Knihu, která měla na svědomí fakt, že muzeum téměř praskalo ve švech, vytvořila čtveřice autorů – Robin Ambrož, bývalý dlouholetý zaměstnanec Lesní správy Lány a současně pěstební inspektor, lánský uznávaný písmák Václav Vodvářka, Štěpán Stanický, který je již 25 let zaměstnancem lánské lesní správy, a fotograf Jan Navrátil.

„Myslím, že je to v pravém slova smyslu sličná kniha. Obsahově i graficky. Má tři sta stránek, polovinu tvoří textová část, polovinu část obrazová. Fotografie jsou perfektní. Nevznikly tak, že někdo dvakrát třikrát prošel lesem a vyblejsknut všechno, co zrovna běželo kolem. Jan Navrátil, sám lesní inženýr, doprovázený oborníkem Štěpánem Stanickým, chodili do Obory dva roky, aby byli vždycky ve správnou chvíli na správném místě. Významnou část obrazového materiálu tvoří unikátní historické fotografie a regionální mapy, které objevil v archivních materiálech Robin Ambrož,“ vysvětlil při besedě jeden z autorů, Václav Vodvářka. Právě ten se podílel s Robinem Ambrožem na druhé, textové, polovině publikace.

„Shromáždili jsme toho hodně – a ještě více se nám toho tam nevešlo. Asi jednu třetinu tvoří souvislý chronologicky komponovaná pasáž o historickém vývoji obory a o jejích lesnických, mysliveckých a kulturně-historických aspektech. Další kapitoly si blíže všímají dílčích zajímavostí, pozoruhodných míst, událostí a lidských osudů,“ dodal Vodvářka s tím, že se snažili, aby si přišel na své každý - ať už lesník, myslivec, ekolog, historik, pamětník, lánský občan, milovník umění, turista či ctitel lesních procházek.