Mnichovem a vznikem protektorátu. Rakovnicko se tehdy stalo pohraniční oblastí a vyrovnávalo se například s přílivem uprchlíků.

„Do Rakovnického historického sborníku přispívají nejen archiváři, ale i historici z odborných pracovišť, studenti a zájemci o regionální historii. Myslím, že obohatí každého, kdo se zajímá o regionální historii,“ uvedla ředitelka Státního okresního archivu Renata Mayerová.
Sborník si můžete koupit ve Státním okresním archivu 
v Rakovníku, v rakovnickém Muzeu TGM, v Rabasově galerii, knihkupectví MaK a 
v rakovnickém infocentru.