V posledních měsících velmi zmiňovaný zámysl o vzniku Národního parku Křivoklátsko doslova zvedá ze židlí také některé lidi z Kladenska. Obec Běleč je na samé hranici kladenského okresu a její obyvatelé jsou s křivoklátskými lesy, stejně jako ti ze sousedních Bratronic, odmalička doslova srostlí. Kvůli tomu, že si lidé nedokáží představit, že by po vzniku parku nemohli do lesa ani vkročit, vyjádřila většina z nich před nedávnem svůj nesouhlas v anketě.

Přestože skupina odborníků, kteří se snaží dlouhodobě Národní park Křivoklátsko prosadit, hovoří o tom, že tento český klenot je potřeba chránit jako oko v hlavě, obyvatelé Bělče jsou přesvědčeni, že záměr může uškodit nejen jim, ale nakonec i přírodě.

„Pokud by k povýšení na park došlo, naši lidé už nebudou moci vstoupit vůbec nikam, ať již se jedná o okolí Vůznice, Benešův luh, Vysokou skálu či okolí hradu Jenčova. Máme velký strach, že nebudeme moci ani na houby a sankce za porušení budou obrovské,“ vyjádřil se k problému bělečský starosta Jiří Rohla. Je přesvědčen i o tom, že zde prosazuje zájmy jistá skupina osob, která si dokonce nechala v létě v obci zhotovit průzkum. Je s podivem, že tehdy osmdesát procent obyvatel bylo pro vznik parku.

„To byl i důvod k tomu, proč jsme si potom udělali anketu sami. Poměr hlasů byl však úplně opačný než ten, který údajně získala agentura,“ doplnil starosta Bělče. Dle něj s ochranou lesa Bělečští souhlasí, ale ne v takové míře. Jak nás odborníci informovali, musely by být v lesích časem omezeny některé druhy dřevin, jež zde nejsou původní, stejně jako vybrané druhy lesní zvěře.

Laická veřejnost má strach, že by z okolí Bělče nadobro zmizeli jeleni či daňci a rybolov by časem byl rovněž na zvláštní povolení.
Podle Petra Hůly z CHKO Křivoklát ale přeřazením do nejvyššího stupně ochrany významně zlepší stav křivoklátských lesů, zachová se jejich celistvost a držbu před hrozící privatizací.

Zřízením národního parku mají lesy šanci zůstat v majetku státu. Dle zákona je navíc v národních parcích půda nezcizitelná. Podle Petra Hůly se jedná především o záchranu přírodního bohatství. V takovém případě jsou i Bělečští pro, poněvadž devastace lesů a prodej dřeva za každou cenu se ani jim nelíbí.

Přesto prý existuje mírnější obdoba národního parku a tou je možný vznik Lesnického parku Křivoklát. S touto vizí přišel zhruba před měsícem předseda pobočky Českých lesů Křivoklát Miroslav Pecha. Tvrdí, že by to byl dobrý kompromis, k němuž zaujal kladný postoj i šlechtic Jerome Colloredo Mansfeld, jenž rovněž připojení svých lesních ploch k národnímu parku před časem odmítl.

Ať už zvítězí jakákoli alternativa, vysoce postavení politici nyní Bělečským slibují, že veškerá omezení, která přijdou s parkem, se jim budou snažit kompenzovat.

„Můžeme jim věřit a nemusíme. Myslím, že park jen lidi naštve. Na jedné straně lesa máme už teď národní přírodní rezervaci a na druhé lánskou oboru, kam také nemůžeme. Já tam budu chodit stejně, i když mi to zakážou. Proto tu žiju. Mám ten kraj i procházky do lesa rád a rozhodně ho nebudu ničit, zabíjet zvěř ani dělat nepořádek,“ řekl rozhodně Josef Port z Bělče.