pekulace o možnosti rekonstruovat nejen plavecký bazén, ale zároveň i sportovní halu, jelikož se jedná o jeden objekt, se objevily po rozhovorech s čelním představitelem rakovnického florbalového klubu Vítem Němečkem a následně představitelem TJ TZ (Tělovýchovná jednota tělovýchovných zařízení) Rakovník Bedřichem Kochem. Právě TJ TZ Rakovník je vlastníkem sportovní haly, v minulosti ovšem nabízela bezúplatný převod objektu pod město. Podobný model funguje například u zimního stadionu, kdy se vlastník, tedy město Rakovník, stará o svůj majetek, klub pak zimní stadion provozuje.

Jenže.

Vedení rakovnické radnice zatím o případné opravě sportovní haly nechce ani slyšet. „Četl jsem v Rakovnickém deníku, že je požadavek na rekonstrukci sportovní haly. Pochopil jsem z toho, že by organizace nejraději halu předala městu, a to aby se o opravu postaralo. Město se ale nyní stará především o bazén. To je pro nás prvořadá věc," reagoval na dotaz Rakovnického deníku místostarosta Rakovníka Miroslav Samaš.

Místostarosta města se zároveň nechal slyšet, že starat by se měl nyní hlavně vlastník sportovní haly.

„Sportovní hala nás samozřejmě trápí, ale nyní je to spíše věc provozovatele sportovní haly. Koneckonců provozovatel využívá komerčně další prostory sportovní haly, hlavně pak nebytové prostory," řekl Miroslav Samaš a podotkl: „Těch sto milionů korun, když je vyčerpáme na bazén, tak se nedá nic dělat, ale pokud se podaří ušetřit, tak bychom nechtěli čerpat celou výši úvěru a dlouhodobě splácet. Nechtěli bychom město v rámci investic omezit dlouhodobě. Jedná se sice o výhodný úvěr, ale je lepší nemít žádný," doplnil místostarosta Miroslav Samaš.

Situace kolem sportovní haly se řeší již několik let. Během té doby došlo nejen k několika konfliktům mezi vedením TJ TZ Rakovník a vedením rakovnické radnice pod taktovkou bývalého starosty Zdeňka Nejdla (ODS). Vedení zmíněné organizace nabízelo a nabízí městu Rakovník bezúplatný převod sportovní haly do jeho majetku, ale s podmínkou, že TJ TZ Rakovník bude následně sportovní halu provozovat.

„Máme zde mandát řešit převod sportovní haly. My majetek dáváme a ještě bychom se měli vzdát šance jej provozovat?" řekl tehdy novinářům dnes již bývalý předseda TJ TZ Rakovník Radim Suchánek. Ten jedním dechem podotkl, že podobný systém funguje i u jiných subjektů, tak proč by to nemohlo platit i u sportovní haly.

Zcela opačný postoj k tomu tehdy zaujalo vedení města se starostou Zdeňkem Nejdlem (ODS). „Pokud halu převezmeme, tak bychom zde chtěli mít absolutní vliv a ne aby nám někdo diktoval podmínky. I proto zastupitelstvo rozhodlo tak, jak rozhodlo," okomentoval postoj rakovnické koalice starosta Zdeněk Nejdl (ODS).

ZÁCHRANA HALY

Sportovní hale v Rakovníku hrozilo v roce 2011 její uzavření. Největší zdejší nájemce se totiž tehdy rozhodl, že prostory opustí. Nakonec k tomu ale nedošlo. Město tehdy poskytlo TJ TZ Rakovník dotaci ve výši 300 tisíc korun, aby mohla sportovní hala fungovat dále.

Rakovnická sportovní hale sice funguje, ovšem vzhledem k malým rozměrům nemůže být využívána k utkáním jednotlivých republikových mistrovských soutěží, a to například florbalových, futsalových či k halovému pozemnímu hokeji. V současné době existují dvě studie, jak prostor hrací plochy zvětšit. Ta první počítá s přestavbou na multifunkční halu s pojezdovými tribunami, v té druhé se počítá s rozšířením haly směrem k autobusovému nádraží. Podle projektu, který leží na městě, by ale i tato úprava haly vyšla město na čtyřicet až padesát milionů korun.