Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) a Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) ovládly téměř všechny obce, ale za to úplně všechna města. Jejich obyvatelé v drtivé míře hlasovali pro zmíněné strany.

„K volbám jdu, protože se mi nelíbí současná situace v nejvyšší politice. Vládní strany by si měly uvědomit, že jsou tu pro nás a ne my pro ně. Snad se trošku zamyslí. Volit budu opozici, tedy sociální demokracii," reagoval na dotaz Deníku pan Pavel v jedné z rakovnických volebních místností.

To, že by však sociální demokracie těžila na Rakovnicku jen s nepopulárními vládními reformami, rakovnický lídr za tuto stranu Marcel Chládek odmítá, ale připouští, že určitý vliv to samozřejmě má. „Úplně si to nemyslím, ale připouštím, že určitá naštvanost voličů proti vládě tam je. Na druhé straně, výsledek sociální demokracie, to je vidět především na preferenčních hlasech, je postaven na výsledcích naší práce. Za poslední čtyři roky se Rakovnicku výrazně pomohlo, je vidět kus práce a lidé to nyní ocenili," řekl Rakovnickému deníku Marcel Chládek, kandidát na zastupitele a také senátor.

Výjimky se našly

Olešná, Hracholusky, Přerubnice a Krakovec.

Co mají společného? Jako jediné obce je nezasáhla oranžová a červená vlna. Voliči zde volili pravicové strany a ve zmíněných obcích zvítězila Občanská demokratická strana (ODS). Nutno podotknout, že mnohdy velmi těsně. Veliké překvapení je jistě obec krakovec. Ačkoliv zde v roce 2011 nechalo vedení Středočeského kraje na úpatí zříceniny hradu Krakovec vybudovat sochu Jana Husa, místní volili pravicovou stranu.

Podle Pavla Vaice (ODS) je volení levice jakýmsi trendem na Rakovnicku.

„Rakovnicko je takto tradičně zaměřené," reagoval Pavel Vaic na dotaz Rakovnického deníku, proč si myslí, že lidé více volí levicové strany a politiky.